Dwie nowe opłaty z zielonym światłem od prezydenta

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
PiS chce opłaty cukrowej
PiS chce opłaty cukrowejTVN24
wideo 2/3
TVN24PiS chce opłaty cukrowej

Wprowadzenie opłat cukrowej i od tak zwanych małpek zakłada ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe daniny zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku.

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP, ustawa wprowadzająca zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów została podpisana we wtorek.

Podatek cukrowy

Regulacje zakładają wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Opłatę będzie uiszczał raz w miesiącu podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej.

Wpływy z wprowadzenia nowego podatku oszacowano na ponad 3,2 mld zł rocznie. "96,5 procent przychodów z opłaty od napojów słodzonych zostanie przekazane do NFZ, a pozostałe 3,5 procent zostanie przeznaczone na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania" - wskazywało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Opłaty od małpek

Ponadto przepisy wprowadzają opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek. Opłata będzie pobierana od przedsiębiorców w momencie sprzedaży do sklepu.

Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 procent.

Szacunkowa kwota opłat ma wynieść około 500 mln zł rocznie. Środki z opłaty trafią w 50 procentach do gmin, a w 50 procentach do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Od kiedy

Pierwotnie ustawa miała wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Rządzący zdecydowali jednak o opóźnieniu wejścia tak zwanej opłaty cukrowej w życie.

Stosowna poprawka znalazła się w art. 19 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Nowy termin wejścia w życie to 1 stycznia 2021 roku.

Ustawa z poprawką również została podpisana przez prezydenta.

Apel do prezydenta

Według Ministerstwa Zdrowia głównym celem wprowadzenia nowych opłat "jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych, poprawa jakości diety przez ograniczenie w niej środków spożywczych niezalecanych do nadmiernego spożycia, a także wspieranie, mającej pozytywny wpływ na zdrowie, aktywności fizycznej dzieci i młodzieży".

W poniedziałek informowaliśmy, że prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Tomasz Janik apelował do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie ustaw dotyczących podatku cukrowego do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Janika nowy podatek "uderzy w wyniszczoną kryzysem branżę spożywczą, odchudzi portfele obywateli, a przede wszystkim zostanie uchwalony z naruszeniem elementarnych zasad legislacji".

Zastrzeżenia do projektu zgłaszała także Polska Federacja Producentów Żywności.

O odrzucenie ustawy i "niewprowadzanie nowych obciążeń fiskalnych w czasie, kiedy firmy borykają się ze skutkami epidemii COVID-19", apelowały także firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Według firm wprowadzanie nowych podatków pogrąży branżę spirytusową.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości