"Według prognoz inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie"

Źródło:
TVN24 Biznes
Sławomir Dudek o inflacji w Polsce
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24

Inflacja w Polsce może wkrótce przebić 20 procent - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomir Dudek. Zwrócił uwagę, że według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego "inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie i 18. na świecie". Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, zwrócił uwagę, że to wzrostu cen, szczególnie w zakresie energii, najbardziej obawiają się przedsiębiorcy w Polsce.

- Tak naprawdę trzeba powiedzieć, że szczyt inflacji wystąpi gdzieś w pierwszym kwartale i może być to przebicie 20 procent, mimo że rząd planuje zamrozić ceny energii. Inflacja może spowolnić, ale nie będzie to spadek cen, one będą tylko rosnąć wolniej – mówił na antenie TVN24 Sławomir Dudek.

- Prognozy międzynarodowych instytucji mówią, że inflacja pod koniec roku może być bliska dalej poziomu dwucyfrowego. W przyszłym roku według MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy - red.) inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie i nawet 18. na świecie. Przed nami będą kraje afrykańskie, Ghana, Sri Lanka. Nawet Turcja i Argentyna, które mają już inflację 100-procentową albo kilkudziesięcioprocentową. Wszystko będzie drożało, choć w różnym tempie – stwierdził.

Maciej Witucki o obawach przedsiębiorców

Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, powołując się na wyniki przeprowadzonych na zlecenie organizacji badań, poinformował, że 85 proc. polskich przedsiębiorców boi się dalszych wzrostów cen energii i paliw. - To oczywiście w przyszłym roku nastąpi, też z tego powodu, że znikną tarcze, wróci VAT i jest niestabilność cen energii – mówił.

Inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 procent, licząc rok do roku - podał kilkanaście dni temu Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dla porównania w październiku inflacja wyniosła 17,9 procent rok do roku. Inflacja utrzymuje się na poziomach niewidzianych od 1997 roku, czyli od 25 lat.

Maciej Witucki zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy boją się też wzrostu podatków. – 73 procent boi się, że w najbliższym roku wzrosną podatki, obciążenia, opłaty. Świadomość gospodarcza Polaków, przedsiębiorców jest wysoka. Jesteśmy wszyscy świadomi, że nie da się wiecznie więcej wydawać, kiedy nie ma się przychodów – zwrócił uwagę. – Ktoś musi się za to zapłacić. Mamy okres wyborczy i są obawy, że ten festiwal obietnic może te obciążenia jeszcze podnieść – powiedział.

Sławomir Dudek: nie będzie masowego bezrobocia

Eksperci mówili też o ryzyku wzrostu bezrobocia. Sławomir Dudek powiedział, że to zjawisko może dotknąć niektóre sektory gospodarki. – Są pewne branże, które zostały mocniej dotknięte przez obecną sytuację. Jest branża budowlana, która została mocniej dotknięta przez zatrzymanie kredytów hipotecznych, (...) tutaj mogą pojawić się pewne zwolnienia. Są jeszcze sygnały z innych branż – mówił.

Zwrócił jednak uwagę, że nie jest prawdą, że "czeka nas masowe bezrobocie". – Jesteśmy od kilku lat w kryzysie demograficznym. Ubywa Polaków w wieku produkcyjnym. W niektórych branżach, mimo spowolnienia, będzie brakowało pracowników. Częściowo sytuację uratował napływ imigrantów z Ukrainy, Białorusi. Bez nich sytuacja byłaby bardzo trudna – stwierdził.

- To jest nieprawda, że musimy zaprzestać walki z inflacją, bo będziemy mieć bezrobocie (...). To kłamstwo, słyszymy je od prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego, premiera (Mateusza) Morawieckiego. Rządzący mówią, że to wybór między cholerą a dżumą. Mówią: "na cholerę nie umrzecie, umrzecie na dżumę". To nie jest prawda, powinni nas uchronić i przed i przed tym – ocenił.

"Co czwarta złotówka jest poza kontrolą"

Sławomir Dudek odnosił się też do najnowszego wywiadu minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej dla Business Insidera, w którym powiedziała, że "mamy stabilne i silne podstawy gospodarcze, elastycznie podchodzących do problemów przedsiębiorców i niskie bezrobocie".

- Pani minister chyba rozumie elastyczność poprzez to, że (...) pozwoliła, aby wyprowadzono poza budżet dziesiątki miliardów złotych, poza parlament, poza budżet, kontrolę społeczną. Tam się zadłuża. Premier Morawiecki może jednym telefonem, mailem, bez decyzji naszych posłów, wydawać tam dziesiątki miliardów złotych. Zadłużenie w tych funduszach to 422 mld złotych. To jedna czwarta długu, co czwarta złotówka jest poza kontrolą obywatelską. Jeżeli ktoś tak rozumie elastyczność, to nie jest to bezpieczna sprawa. My będziemy spłacać ten dług - mówił Dudek.

Koniec z "potworkiem legislacyjnym"

Maciej Witucki mówił z kolei o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy. - Przyjęcie samego KPO będzie oznaczało, że problem praworządności został przynajmniej w jakimś sensie zmniejszony. To oznacza, że poprawi się nasza reputacja na rynkach międzynarodowych - wymieniał.

Zwrócił przy tym uwagę, że w KPO rząd zobowiązał się do zmiany procesu legislacyjnego. - Chodzi o taki potworek legislacyjny, który poznaliśmy w ostatnich latach. Chociażby projekty wrzucane w ostatniej chwili, chociażby zmiana ordynacji wyborczej przez posłów. W KPO jest zapis, że będzie kontrola społeczna i konsultacje społeczne przy projektach poselskich - powiedział.

Prezydent Konfederacji Lewiatan odniósł się również do swojego zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zwrócił uwagę, że poręczyło za niego "ponad 700 osób". - Po mojej stronie nie dzieje się nic. (...) Czekam na dalsze kroki ze strony prokuratury - powiedział.

Dodał, że od momentu decyzji sądu o niezastosowaniu wobec niego aresztu nie był przesłuchiwany i nikt nie próbował się z nim skontaktować w sprawie oskarżenia.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu powołało na wniosek Skarbu Państwa dwóch nowych członków rady nadzorczej spółki: Piotra Wielowieyskiego oraz Mariana Sewerskiego. Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy 9 członków - do obsadzenia pozostaje jeden wakat.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com