"Według prognoz inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie"

Źródło:
TVN24 Biznes
Sławomir Dudek o inflacji w Polsce
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24

Inflacja w Polsce może wkrótce przebić 20 procent - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomir Dudek. Zwrócił uwagę, że według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego "inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie i 18. na świecie". Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, zwrócił uwagę, że to wzrostu cen, szczególnie w zakresie energii, najbardziej obawiają się przedsiębiorcy w Polsce.

- Tak naprawdę trzeba powiedzieć, że szczyt inflacji wystąpi gdzieś w pierwszym kwartale i może być to przebicie 20 procent, mimo że rząd planuje zamrozić ceny energii. Inflacja może spowolnić, ale nie będzie to spadek cen, one będą tylko rosnąć wolniej – mówił na antenie TVN24 Sławomir Dudek.

- Prognozy międzynarodowych instytucji mówią, że inflacja pod koniec roku może być bliska dalej poziomu dwucyfrowego. W przyszłym roku według MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy - red.) inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie i nawet 18. na świecie. Przed nami będą kraje afrykańskie, Ghana, Sri Lanka. Nawet Turcja i Argentyna, które mają już inflację 100-procentową albo kilkudziesięcioprocentową. Wszystko będzie drożało, choć w różnym tempie – stwierdził.

Maciej Witucki o obawach przedsiębiorców

Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, powołując się na wyniki przeprowadzonych na zlecenie organizacji badań, poinformował, że 85 proc. polskich przedsiębiorców boi się dalszych wzrostów cen energii i paliw. - To oczywiście w przyszłym roku nastąpi, też z tego powodu, że znikną tarcze, wróci VAT i jest niestabilność cen energii – mówił.

Inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 procent, licząc rok do roku - podał kilkanaście dni temu Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dla porównania w październiku inflacja wyniosła 17,9 procent rok do roku. Inflacja utrzymuje się na poziomach niewidzianych od 1997 roku, czyli od 25 lat.

Maciej Witucki zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy boją się też wzrostu podatków. – 73 procent boi się, że w najbliższym roku wzrosną podatki, obciążenia, opłaty. Świadomość gospodarcza Polaków, przedsiębiorców jest wysoka. Jesteśmy wszyscy świadomi, że nie da się wiecznie więcej wydawać, kiedy nie ma się przychodów – zwrócił uwagę. – Ktoś musi się za to zapłacić. Mamy okres wyborczy i są obawy, że ten festiwal obietnic może te obciążenia jeszcze podnieść – powiedział.

Sławomir Dudek: nie będzie masowego bezrobocia

Eksperci mówili też o ryzyku wzrostu bezrobocia. Sławomir Dudek powiedział, że to zjawisko może dotknąć niektóre sektory gospodarki. – Są pewne branże, które zostały mocniej dotknięte przez obecną sytuację. Jest branża budowlana, która została mocniej dotknięta przez zatrzymanie kredytów hipotecznych, (...) tutaj mogą pojawić się pewne zwolnienia. Są jeszcze sygnały z innych branż – mówił.

Zwrócił jednak uwagę, że nie jest prawdą, że "czeka nas masowe bezrobocie". – Jesteśmy od kilku lat w kryzysie demograficznym. Ubywa Polaków w wieku produkcyjnym. W niektórych branżach, mimo spowolnienia, będzie brakowało pracowników. Częściowo sytuację uratował napływ imigrantów z Ukrainy, Białorusi. Bez nich sytuacja byłaby bardzo trudna – stwierdził.

- To jest nieprawda, że musimy zaprzestać walki z inflacją, bo będziemy mieć bezrobocie (...). To kłamstwo, słyszymy je od prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego, premiera (Mateusza) Morawieckiego. Rządzący mówią, że to wybór między cholerą a dżumą. Mówią: "na cholerę nie umrzecie, umrzecie na dżumę". To nie jest prawda, powinni nas uchronić i przed i przed tym – ocenił.

"Co czwarta złotówka jest poza kontrolą"

Sławomir Dudek odnosił się też do najnowszego wywiadu minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej dla Business Insidera, w którym powiedziała, że "mamy stabilne i silne podstawy gospodarcze, elastycznie podchodzących do problemów przedsiębiorców i niskie bezrobocie".

- Pani minister chyba rozumie elastyczność poprzez to, że (...) pozwoliła, aby wyprowadzono poza budżet dziesiątki miliardów złotych, poza parlament, poza budżet, kontrolę społeczną. Tam się zadłuża. Premier Morawiecki może jednym telefonem, mailem, bez decyzji naszych posłów, wydawać tam dziesiątki miliardów złotych. Zadłużenie w tych funduszach to 422 mld złotych. To jedna czwarta długu, co czwarta złotówka jest poza kontrolą obywatelską. Jeżeli ktoś tak rozumie elastyczność, to nie jest to bezpieczna sprawa. My będziemy spłacać ten dług - mówił Dudek.

Koniec z "potworkiem legislacyjnym"

Maciej Witucki mówił z kolei o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy. - Przyjęcie samego KPO będzie oznaczało, że problem praworządności został przynajmniej w jakimś sensie zmniejszony. To oznacza, że poprawi się nasza reputacja na rynkach międzynarodowych - wymieniał.

Zwrócił przy tym uwagę, że w KPO rząd zobowiązał się do zmiany procesu legislacyjnego. - Chodzi o taki potworek legislacyjny, który poznaliśmy w ostatnich latach. Chociażby projekty wrzucane w ostatniej chwili, chociażby zmiana ordynacji wyborczej przez posłów. W KPO jest zapis, że będzie kontrola społeczna i konsultacje społeczne przy projektach poselskich - powiedział.

Prezydent Konfederacji Lewiatan odniósł się również do swojego zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zwrócił uwagę, że poręczyło za niego "ponad 700 osób". - Po mojej stronie nie dzieje się nic. (...) Czekam na dalsze kroki ze strony prokuratury - powiedział.

Dodał, że od momentu decyzji sądu o niezastosowaniu wobec niego aresztu nie był przesłuchiwany i nikt nie próbował się z nim skontaktować w sprawie oskarżenia.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne - Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej dała zielone światło. Jednak opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Źródło:
PAP

Senat zgłosił poprawki do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przed diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej poszukiwanym udogodnieniem przy zakupie czy wynajmie mieszkania jest miejsce parkingowe - wynika z raportu serwisu Otodom. Polacy bardziej cenią je niż na przykład balkony czy klimatyzację. Bo gdy własnego miejsca brak, to za wynajem trzeba słono zapłacić. W Warszawie to nawet 600 złotych miesięcznie.

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Źródło:
PAP

W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia - przekazało biuro prasowe ministerstwa.

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Renta wdowia według projektu zgłoszonego przez ponad dwadzieścia organizacji to koszt nawet 10 miliardów złotych rocznie - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych to rozwiązanie jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną - skomentowała w środę szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Palifren Long. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że nie spełnia on wymagań jakościowych.

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

W sprawie mediów publicznych podstawowy komunikat jest taki, że się nie zatrzymamy, idziemy ścieżką wyznaczoną przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. - Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, jest w błędzie - dodała.

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

Źródło:
PAP

Kierowco, planujesz wyposażyć auto w instalację gazową? Będziesz musiał posiadać specjalną naklejkę lub tabliczkę, która potwierdza jej homologację. W piątek 17 maja weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie.

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP