Pieniądze

Pożyczka ekspresowa, kredyt konsumencki, leasing. Jak najtaniej sfinansować zakup auta?

Pieniądze

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.1

Pieniądze na zakup samochodu możemy pozyskać z wielu źródeł. W grę wchodzi np. pożyczka ekspresowa, kredyt gotówkowy bądź samochodowy lub leasing konsumencki. Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" sprawdził, co najbardziej się opłaca.

Co zrobić, gdy chcemy kupić samochód, ale nie mamy wystarczającej gotówki? Do wyboru mamy kilka sposobów na zdobycie pieniędzy.

Jak tłumaczy Michał Krajkowski z DK Notus wszystko zależy od tego, jak szybko chcemy uzyskać pieniądze na zakup samochodu. - Kredyt gotówkowy czy pożyczkę ekspresową możemy otrzymać szybko i bez zbędnej weryfikacji naszych dochodów. Jeżeli mamy okazję i musimy szybko kupić auto, to będzie to dobre rozwiązanie, ale pamiętajmy, że będzie to bardzo drogi produkt. Unikajmy go, jeśli to nie jest konieczne - mówi Krajkowski.

Pożyczka hipoteczna

Pewnym rozwiązaniem może być tzw. pożyczka hipoteczna. - To są kredyty przeznaczone na cel dowolny. Otrzymujemy wówczas określoną kwotę środków, na jaką mamy zdolność kredytową, ale ten kredyt zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości. Z racji tego zabezpieczenia jest to kredyt zdecydowanie tańszy niż pożyczka ekspresowa. Okres spłaty możemy rozłożyć na nawet 20 lat. Musimy jednak pamiętać, że procedura uzyskania środków w ramach pożyczki hipotecznej jest długotrwała, nie dostaniemy jej "od ręki", musimy uzbroić się w cierpliwość - zaznacza gość "Biznesu dla Ludzi".

Kredyt samochodowy

Innym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. - Cenowo ten produkt znajduje się pomiędzy pożyczką ekspresową, a pożyczką hipoteczną. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kredytów samochodowych oprocentowanie kredytu zależy od wieku auta. Im starszy samochód tym większe oprocentowanie. W przypadku takiego kredytu banki często nie kredytują zakupu samochodu 10-letniego lub starszego. Banki zazwyczaj udzielają kredytów samochodowych na zakup aut do 10 lat - wyjaśnia Krajkowski.

Leasing konsumencki

Stosunkowo nowym produktem polskim rynku jest leasing konsumencki. - Nie jest to rozpowszechnione, bo leasing kojarzy nam się przede wszystkim z produktem przeznaczonym dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale zasady leasingu konsumenckiego są bardzo podobne. Właścicielem samochodu nie jest użytkownik pojazdu, ale leasingodawca. Dopiero po zakończeniu okresu leasingu jest możliwość wykupu auta. Trzeba podkreślić, że w przypadku leasingu zdolność kredytowa nie jest badana, tak jak w przypadku kredytu gotówkowego - podkreśla Krajkowski. Program “Biznes dla Ludzi” od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock