Korekta PIT to skorygowanie uprzednio złożonej deklaracji podatkowej. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej podatnicy mają prawo do korekty zeznania podatkowego, co następuje przez złożenie deklaracji korygującej. Termin na złożenie korekty PIT jest tożsamy z terminem przedawnienia zobowiązań podatkowych.
● Podatnik ma prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji podatkowej. ● Korekta PIT następuje poprzez złożenie deklaracji korygującej, na takim samym formularzu, na którym składana była deklaracja zawierająca błędy. ● Korektę PIT można złożyć w terminie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone błędnie wypełnione zeznanie podatkowe.
Korekta PIT – art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej
Zgodnie z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Błędy wymagające korekty zeznania podatkowego mogą dotyczyć obliczeń, podanych danych osobowych czy też zasad rozliczeń, ale też mogą polegać na wypełnieniu nieaktualnego druku lub błędnym określeniu urzędu skarbowego. Warto także pamiętać, że poprzez korektę można dokonać zmian w liczbie ulg podatkowych, a także wartości odliczanych kwot.
Korekta zeznania podatkowego – jak zrobić korektę PIT?
Ustawodawca wskazał, że skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie deklaracji korygującej. Podatnik zobowiązany jest zatem do wypełnienia i przesłania formularza deklaracji podatkowej raz jeszcze. Należy dodać, że korekta PIT-37 – bo to właśnie z korygowaniem tego rodzaju deklaracji podatkowej mamy do czynienia najczęściej – nie musi być dokonana w taki sam sposób, w jaki złożona została korygowana deklaracja. Zatem możliwa jest korekta PIT przez internet, mimo że uprzednio dokument składany był w wersji papierowej. Istotne jest jedynie, aby korekta PIT była podpisana.
Warto dodać, że obecnie nie jest już wymagane uzasadnienie korekty.
Twój e-pit – czy możliwa jest korekta
Twój e-pit to usługa, która stworzona została przez Ministerstwo Finansów w celu ułatwienia rozliczania deklaracji podatkowych. Ponieważ jest ona takim samym sposobem na złożenie PIT, jak inne formy, możliwa jest także korekta e-pit.
Korekta PIT – wzór i wyjaśnienie
Jak wypełnić formularz, aby dokonać korekty PIT? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ustawodawca nie przewidział szczególnego rodzaju formularza, wypełnia się zatem rodzaj formularza, który wypełniany był poprzednio. Na dokumencie, w stosownym miejscu, należy jedynie zaznaczyć, że jest to korekta zeznania podatkowego. Co istotne, powinna być ona złożona na formularzu obowiązującym w roku, którego korekta dotyczy.
Warto pamiętać, że dokonując korekty PIT nie uzupełnia się wyłącznie uprzednio błędnie wypełnionych pól, ale cały dokument, pamiętając jedynie o skorygowaniu nieprawidłowości.
Korekta PIT – do kiedy?
Termin do złożenia korekty PIT wynosi pięć lat i liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone błędnie wypełnione zeznanie podatkowe. Jak wynika bowiem z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej po takim czasie przedawnia się zobowiązanie podatkowe.
Uprawnienie do skorygowania deklaracji może ulec jednak zawieszeniu. Zgodnie z art. 81b Ordynacji podatkowej uprawnienie do złożenia korekty PIT ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie nimi objętym. Co istotne, po zakończeniu kontroli podatkowej przysługuje ono ponownie, zaś w razie postępowania podatkowego – prawo to przysługuje w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
W ramach toczącego się postępowania podatkowego podatnik także uprawniony jest do skorygowania deklaracji. Przy czym możliwe jest to wyłącznie jednokrotnie w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyznaczeniu terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.
Korekta zeznania podatkowego a zwrot nadpłaty
W razie powstania nadpłaty podatku dochodowego, podatnikowi przysługuje jej zwrot. Termin zwrotu, zgodnie z art. 77 Ordynacji podatkowej, uzależniony jest od tego, w jaki sposób składana była deklaracja. Wynosi on:
– 45 dni – w razie złożenia deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, – trzy miesiące – w wypadku rozliczenia w formie papierowej.
W przypadku skorygowania uprzednio złożonej deklaracji terminy te biegną ponownie od dnia jej złożenia.
Należy także podkreślić, że możliwa jest korekta PIT po otrzymaniu zwrotu nadpłaconego podatku.
Korekta PIT-37 a ulga na dziecko
Jednym z powodów korekty PIT może być chęć skorzystania z ulg podatkowych. Jeśli zatem podatnik nie wykazał w deklaracji podatkowej przekazanych darowizn, ulg rehabilitacyjnych, ulg na korzystanie z sieci internetowej czy też nie uwzględnił pełnej kwoty ulgi na dziecko – może skorygować to w późniejszym terminie.
Korekta PIT-37 i inne
Mimo że najczęściej składana jest korekta PIT-37, możliwe jest także złożenie korekty innych deklaracji, tj. m.in.:
– korekta PIT-36 – dotyczy podatników, którzy w danym roku kalendarzowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, a także specjalnych działów produkcji rolnej, – korekta PIT-39 – składana w związku z rozliczeniem przychodu z tytułu zbycia prywatnie nieruchomości i realizacji prywatnie praw związanych z nieruchomościami.
Akty prawne: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa Dz. U. 1997 nr 137 poz. 926.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock