Duża firma zmienia ceny prądu. Podano stawki

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Sławomir Dudek o inflacji w Polsce
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Sławomir Dudek o inflacji w Polsce

E.ON Polska (dawniej Innogy) zmienia ceny energii w 2023 roku. Spółka wysyła w tej sprawie wiadomości do klientów. Część odbiorców będzie musiała złożyć oświadczenie o przysługującym wyższym limicie zużycia energii, by skorzystać w pełni z zamrożenia cen prądu.

"Otrzymujesz ten mejl, ponieważ od 1 stycznia 2023 roku zmieniamy ceny energii. W załączeniu znajdziesz list, w którym opisujemy szczegóły naszych rozliczeń w 2023 roku" - czytamy w wiadomości E.ON Polska skierowanej do klientów. E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, który działa głównie na terenie Warszawy. Z usług spółki korzysta 1 milion klientów.

Ceny prądu w 2023 roku

W liście wskazano, że "dzięki wprowadzeniu Tarczy Solidarnościowej, ceny energii w 2023 roku będą częściowo zamrożone na poziomie średnich cen z taryf dla energii elektrycznej zatwierdzonych dla sprzedawców z urzędu na 2022 rok".

Czytaj także: Co podrożeje w 2023 roku?

Jak możemy przeczytać w tabeli dołączonej do listu, dla gospodarstw domowych z grupy G11 (całodobowa) będzie stosowana cena 0,5092 zł brutto za kWh. Z kolei w przypadku gospodarstw domowych z grupy G12 cena za kWh w ciągu dnia wyniesie 0,6063 zł brutto i 0,3399 zł w nocy.

Ceny prądu w ramach Tarczy SolidarnościowejE.ON Polska

Zgodnie z przepisami zamrożenie będzie obowiązywało do określonych limitów rocznego zużycia: 2 megawatogodzin (MWh) rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Co ważne, jeśli jesteśmy uprawnieni do wyższego limitu niż 2 MWh należy złożyć oświadczenie do spółki do 30 czerwca 2023 roku. Wnioski w tej sprawie są dostępne na stronie E.ON Polska.

Powyżej powyższych limitów zużycia będzie obowiązywał limit ceny prądu na poziomie 693 zł za megawatogodzinę. "Cena ta zgodnie z ustawą nie zawiera akcyzy i podatku VAT. Cena maksymalna uwzględniająca akcyzę (0,005 zł/kWh) obowiązującą od 1 stycznia 2023 wynosi - 0,6980 zł/kWh (bez podatku VAT). Cena maksymalna uwzględniająca akcyzę i podatek VAT (23 proc.) obowiązujące od 1 stycznia 2023 wynosi - 0,8585 zł/kWh" - wyjaśniła firma.

Spółka E.ON poinformowała, że zgodnie z Tarczą Solidarnościową złożyła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie taryfy na rok 2023. "Jeśli Prezes URE ją zatwierdzi, poinformujemy Cię o tym" - zapowiedziano.

Dużo wyższe ceny energii będą dotyczyły odbiorców, którzy nie są objęci Tarczą Solidarnościową. W przypadku gospodarstw domowych z grupy G11, innych niż odbiorcy uprawnieni, od 1 stycznia 2023 roku cena za kWh wyniesie 1,7794 zł brutto. To o około 250 proc. więcej niż w przypadku odbiorców w ramach Tarczy Solidarnościowej. W przypadku grupy G12 w ciągu dnia będzie to 1,9457 zł brutto za kWh, a w nocy 1,4841 zł.

Ceny prądu poza Tarczą SolidarnościowąE.ON Polska

Taryfy za energię elektryczną odpowiadają za około połowę finalnego rachunku za prąd.

Czytaj także: Zamrożenie cen prądu, a rachunki i tak mocno w górę. "Będzie drogo"

Spółka E.ON Polska przekazała, że klienci mogą złożyć wypowiedzenie umowy, jeśli nie akceptują zmian. "Jeśli nie akceptujesz zmian naszej Taryfy, możesz złożyć pisemne wypowiedzenie umowy w ciągu 14 dni od otrzymania tego pisma. Rozwiążemy wtedy umowę z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca" - wyjaśniono.

Prezes URE w połowie grudnia br. zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tak zwanym sprzedawcom z urzędu, w tym PGE Obrót, Energa Obrót, Enea i Tauron Sprzedaż.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości