Pieniądze

Ceny paliw najwyższe od trzech miesięcy. A to nie koniec podwyżek

Pieniądze

Cieżka przyszłość samochodów z silnikami spalinowymi
Cieżka przyszłość samochodów z silnikami spalinowymiTVN24 BiS
wideo 2/5

Ostatni tydzień wakacji upłynie pod znakiem niewielkich podwyżek cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy. Jako przyczynę wskazują wzrost cen hurtowych, wywołany podwyżkami cen ropy na światowych rynkach jeszcze z początków sierpnia.

Aktualny średni poziom cen paliw w kraju: benzyna bezołowiowa 95 - 4,46 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 4,78 zł/l, olej napędowy - 4,29 zł/l, autogaz - 1,94 zł/l. Jak wskazuje BM Reflex, to poziomy niewidziane od początku czerwca.

Jakie prognozy

Zdaniem analityków w kończącym się tygodniu średni wzrost cen benzyny i oleju napędowego wyniósł 2–3 gr/l, natomiast ceny autogazu wzrosły średnio o 6 gr/l.

Reflex przypomina, że w ostatnich dniach ceny hurtowe ponownie wzrosły, co może podtrzymać prawdopodobieństwo podwyżek cen na stacjach także w kolejnych dniach. Jednak skala ewentualnych podwyżek nie powinna być wyższa niż w tym tygodniu, czyli dla benzyn i diesla rządu 2-3 gr/l, a w przypadku LPG do 6-7 gr/l. Również według portalu e-petrol.pl rosnące notowania paliw na rynku hurtowym powodują, że nie ma raczej szans na obniżki na stacjach. Portal przewiduje, że w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny 95 będą w granicach 4,44-4,53 zł/l, olej napędowy będzie kosztował 4,25-4,34 zł/l, a autogaz - 1,87-1,94 zł/l.

Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województwBM Reflex

Spadek zapasów

Reflex wskazuje, że w USA spadły zapasy benzyny, ale chociaż amerykańska produkcja ropy jeszcze wzrosła, to są już oznaki wyhamowania tego wzrostu. W tym kontekście jest to czynnik wsparcia dla cen ropy naftowej - ocenia BM Reflex, nie wykluczając, że w przyszłym tygodniu ceny ropy mogą wzrosnąć do 55 dol. za baryłkę z przedziału 51,5–53 dol., w którym były w tym tygodniu. Z kolei e-petrol.pl ocenia, że na ceny w krótkim okresie może mieć wpływ huragan Harvey w Zatoce Meksykańskiej, który może spowodować przejściowe ograniczenie wydobycia. Poza tym w ostatnich dniach nie było informacji, mogących znacząco wpłynąć na ceny surowca.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości