KNF zawiesiła działalność SKOK Skarbiec. Nie chciał jej żaden bank

Pieniądze

tvn24Zarządcę komisarycznego w SKOK Skarbiec ustanowiono w październiku 2015 r.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej "Skarbiec" w Piekarach Śląskich - poinformowała Komisja w komunikacie. Dodała, że w procesie przejęcia tej Kasy nie chciał uczestniczyć żaden bank.

KNF stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK Skarbiec. W procesie przejęcia tej Kasy nie chciał także uczestniczyć żaden bank.

Głęboka niewypłacalność

"W związku ze stanem finansowym SKOK Skarbiec ujawnionym przez zarządcę komisarycznego, w tym brakiem perspektyw restrukturyzacji wobec braku pomocy finansowej ze strony Kasy Krajowej i brakiem zgody banków na przejęcie SKOK Skarbiec, jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności SKOK Skarbiec i wystąpienie z wnioskiem do sądu o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)" - czytamy w komunikacie. Zarządcę komisarycznego w SKOK Skarbiec ustanowiono w październiku 2015 r. Na koniec maja 2016 r., SKOK Skarbiec posiadała fundusze własne według bilansu w wysokości minus 44,1 mln zł, współczynnik wypłacalności na poziomie minus 81,3 proc. i wykazywała łączną stratę w wysokości 47 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 26,4 tys. członków Kasy wynosiły wówczas 96,9 mln zł.

Do tej pory upadły SKOKi:Wołomin, Wspólnota, Kujawiak, Polska, Jowisz i Arka. Przejęte zostały Kasy: św. Jana, Kopernik, Wyszyńskiego, Wesoła i Powszechna.

"Głęboka niewypłacalność". Upada kolejny SKOK:

"Głęboka niewypłacalność". Upada kolejny SKOKTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24