Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Źródło:
TVN24 Biznes
Pleszew: Energia prosto z nieba. Panele fotowoltaiczne na froncie kościoła
Pleszew: Energia prosto z nieba. Panele fotowoltaiczne na froncie kościołaTVN 24 Poznań
wideo 2/7
Pleszew: Energia prosto z nieba. Panele fotowoltaiczne na froncie kościołaTVN 24 Poznań

Czy opłaca się w Polsce zainwestować w panele fotowoltaiczne? Choć taka instalacja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, to staje się coraz popularniejsza. Wpływa na to szereg czynników, takich jak spadek cen paneli fotowoltaicznych, wzrost ich wydajności, jak również regularne podwyżki cen energii elektrycznej. A dobrze dobrana instalacja w perspektywie kilku lat pozwala cieszyć się darmowym prądem.

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika to metoda wytwarzania prądu elektrycznego ze światła słonecznego. Proces ten odbywa się w połączonych ze sobą ogniwach fotowoltaicznych zbudowanych najczęściej z krzemu. Wytworzony w ogniwach prąd przekazywany jest do krajowej sieci energetycznej, co sprawia, że właściciel instalacji fotowoltaicznej przestaje być tylko konsumentem, a zaczyna być prosumentem energii elektrycznej – czyli jednocześnie jej konsumentem i producentem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii z instalacji fotowoltaicznej można korzystać niemal wszędzie. Należy jedynie pamiętać, że jej moc jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego, na którą wpływ mają nie tylko pory dnia i pory roku, ale też szerokość geograficzna czy ilość pyłów w atmosferze.

Ogólnie rzecz biorąc w Polsce są korzystne warunki dla fotowoltaiki.

Fotowoltaika we własnym domu

Rozważając zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną ważne jest, by pamiętać w jaki sposób przynosi ona oszczędności. Częścią domowej instalacji jest dwukierunkowy licznik, który zlicza nie tylko energię elektryczną energię pobraną z sieci energetycznej, ale też tę wyprodukowaną przez własne panele.

Nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do wspólnej sieci energetycznej, z której możemy następnie je odebrać, gdy nasze panele nie pracują – czyli w nocy lub zimą. Krajowy system energetyczny służy więc w pewnym sensie za magazyn dla energii wytwarzanej przez naszą instalację.

Zerowe rachunki za prąd?

Nie możemy jednak odebrać całości przekazanych do sieci nadwyżek energii. Jeżeli moc naszej instalacji nie przekracza 10 kW, to odebrać można 80 procent wartości przekazanych nadwyżek, zaś gdy moc naszej instalacji wynosi od 10 do 50 kW - 70 procent ich wartości. Inaczej mówiąc, za każde wysłane do sieci 1000 kWh odebrać można będzie odpowiednio 800 lub 700 kWh, w zależności od mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Reszta jest traktowana jako nasza "opłata" za korzystanie z sieci energetycznej.

Jeżeli te 70-80 procent wystarczy do pokrycia domowego zapotrzebowania na energię elektryczną, to nasze rachunki za prąd zostają zredukowane, choć nie do zera, ponieważ częścią rachunków są - oprócz ceny prądu - także opłaty stałe. Z kolei w przypadku, gdy produkujemy zbyt mało energii, aby odzyskiwany procent pokrył nasze zużycie, dopłacić trzeba jedynie za brakującą ilość energii dokupowaną z sieci.

Oznacza to, że opłaca się mieć instalację fotowoltaiczną o wydajności jak najbliższej domowemu zapotrzebowaniu na energię. Nie opłaca się inwestować w instalację znacząco przekraczającą zapotrzebowanie, ponieważ niewykorzystane nadwyżki zostaną za darmo przekazane do sieci energetycznej.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne nie będzie jednak dla każdego tak samo opłacalna. Im mniejsze mamy domowe zużycie energii elektrycznej i im bardziej skomplikowana instalacja, tym więcej czasu będzie trzeba czekać na zwrot całej inwestycji. A co za tym idzie, tym mocniej trzeba się zastanowić, czy inwestycja będzie miała sens.

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników: jej powierzchni, wydajności paneli, ekspozycji na światło słoneczne, kąta nachylenia, a także strony w którą jest skierowana – najkorzystniej, gdy instalacja skierowana jest na południe.

Wydajność paneli fotowoltaicznych określana jest jednostką kWp (kilo watt peak). Przyjmuje się, że każdy 1 kWp mocy instalacji zapewni w ciągu roku 1000 kWh energii elektrycznej. Istotne jest więc prawidłowe dobranie mocy oraz miejsca montażu paneli – instalacja o przykładowej mocy 5 kWp, która powinna wystarczyć dla czteroosobowej rodziny, zajmie powierzchnię około 30m2. Wyliczeniem optymalnej mocy planowanej instalacji możemy zająć się sami, lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Cena instalacji to dla przeciętnego domu koszt rzędu 20-30 tysięcy złotych. Szacuje się, że koszt większości prawidłowo dobranych instalacji fotowoltaicznych zwraca się w mniej niż 10 lat, podczas gdy trwałość ogniw wynosi 25-30 lat.

Dopłaty do fotowoltaiki

Mówiąc o opłacalności fotowoltaiki duże znaczenie ma fakt, że inwestując w nią można liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Korzystając z programu Czyste powietrze, możemy otrzymać 37 tys. zł dotacji na termomodernizację, z czego 5 tys. zł właśnie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Także dzięki programowi Mój prąd każdy chcący mieć własną instalację fotowoltaiczną może uzyskać dopłatę w wysokości do 50 procent kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji, a maksymalnie 5 tysięcy zł. Dzięki programowi temu polskie gospodarstwa domowe zainwestowały w domową fotowoltaikę już ponad 3 miliardy zł. Mój prąd nie działa jednak stale, warto więc sprawdzić bieżące możliwości uzyskania dopłaty przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl