W czwartek padł nowy rekord zapotrzebowania na moc - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Pobity został wynik osiągnięty prawie dwa lata temu.
Rekord padł w czwartkowym szczycie porannym o godzinie 13:15 i wynosił 26 817 MW. Operator systemu przesyłowego podał, że poprzedni raz tak wysokie zapotrzebowanie na moc zanotowano 25 stycznia 2019 roku - poprzedni rekord wynosił 26 504 MW.
Przyczyny
Do rekordowego zapotrzebowania na moc mogło się przyczynić zużycie energii w komputerach kilku milionów uczniów na nauczaniu zdalnym - uważa Bartłomiej Derski z branżowego portalu wysokienapiecie.pl.
Wpływ na większe zapotrzebowanie mogła mieć praca zdalna części pracowników oraz spadek temperatury, co spowodowało wzrost poboru mocy przez urządzenia grzewcze.
Zużycie prądu
Krajowe zużycie energii elektrycznej w październiku 2020 r. było o 1,17 proc. wyższe niż w październiku 2019 r. Krajowa produkcja była wyższa o 0,93 proc. - wynika z danych PSE.
Najbardziej - o 6 proc. w stosunku do października 2019 roku spadła produkcja z elektrowni na węgiel kamienny, o 1 proc. wyższa była produkcja z elektrowni na węgiel brunatny. O 6,6 proc. wyższa była produkcja elektrowni gazowych. Import wzrósł o niemal 4 proc. i stanowił prawie 8,5 proc. krajowego zużycia.
W obszarze źródeł odnawialnych o ponad 11 proc. wyższa była produkcja z wiatru, o 80 proc. - z hydroelektrowni zawodowych.
O ponad 350 proc. wyższa była produkcja z innych źródeł odnawialnych. Chodzi przede wszystkim o fotowoltaikę, rozwijającą się ostatnio bardzo szybko. Dalej jest to jednak stosunkowo niewielki wolumen - rzędu 0,2 GWh, podczas gdy krajowe zużycie w tym samym czasie było na poziomie prawie 15 GWh.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock