Indeks światowych cen żywności spadł w czerwcu po raz pierwszy od miesięcy - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Przyczyniły się do tego między innymi zmiany cen zbóż i produktów mlecznych.
Indeks cen żywności FAO, który mierzy miesięczne zmiany cen koszyka zbóż, nasion oleistych, produktów mlecznych, mięsa i cukru, spadł w czerwcu do 124,6 pkt. z poziomu 127,8 pkt. w maju. Choć w maju widoczny był spadek cen, indeks jest w ciąż dużo wyższy w ujęciu rocznym - o 33,9 proc.
Ceny żywności
Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w czerwcu o 9,8 proc., częściowo z powodu spadku cen oleju palmowego. Spadły również notowania oleju sojowego i słonecznikowego.
Notowania cen zbóż spadły w czerwcu o 2,6 proc. w ujęciu miesięcznym. Ceny w ujęciu rocznym są nadal jednak wyższe o 33,8 proc. Ceny kukurydzy spadły o 5,0 proc., z powodu wyższych niż oczekiwano plonów w Argentynie i lepszych warunków upraw w Stanach Zjednoczonych.
Ceny ryżu również spadły w czerwcu, osiągając najniższe poziomy od 15 miesięcy. Powodem są wysokie koszty transportu i niedobory kontenerów, co nadal ogranicza sprzedaż eksportową.
Wzrosły natomiast ceny cukru - o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, osiągając najwyższy poziom od marca 2017 r. Jak wyjaśnia FAO, wpływ na to miała niepewność dotycząca niesprzyjających warunków pogodowych w Brazylii, państwie będącym największym światowym eksporterem cukru.
Indeks cen mięsa wzrósł o 2,1 proc. od maja. Wzrosty cen dotyczyły wszystkich rodzajów mięsa.
Źródło: Reuters