Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Źródło:
TVN24 Biznes
Pleszew: Energia prosto z nieba. Panele fotowoltaiczne na froncie kościoła
Pleszew: Energia prosto z nieba. Panele fotowoltaiczne na froncie kościołaTVN 24 Poznań
wideo 2/7
Pleszew: Energia prosto z nieba. Panele fotowoltaiczne na froncie kościołaTVN 24 Poznań

Czy opłaca się w Polsce zainwestować w panele fotowoltaiczne? Choć taka instalacja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, to staje się coraz popularniejsza. Wpływa na to szereg czynników, takich jak spadek cen paneli fotowoltaicznych, wzrost ich wydajności, jak również regularne podwyżki cen energii elektrycznej. A dobrze dobrana instalacja w perspektywie kilku lat pozwala cieszyć się darmowym prądem.

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika to metoda wytwarzania prądu elektrycznego ze światła słonecznego. Proces ten odbywa się w połączonych ze sobą ogniwach fotowoltaicznych zbudowanych najczęściej z krzemu. Wytworzony w ogniwach prąd przekazywany jest do krajowej sieci energetycznej, co sprawia, że właściciel instalacji fotowoltaicznej przestaje być tylko konsumentem, a zaczyna być prosumentem energii elektrycznej – czyli jednocześnie jej konsumentem i producentem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii z instalacji fotowoltaicznej można korzystać niemal wszędzie. Należy jedynie pamiętać, że jej moc jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego, na którą wpływ mają nie tylko pory dnia i pory roku, ale też szerokość geograficzna czy ilość pyłów w atmosferze.

Ogólnie rzecz biorąc w Polsce są korzystne warunki dla fotowoltaiki.

Fotowoltaika we własnym domu

Rozważając zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną ważne jest, by pamiętać w jaki sposób przynosi ona oszczędności. Częścią domowej instalacji jest dwukierunkowy licznik, który zlicza nie tylko energię elektryczną energię pobraną z sieci energetycznej, ale też tę wyprodukowaną przez własne panele.

Nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do wspólnej sieci energetycznej, z której możemy następnie je odebrać, gdy nasze panele nie pracują – czyli w nocy lub zimą. Krajowy system energetyczny służy więc w pewnym sensie za magazyn dla energii wytwarzanej przez naszą instalację.

Zerowe rachunki za prąd?

Nie możemy jednak odebrać całości przekazanych do sieci nadwyżek energii. Jeżeli moc naszej instalacji nie przekracza 10 kW, to odebrać można 80 procent wartości przekazanych nadwyżek, zaś gdy moc naszej instalacji wynosi od 10 do 50 kW - 70 procent ich wartości. Inaczej mówiąc, za każde wysłane do sieci 1000 kWh odebrać można będzie odpowiednio 800 lub 700 kWh, w zależności od mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Reszta jest traktowana jako nasza "opłata" za korzystanie z sieci energetycznej.

Jeżeli te 70-80 procent wystarczy do pokrycia domowego zapotrzebowania na energię elektryczną, to nasze rachunki za prąd zostają zredukowane, choć nie do zera, ponieważ częścią rachunków są - oprócz ceny prądu - także opłaty stałe. Z kolei w przypadku, gdy produkujemy zbyt mało energii, aby odzyskiwany procent pokrył nasze zużycie, dopłacić trzeba jedynie za brakującą ilość energii dokupowaną z sieci.

Oznacza to, że opłaca się mieć instalację fotowoltaiczną o wydajności jak najbliższej domowemu zapotrzebowaniu na energię. Nie opłaca się inwestować w instalację znacząco przekraczającą zapotrzebowanie, ponieważ niewykorzystane nadwyżki zostaną za darmo przekazane do sieci energetycznej.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne nie będzie jednak dla każdego tak samo opłacalna. Im mniejsze mamy domowe zużycie energii elektrycznej i im bardziej skomplikowana instalacja, tym więcej czasu będzie trzeba czekać na zwrot całej inwestycji. A co za tym idzie, tym mocniej trzeba się zastanowić, czy inwestycja będzie miała sens.

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników: jej powierzchni, wydajności paneli, ekspozycji na światło słoneczne, kąta nachylenia, a także strony w którą jest skierowana – najkorzystniej, gdy instalacja skierowana jest na południe.

Wydajność paneli fotowoltaicznych określana jest jednostką kWp (kilo watt peak). Przyjmuje się, że każdy 1 kWp mocy instalacji zapewni w ciągu roku 1000 kWh energii elektrycznej. Istotne jest więc prawidłowe dobranie mocy oraz miejsca montażu paneli – instalacja o przykładowej mocy 5 kWp, która powinna wystarczyć dla czteroosobowej rodziny, zajmie powierzchnię około 30m2. Wyliczeniem optymalnej mocy planowanej instalacji możemy zająć się sami, lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Cena instalacji to dla przeciętnego domu koszt rzędu 20-30 tysięcy złotych. Szacuje się, że koszt większości prawidłowo dobranych instalacji fotowoltaicznych zwraca się w mniej niż 10 lat, podczas gdy trwałość ogniw wynosi 25-30 lat.

Dopłaty do fotowoltaiki

Mówiąc o opłacalności fotowoltaiki duże znaczenie ma fakt, że inwestując w nią można liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Korzystając z programu Czyste powietrze, możemy otrzymać 37 tys. zł dotacji na termomodernizację, z czego 5 tys. zł właśnie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Także dzięki programowi Mój prąd każdy chcący mieć własną instalację fotowoltaiczną może uzyskać dopłatę w wysokości do 50 procent kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji, a maksymalnie 5 tysięcy zł. Dzięki programowi temu polskie gospodarstwa domowe zainwestowały w domową fotowoltaikę już ponad 3 miliardy zł. Mój prąd nie działa jednak stale, warto więc sprawdzić bieżące możliwości uzyskania dopłaty przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W danych o wykonaniu budżetu państwa widać odbudowę wpływów z VAT, ale jest ona zbyt wolna, żeby osiągnąć zapisany w budżecie poziom wpływów z tego podatku - czytamy w komentarzu Banku Pekao. Według ekonomistów banku zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych.

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - podał koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nieprzeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Próba "nieudolnego zniekształcania" badania na wykrywaczu kłamstw i oskarżenie o korupcję. W tle wątek podsłuchiwania Zygmunta Solorza - to zarzuty wobec Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", która opisała, co znalazło się w akcie oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu. W tekście podkreślono, że "korupcyjna propozycja, która przewodniczący KNF złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, nie miała i nie ma precedensu".

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

Źródło:
PAP

Konsorcjum sojuszników NATO przyznało pierwszym firmom finansowanie w ramach funduszu innowacyjnego o wartości miliarda euro - poinformowała Agencja Reutera.

Sztuczna inteligencja na celowniku NATO. Fundusz ma objąć roboty i technologie kosmiczne

Sztuczna inteligencja na celowniku NATO. Fundusz ma objąć roboty i technologie kosmiczne

Źródło:
Reuters

Główny Inspektor Pracy przestrzega przed zalaniem polskiego rynku pracy przez umożliwienie zatrudniania imigrantów bez sprawdzania legalności ich pobytu - pisze w wtorek "Puls Biznesu". Nad takim rozwiązaniem pracuje właśnie resort rozwoju.

Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"

Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przyśpieszeniem orzekania rozwodu w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma na stole dwie propozycje. Rozwód u notariusza albo w urzędzie stanu cywilnego - informuje "Rzeczpospolita". Eksperci są przychylni temu rozwiązaniu, ale obawiają się szybkich rozwodów na przykład po kłótni małżeńskiej.

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Japońskie władze chcą ograniczenia napływu turystów w wielu popularnych miejscach. Na szlaku na górze Fudżi już podjęto działania. Stanęła tam obita deskami metalowa brama, wysoka na osiem metrów i szeroka na niecałe dwa - poinformowały lokalne media. Na szlak będzie mogła wejść określona liczba turystów i tylko w wyznaczonych godzinach.

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Król Danii Fryderyk X zainaugurował w poniedziałek pierwszy element 18-kilometrowego tunelu kolejowo-drogowego pod cieśniną Bełt Fehmarn na Morzu Bałtyckim. Za pięć lat inwestycja ma być gotowa do użytku. Połączy duńskie miasto Roedby z Puttgarden w Niemczech.

Duński król zainaugurował pierwszy element tunelu pod Bałtykiem

Duński król zainaugurował pierwszy element tunelu pod Bałtykiem

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Import awokado z Meksyku do Stanów Zjednoczonych został wstrzymany - donosi meksykański dziennik "El Universal". Powodem ma być incydent dotyczący bezpieczeństwa. Dwaj amerykańscy inspektorzy mieli być przetrzymywani i pobici - przekazała gazeta.

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wniosła do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia o odmowę udzielenia absolutorium za ubiegły rok pięciu byłym członkom zarządu - informuje spółka. Brak absolutorium nie wywołuje automatycznie skutków prawnych, ale może być punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem kontrowersyjnego prawa o ochronie zasobów przyrody. Wdrożenie zmian bezskutecznie próbowały zablokować między innymi Węgry oraz Polska. Zdaniem krytyków nowe przepisy mogą być niekorzystne dla rolników.

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Źródło:
PAP

Długo wyczekiwany okres wakacji jawi się już na horyzoncie. Na tegoroczny sezon wakacyjny blisko 41 procent osób ze wszystkich planujących swój wyjazd z biurem podróży już wykupiło wycieczkę - wynika z badania przeprowadzonego przez Wakacje.pl. Najwięcej osób pojedzie do Turcji. Co ciekawe, w tym roku Chorwacja opuściła ranking dziesięciu najchętniej wybieranych kierunków.

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Źródło:
tvn24.pl

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość zmiany Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie o uchylenie przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. To reakcja na postulat ruchu społecznego "Miejska Agenda Parkingowa".

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Źródło:
PAP

Przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską - podano na stronie KE. Fundusz zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP