Inflacja 2021 – co to jest i ile wynosi w Polsce?

Źródło:
GUS, NBP
Belka o wysokiej inflacji w Polsce
Belka o wysokiej inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/5
Belka o wysokiej inflacji w PolsceTVN24

Poziom inflacji to jeden z najważniejszych wskaźników rynkowych, wpływa bowiem na niezliczoną ilość procesów zachodzących w gospodarce. Pozwala nie tylko na poznanie ruchów cen, ale też na określenie zmian wartości pieniądza w czasie. To dlatego inflacja budzi emocje zarówno wśród polityków, jak i przedsiębiorców oraz konsumentów.

● Inflacja jest miarą spadku wartości zasobów pieniężnych, którymi dysponujemy. ● Jej utrzymanie na właściwym poziomie jest zadaniem Narodowego Banku Polskiego. ● Zbyt szybko rosnąca inflacja może doprowadzić do kryzysu gospodarczego, ale odpowiednio kontrolowana działa stymulująco na wzrost. ● Choć spadek siły nabywczej naszych oszczędności odczuwamy wszyscy, to inflacja najbardziej dotyka osoby najmniej zarabiające. ● Utrzymanie stałego, dającego się kontrolować tempa wzrostu cen jest zadaniem polityki monetarnej państwa.

Inflacja - co to jest?

Według definicji, inflacja jest to wzrost rynkowych cen dóbr w gospodarce, który powoduje spadek wartości pieniądza. Oznacza to, że siła nabywcza zasobów finansowych, którymi dysponujemy, spada z upływem czasu, a więc, przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z inflacją na poziomie 5 proc. rocznie, a nasze zarobki nie zmienią się, to za rok za jedną miesięczną wypłatę będziemy mogli kupić średnio o 5 proc. mniej dóbr, niż 12 miesięcy wcześniej. 

O inflacji mówimy, gdy wzrost cen jest stałą, dającą się zmierzyć tendencją. Przeciwieństwem inflacji jest, w uproszczeniu, deflacja, czyli długotrwały spadek ogólnego poziomu cen skutkujący wzrostem siły nabywczej pieniądza. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona bardziej pożądana, jednak zarówno deflacja, jak i inflacja w swoich skrajnych przejawach powodują negatywne skutki i mogą doprowadzić gospodarkę do kryzysów.

Inflacja - znaczenie i skutki inflacji

Inflacja istnieje tak długo, jak długo ludzkość posługuje się pieniędzmi, choć najczęściej kojarzy nam się ona negatywnie, ze zjawiskiem, które gwałtownie przybiera na sile i "zjada" nasze oszczędności. Gdy inflacja przyspiesza, stać nas na mniej, dlatego niektórzy, za Miltonem Friedmanem, który określił ją mianem "daniny nakładanej bez ustawy", nazywają inflację ukrytym podatkiem.

Kto najbardziej traci na inflacji? Najbiedniejsi - to oni największą część swoich dochodów przeznaczają na dobra konsumpcyjne, których wzrost cen jest najbardziej odczuwalny, a dodatkowo, skromne nadwyżki finansowe lokują najczęściej w sposób nierekompensujący jej wzrost (gotówka, lokaty bankowe). Dodatkową niepewność związaną z inflacją powoduje fakt, że jej wartość nie jest z góry znana, a postępująca drożyzna jest najczęściej subiektywnie doświadczana jako bardziej dotkliwa, niż wskazuje na to rzeczywisty wzrost cen.

Czy ktoś zyskuje na inflacji? To zależy od struktury przychodów i ponoszonych kosztów. Można powiedzieć, że na inflacji zyskuje sektor publiczny, ze względu na obniżanie rzeczywistej (choć nie nominalnej) wartości zadłużenia i wyższe wpływy z podatku VAT. Ze względu na inflację w lepszej sytuacji względem wierzycieli są też wszyscy, którzy spłacają długi. Zyskują także posiadacze dóbr majątkowych, których ceny rosną szybciej niż oszczędności w pieniądzu.

Poziom inflacji

Inflacja jest zjawiskiem pożądanym w gospodarce. Trzymana w ryzach sprzyja wzrostowi gospodarczemu i działa stymulująco na gospodarkę. Choć najbardziej odpowiedni dla rozwoju poziom inflacji jest kwestią dyskusyjną, to wśród ekonomistów generalnie panuje dziś konsensus, co do tego, że optymalne tempo wzrostu cen powinno być wyższe od zera. W efekcie większość państw, które, kształtując swoją politykę pieniężną, przyjęły tzw. strategię bezpośredniego celu inflacyjnego, dąży do utrzymania inflacji na poziomie ok. 2 proc

W Polsce za wartość pieniądza i prowadzenie polityki pieniężnej odpowiada Narodowy Bank Polski (zgodnie z art. 227 Konstytucji oraz Ustawą o Narodowym Banku Polskim. Od 2004 r. cel inflacyjny, do którego utrzymania dąży NBP, wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia o jeden punkt procentowy. Oznacza to, że roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powinien w każdym miesiącu znajdować się jak najbliżej tego poziomu. 

Od czego zależy wzrost cen? Przyczyny inflacji 

W powszechnym przekonaniu bogactwo utożsamia się z posiadaniem pieniędzy (tzw. iluzja pieniądza). Dzieje się tak dlatego, że pieniądz ma zarówno funkcję narzędzia handlu, jak i miernika wartości. Rzeczywista wartość kupowanych dóbr nie jest jednak wyznaczana przez nominalną wartość pieniądza, a jego siłę nabywczą, czyli liczba dóbr i usług, które można za nią kupić. W gospodarce wolnorynkowej zależy ona przede wszystkim od czynników wpływających na poziom cen, takich jak:  - dostępność i ceny surowców w przemyśle,  - koszty pracy,  - wydatki ponoszone przez przedsiębiorstwa na inwestycje,  - otoczenie konkurencyjne,  - wszelkie niedobory w łańcuchach dostaw. 

Jednym z najważniejszych impulsów inflacyjnych są wszelkie wahania cen nośników energii - ich drożenie zwykle pociąga za sobą wzrosty cen we wszystkich sektorach gospodarki. 

Przyczyn wzrostu inflacji trzeba szukać również po stronie czynników makroekonomicznych, zależnych od polityki gospodarczej państwa, np:  - zbyt dużej ilości pieniądza w obiegu, spowodowanej nadmierną emisją przez bank centralny lub przez nadmierną akcję kredytową banków komercyjnych, - niezbilansowanego budżetu i konieczności finansowania deficytu, - zbyt intensywnym finansowaniu inwestycji przez państwo,  - nienadążającą za wzrostem płac wydajnością pracy, - zbyt duża udziałem monopoli w gospodarce. 

Wzrost cen przyspiesza także gdy rośnie popyt konsumentów lub gdy na rynku występują szoki podażowe (np. niedobory surowców spowodowane klęskami żywiołowymi)

Co ważne, poziom inflacji jest także skorelowany z cyklami koniunkturalnymi - wzrostowi aktywności gospodarczej w wysokorozwiniętych gospodarkach towarzyszy zwykle wzrost cen towarów konsumpcyjnych. 

Rodzaje inflacji

Inflacja CPI (ang. consumer price index) - najpopularniejsza miara inflacji, odzwierciedlająca wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, wyliczana jako średnia ważona cen dóbr nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe.

Inflacja kosztowa - inaczej inflacja podażowa, to wzrost cen, za który w głównej mierze odpowiada wzrost kosztów dostarczenia dóbr na rynek (produkcji, transportu itp.).

Inflacja popytowa - występuje, gdy ceny rosną przede wszystkim ze względu na czynniki związane z zapotrzebowaniem na towary i usługi. Może być związana z polityką pieniężną (gdy ma związek z ekspansywną polityką monetarną banku centralnego i nadmiarem pieniądza w obiegu) lub strukturalna (np. nagły wzrost popytu w niektórych sektorach gospodarki po zniesieniu lockdownu związanego z pandemią).

Inflacja bazowa - wskaźnik inflacji wykorzystywany przez NBP dla oceny skuteczności polityki pieniężnej w dłuższym okresie. Określa wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, ale z wyłączeniem tzw. szoków podażowych, a więc bez cen żywności, energii i paliw. 

Inflacja krocząca, inflacja pełzająca - umiarkowanie tempo wzrostu cen, przy którym stopa inflacji jest jednocyfrowa, a więc nie przekracza 10 proc. w skali roku. 

Inflacja galopująca - występuje, gdy wzrost cen znacznie przyspiesza i roczna inflacja sięga kilkudziesięciu procent rok do roku 

Inflacja w Polsce 2021

Badaniem poziomu inflacji zajmuje się Główny Urząd Statystyczny. Stopa inflacji wyznaczana jest na podstawie badania cen towarów i usług konsumpcyjnych na rynku detalicznym oraz danych zebranych na temat przeciętnych wydatków gospodarstw domowych.

Jak inflacja jest teraz w Polsce? Ostatni szacunek GUS dotyczący inflacji pokazuje, że w czerwcu 2021 r. inflacja roczna wyniosła w Polsce 4,4 proc. (w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku), z kolei wzrost cen miesiąc do miesiąca wyniósł 0,1 proc. Według danych Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny posługuje się nieco inną metodologią) inflacja w Polsce wynosi 4,6 proc., co daje nam drugi, po Węgrzech, najwyższy wynik w Unii Europejskiej. W strefie euro roczna inflacja jest obecnie wyraźnie niższa i wynosi średnio 2 proc. 

Zarówno najnowsze jak i historyczne dane o inflacji można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Wskaźnik inflacji w Polsce wykazuje w ostatnich miesiącach tendencję wzrostową i jest odległy od celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP. Wciąż jednak daleko mu do poziomów, jakie osiągała polska inflacja na przełomie lat 1989 i 1990. W szczytowym okresie tempo wzrostu cen miało wtedy wartość 1283,1 proc. rok do roku. Z hiperinflacją, a więc zjawiskiem, w którym inflacja rośnie szybciej niż 50 proc. miesiąc do miesiąca, mieliśmy do czynienia także w 1918 r., po odzyskaniu niepodległości. 

Jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja?

Najbardziej odczuwalnym skutkiem inflacji jest malejąca realna wartość pieniędzy w naszych kieszeniach. Aby zabezpieczyć się przed spadkiem siły nabywczej oszczędności, warto ulokować pieniądze w obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją. Są to papiery wartościowe gwarantowane przez państwo, w których stopa zwrotu jest zmienna i zależna od wskaźnika inflacji w danym okresie. Zwykle obligacje takie dają możliwość osiągnięcia zysku nieznacznie większego od tempa wzrostu cen w danym okresie. 

Inwestorzy szukających zysków pozwalających zrekompensować wysoką inflację wybierają także bardziej ryzykowne, choć dające wyższe stopy zwrotu lokaty kapitału, takie jak zakup złota, dzieł sztuki czy nieruchomości. 

Państwo stara się rekompensować negatywny wpływ inflacji na najsłabsze ekonomicznie grupy społeczne, waloryzując okresowo emerytury, renty i transfery socjalne.

Autorka/Autor:red.

Źródło: GUS, NBP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wysokie zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się w przemyśle, logistyce, a także branżach związanych z zielonymi technologiami - informują przedstawiciele agencji zatrudnienia. Istotna będzie też kadra menedżerska, która zajmie się redukcją kosztów pracy. Jak będzie wyglądał rynek pracy w tym roku?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Źródło:
PAP

PMI dla polskiego przemysłu w grudniu 2024 roku wyniósł 48,2 punktu - podała firma S&P Global. To kolejny miesiąc, w którym odnotowano spadek tego wskaźnika. Jak napisano w raporcie, odczyt wskazuje na najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia.

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Zmagające się z niedoborem energii elektrycznej Zimbabwe zdecydowało, aby Rosja wybudowała w tym kraju małe reaktory jądrowe. Poinformował o tym Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki Zimbabwe.

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazała Agencja Reutera.

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Źródło:
Reuters, PAP

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku mamy nowe zasady segregacji tekstyliów. - Będziemy zobowiązani, żeby te odpady odkładać gdzieś, do jakiejś torby, worka czy kosza - wyjaśnia na antenie TVN24 prezeska Fundacji Pro Terra Hanna Marliere. Jak podkreśla, szczegółowe zasady recyklingu są ustalane przez samorządowców.

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Źródło:
TVN24

Ile wynosi najniższa krajowa w 2025 roku? Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Źródło:
PAP