TVN24 Biznes | Pieniądze

Pięć mieszkań, trzy domy oraz kilkanaście hektarów ziemi. Majątek Morawieckich

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład
Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład TVN24
wideo 2/8
TVN24Morawiecki: jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Dla nich jest Polski Ład

Szacunkowa wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony wynosi około 40 milionów złotych - wynika z ustaleń Wirtualnej Polski. Jak wskazano, Morawieccy mają między innymi 5 mieszkań, 3 domy oraz kilkanaście hektarów ziemi.

Wirtualna Polska przypomniała, że Mateusz i Iwona Morawieccy w grudniu 2013 roku zawarli umowę o podziale majątku. Od tego czasu premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które należą do jego żony. Serwis ujawnił, jakie nieruchomości ma Iwona Morawiecka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ujawnienie majątku rodzin polityków

Ujawnienie majątków rodzin polityków zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w maju 2019 roku.

Wcześniej "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od Kościoła we Wrocławiu. Działka ta miała na przestrzeni lat wielokrotnie zwiększyć swoją wartość. Według publikacji Morawiecki nie musiał wpisywać działki do oświadczenia majątkowego, ponieważ dokonał częściowej rozdzielności majątkowej z żoną, Iwoną Morawiecką.

- My jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać majątki także małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci - mówił prezes PiS w Słupsku.

- Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada i ma na własność jakieś drogie przedmioty, na przykład nieruchomości, bo to też jest bardzo ważne - wskazywał Jarosław Kaczyński.

Pod koniec sierpnia 2019 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który zobowiązywał małżonków i dzieci polityków - między innymi premiera, ministrów i posłów - do ujawnienia oświadczeń majątkowych.

Sejm uchwalił ustawę we wrześniu, a Senat nie wniósł poprawek, ustawa trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda zdecydował o przesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, który do dzisiaj nie orzekł w tej sprawie.

"Indywidualna sprawa"

Wśród osób, które poparła tę ustawę i zagłosowała "za" była rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska.

W ubiegłym tygodniu dziennikarze pytali Czerwińską, czy temat Polskiego Ładu i zmian w podatkach nie byłby dobrym momentem, by ujawnić majątek rodzin polityków, w tym rodziny premiera.

- To taka rzecz, która dotyka bardzo osobistych, delikatnych kwestii. Taką decyzję każdy polityk powinien podjąć sam. Nigdy nie zmuszałabym nikogo do tego, żeby ujawniał osobistą kwestię. Chociażby ze względu na drugą osobę - powiedziała.

Dodała, że "w tej chwili nie rozmawiamy o ustawie, nie jest ona przedmiotem prac". - Jeśli pyta pani mnie o zdanie, to mam taką opinię. Ja nie zmuszałabym nikogo do tego. Uważam, że to indywidualna sprawa każdego polityka, nie tylko premiera - mówiła rzeczniczka.

Majątek Morawieckich

Dziennikarze Wirtualnej Polski wskazali, że Iwonę i Mateusza Morawieckich odnaleźli w 24 księgach wieczystych.

Z ich ustaleń wynika, że najcenniejszami elementami majątku są działki o wielkości 14,8 oraz 0,19 hektara przy ulicy Mokronoskiej we Wrocławiu, należące w stu procentach do Iwony Morawieckiej. "Według informacji z planu zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się na nich 'aktywność gospodarczą'. Przez jedną działkę ma też przebiegać planowana przez miasto droga"- czytamy.

W czerwcu 2019 roku wartość działki rzeczoznawca majątkowy oszacował na 14,3 mln zł.

Wirtualna Polska podała, że żona premiera ma też kawalerkę na poddaszu o powierzchni 53,9 m2 w kamienicy przy ul. Oławskiej we Wrocławiu. Ma też 75-metrowe mieszkanie z dwoma pokojami. W kamienicy przy Oławskiej znajduje się jeszcze lokal użytkowy o powierzchni 226,5 m2 należący do Iwony Morawieckiej.

Dodano, że żona premiera ma również kawalerkę o powierzchni 29,4 m2 na przedmieściach Wrocławia, na osiedlu Muchobór Wielki. "Na tym samym osiedlu, ale w zdecydowanie lepszej okolicy, zabudowanej luksusowymi segmentami, Morawieccy mają wspólne mieszkanie w zabudowie szeregowej. Kupili je w 2003 roku" - wynika z ustaleń dziennikarzy.

Kolejna działka znajduje się w Żernikach Wrocławskich. Tu - jak czytamy - 11 tys. 318 m2 gruntów ornych kupiła w 2012 roku sama Iwona Morawiecka.

Wirtualna Polska zwróciła uwagę, że Morawieccy zgromadzili też pokaźny majątek w Warszawie.

"Najistotniejszym jego składnikiem jest duże mieszkanie na mokotowskim osiedlu Marina. A w zasadzie ponad 300-metrowy apartament. Jego wartość można oszacować na ok. 5,5 mln zł" - wskazano. Jak dodano, "pod tym adresem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpisana jest działalność Iwony Morawieckiej. Data wpisu to maj 2008 roku. Wskazany rodzaj działalności to 'wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi'".

Morawieccy mają także dwa mieszkania przy ul. Konstruktorskiej. "Jedno z mieszkań - trzy pokoje, ponad 71 metrów kwadratowych - jest wyłączną własnością Mateusza Morawieckiego. Wycenia je na 1,1 mln zł. Drugie mieszkanie, znajdujące się tuż obok pierwszego, to z kolei własność Iwony. Kupiła je samodzielnie w 2016 r. Lokal ma 62,9 m2" - czytamy.

Morawieccy mają też nieruchomości letnie. Żona premiera jest z kolei właścicielką półhektarowej działki nad Bzurą, graniczącej z rzeką. Jak przypomniano, w nadmorskich Dębkach premier ma 100-metrowy dom usytuowany blisko plaży, na działce o wielkości 2497 metrów kwadratowych. 

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości