Coraz więcej energii ze Słońca. Najnowsze dane

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Morawiecki o dopłatach do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych
Morawiecki o dopłatach do prosumenckich instalacji fotowoltaicznychtvn24
wideo 2/3
tvn24Morawiecki o dopłatach do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych

Ponad 2,5 gigawatów - tyle wynosi moc instalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym. Oznacza to, że w ciągu roku moc zwiększyła się o prawie 170 procent - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Jak podał w piątek operator systemu przesyłowego PSE, moc zainstalowana PV na dzień 1 września 2020 r. wynosiła dokładnie 2528,371 MW.

Według danych, które trafiły do PSE, w ciągu sierpnia 2020 r. moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych wzrosła o 267 MW, czyli o prawie 12 proc.

W stosunku rocznym wzrost mocy na 1 września 2020 r. wyniósł prawie 170 proc.

Wzrost sektora energetyki słonecznej

Jeszcze w lipcu pełnomocnik rządu ds. OZE oraz wiceminister klimatu Ireneusz Zyska stwierdził, że dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Zyska zaznaczył, że to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich właśnie jak Mój prąd. Jest to program finansujący mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV) dla osób fizycznych. Jego budżet to 1 mld zł, a oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50 proc. kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu instalacji, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Wartość inwestycji w domową fotowoltaikę, zrealizowanych przez polskie gospodarstwa domowe dzięki programowi Mój prąd, przekroczyła 3 mld zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości