Sześć pytań o największe kontrowersje. Sąd Najwyższy ma zdecydować w sprawie kredytów walutowych

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jan Niedziałek o rozliczeniu kredytu w przypadku stwierdzenia nieważności umowy
Jan Niedziałek o rozliczeniu kredytu w przypadku stwierdzenia nieważności umowyTVN24
wideo 2/6
Jan Niedziałek o rozliczeniu kredytu w przypadku stwierdzenia nieważności umowyTVN24

We wtorek 11 maja Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dotyczącymi najpoważniejszych kontrowersji, jakie ujawniły się na tle polskiej praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych.

Wniosek, którym 11 maja ma zająć się skład całej Izby Cywilnej SN, obejmuje sześć pytań dotyczących kredytów walutowych. Przedstawione pytania powinny w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych – w szczególności tzw. kredytów frankowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sześć pytań

We wniosku do Izby Cywilnej I prezes SN Małgorzata Manowska zapytała, czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.

W razie przeczącej odpowiedzi na to pytanie Izba Cywilna będzie musiała zająć się kwestią, czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie. Osobno rozpatrywana będzie kwestia kredytu indeksowanego, a osobno – kwestia kredytu denominowanego.

Kolejne trzy pytania odnoszą się do sytuacji, w której stwierdzona zostałaby nieważność lub bezskuteczność umowy. Pierwsze z nich dotyczy tego, czy w przypadku konieczności zwrotu świadczeń należy stosować tzw. teorię salda, według której obowiązek zwrotu obciąża tylko tę stronę, która uzyskała większą korzyść, czy też teorię dwóch kondykcji, zgodnie z którą zwroty dokonywane są niezależnie przez dwie strony.

I prezes SN zapytała również, czy termin przedawnienia się roszczeń banku, który udzielił kredytu, biegnie od momentu, w którym ten dokonał wypłaty. Ostatnia kwestia dotyczy tego, czy w przypadku zwrotu nienależnych świadczeń jedna ze stron może domagać się tzw. wynagrodzenia za korzystanie ze środków pieniężnych, z których druga strona korzystała w czasie, kiedy umowa nie była jeszcze kwestionowana.

Wcześniejsza uchwała Izby Cywilnej SN

W piątek odbyło się posiedzenie Izby Cywilnej SN dotyczące kredytów walutowych po pytaniach prawnych zadanych przez Rzecznika Finansowego. Sąd Najwyższy podtrzymał stanowisko, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji.

Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów SN z dnia 7 maja 2021 r. "niedozwolone postanowienie umowne (art. 3851 § 1 k.c.) jest od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść konsumenta, który może udzielić następczo świadomej i wolnej zgody na to postanowienie i w ten sposób przywrócić mu skuteczność z mocą wsteczną".

"Jeżeli bez bezskutecznego postanowienia umowa kredytu nie może wiązać, konsumentowi i kredytodawcy przysługują odrębne roszczenia o zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych w wykonaniu tej umowy" – dodano.

Ponadto kredytodawca może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

Inne ważne decyzje

W lutym br. Sąd Najwyższy w składzie trzyosobowym uznał, że w przypadku unieważnienia umowy o kredyt walutowy do rozliczenia banku i klienta ma zastosowanie tzw. zasada dwóch kondykcji, zgodnie z którą każde roszczenie - zarówno kredytobiorcy, jak i banku o wydanie wzbogacenia - należy traktować oddzielnie i niezależnie od drugiego.

Z kolei w ubiegły czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Wbrew oczekiwaniom części prawników TSUE nie odniósł się wprost do kwestii terminu przedawnienia roszczeń banku w sytuacji unieważnienia umowy kredytowej ani kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przekazanego na zakup mieszkania.

Propozycja KNF

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej. Według sugestii szefa Komisji Nadzoru Finansowego klienci mogliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

Rzecznik Finansowy radził wcześniej konsumentom, by poczekali na stanowisko Sądu Najwyższego i dopiero w tym świetle oceniali konkretne propozycje ugodowe składane im przez banki.

PAP

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Nie w każdym przypadku klient może zwrócić do sklepu nieudany prezent, podarowany na przykład na Mikołajki. Wszystko zależy od miejsca zakupu towaru, a także od tego w jakim jest stanie. Nawet jeżeli zwrotu nie możemy dokonać na mocy obowiązujących, ogólnopolskich przepisów, warto zapytać o taką możliwość w konkretnej placówce handlowej. Znaczna część sklepów prowadzi bowiem własną politykę zwrotów, uregulowaną w swoich regulaminach.

Nieudany prezent na Mikołajki. Zwrot nie zawsze będzie możliwy

Nieudany prezent na Mikołajki. Zwrot nie zawsze będzie możliwy

Źródło:
tvn24.pl

Spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym pociągnął za sobą w listopadzie obniżkę ceny metra kwadratowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i aglomeracji śląskiej – wynika z raportu GetHome.pl. W Trójmieście średnia utrzymała poziom z października, a w Łodzi i Wrocławiu nieznacznie wzrosła.

Spadki na rynku mieszkaniowym. Analitycy zwracają uwagę na cztery miejsca

Spadki na rynku mieszkaniowym. Analitycy zwracają uwagę na cztery miejsca

Źródło:
PAP

Największa w Europie stacja do ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych ma powstać nieopodal centrum handlowego Trafford Centre w brytyjskim Manchesterze - podaje BBC. 

Tutaj ma powstać największa w Europie stacja ładowania pojazdów

Tutaj ma powstać największa w Europie stacja ładowania pojazdów

Źródło:
BBC

Za rekordową kwotę aż 28 milionów dolarów została wylicytowana para legendarnych rubinowych pantofelków noszonych przez Judy Garland w filmie z 1939 roku "Czarnoksiężnik z Oz". Poprzedni rekord dla tego typu pamiątki wynosił 5,52 mln dolarów - za białą sukienkę unoszoną przez podmuch wiatru w słynnej scenie z Marilyn Monroe w filmie "Słomiany wdowiec".

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Podczas konwencji kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski oskarżył prezesa NBP Adama Glapińskiego o doprowadzenie do galopującej inflacji i wezwał go do do obniżenia stóp procentowych. - Koniec upolitycznienia i koniec niekompetencji w Narodowym Banku Polskim - podkreślał. Stwierdził, że polska powinna być gospodarczą potęgą.

"Polska powinna być potęgą". Trzaskowski o gospodarce

"Polska powinna być potęgą". Trzaskowski o gospodarce

Źródło:
PAP

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński założył w sobotę profil na portalu X. Konto polityka pojawiło się w momencie, gdy w Gliwicach rozpoczęła się konwencja, na której Rafał Trzaskowski został ogłoszony kandydatem KO na prezydenta. "Witam serdecznie!" brzmiał pierwszy jego wpis. W zaledwie godzinę opublikował ich aż 15.

Jarosław Kaczyński z kontem na X. Komentuje konwencję Trzaskowskiego

Jarosław Kaczyński z kontem na X. Komentuje konwencję Trzaskowskiego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto jeden z graczy wylosował szóstkę. Do szczęśliwca trafią ponad cztery miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 grudnia.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało niedawno projekt regulujący kwestie utraty prawa do zasiłku chorobowego. W 2025 roku mogą zostać wprowadzone nowe przepisy dotyczące przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich czy podejmowania pracy podczas przebywania na L4.

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. To może się zmienić

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. To może się zmienić

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu kierowcy będą mogli obserwować na stacjach paliw dalsze, niewielkie obniżki cen paliw - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Także Reflex zwraca uwagę, że spadek cen paliw w hurcie przyniósł pierwsze obniżki na stacjach.

Ceny paliw na stacjach. Najnowsze prognozy ekspertów

Ceny paliw na stacjach. Najnowsze prognozy ekspertów

Źródło:
PAP

Tańszy brazylijski drób może wypchnąć polskie mięso z rynków Unii Europejskiej - ostrzega prezes Krajowej Rady Drobiarstwa Dariusz Goszczyński. Zwrócił uwagę, że polscy hodowcy drobiu nie mogą konkurować z dostawcami z krajów Mercosuru na równych warunkach, ponieważ muszą spełniać standardy, które tam nie obowiązują.

Mogą wypchnąć z rynku polskich producentów. "Znajdą się w bardzo trudnej sytuacji"

Mogą wypchnąć z rynku polskich producentów. "Znajdą się w bardzo trudnej sytuacji"

Źródło:
PAP

Chiny przyznały 33 afrykańskim krajom bezcłowy dostęp do swojego rynku. To już kolejny wsparcie dla tamtejszej gospodarki, po zobowiązaniu się przez Chiny we wrześniu tego roku do zainwestowania 51 miliardów dolarów na kontynencie. Eksperci zwracają jednak uwagę, że poprzednie umowy handlowe między Chinami a Afryką faworyzowały azjatycką potęgę gospodarczą bardziej niż kraje afrykańskie.

Zyskali dostęp do chińskiego rynku bez ceł. "To nic innego, jak rozszerzanie swoich wpływów"

Zyskali dostęp do chińskiego rynku bez ceł. "To nic innego, jak rozszerzanie swoich wpływów"

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zdecydował o kontynuacji operacji Feniks do końca kwietnia 2025 roku. Początkowo planowano, że pomoc wojska na terenach dotkniętych wrześniową powodzią będzie trwać do końca 2024 roku.

To nie koniec operacji Feniks

To nie koniec operacji Feniks

Źródło:
PAP

Sąd apelacyjny w USA oddalił skargi TikToka oraz grupy twórców na ustawę wymuszającą na chińskim gigancie sprzedaż platformy. W efekcie aplikacja może zostać wycofana ze Stanów Zjednoczonych już 19 stycznia 2025 roku, na dzień przed inauguracją prezydenta Donalda Trumpa, który w ostatnim czasie zakazowi był przeciwny.

Zakaz TikToka coraz bliżej. Jest decyzja sądu

Zakaz TikToka coraz bliżej. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

- Wszelkie wyliczenia dotyczące skutków wprowadzenia wolnej Wigilii są tak naprawdę pisane palcem po wodzie - stwierdziła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak oceniła, nowe przepisy nie powinny być nadmiernie uciążliwe dla gospodarki.

"Bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników"

"Bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników"

Źródło:
PAP

W śledztwach związanych z aferą GetBack 131 osób usłyszało zarzuty. Wobec 98 z nich skierowała akty oskarżenia - przekazał w piątek prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał, że w postępowaniu poszkodowanych jest ponad 9,2 tysiąca podmiotów, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt nakazujący podawanie informacji o widełkach płacowych w każdym ogłoszeniu o pracę - wynika z informacji znajdujących się na stronach Sejmu. Pracodawca nie będzie mógł także zakazać pracownikowi ujawniania wysokości pensji.

Projekt w sprawie wynagrodzeń. Nowy obowiązek

Projekt w sprawie wynagrodzeń. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

- Będziemy wnioskować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy w sprawie wolnej Wigilii, bo nierówno traktuje pracowników - poinformował szef handlowej Solidarności Alfred Bujara. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapowiedziała wcześniej, że jeszcze przed świętami prezydent Andrzej Duda zorganizuje konsultacje społeczne dotyczące ustawy o wolnej Wigilii.

"Będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie tej ustawy"

"Będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie tej ustawy"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Dwóch graczy z Niemiec wygrało po 60 milionów euro. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 2 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 6 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Dwie ogromne wygrane

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Dwie ogromne wygrane

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska i Wspólny Rynek Południa (Mercosur) zakończyły negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - przekazała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Umowie sprzeciwia się Francja, krytyczne są także Polska i Włochy.

Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE

Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił budżet na 2025 rok z deficytem w wysokości 289 miliardów złotych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Źródło:
PAP

Blisko 1576 złotych - tyle przeciętna polska rodzina przeznaczy na tegoroczne świąteczne zakupy, wynika z raportu IBRiS. To więcej niż w ubiegłym roku, ale zarazem mniejsza część tej kwoty zostanie przeznaczona na prezenty.

Ile wydamy w tym roku na święta? Prezenty coraz mniej ważne

Ile wydamy w tym roku na święta? Prezenty coraz mniej ważne

Źródło:
PAP