Rachunki za prąd w górę. Zatwierdzono podwyżkę u kolejnego sprzedawcy

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Wypowiedzi Sasina na temat rekompensat za podwyżki cen prądu
Wypowiedzi Sasina na temat rekompensat za podwyżki cen prąduTVN24, Radio Zet, RMF FM
wideo 2/5
TVN24, Radio Zet, RMF FMWypowiedzi Sasina na temat rekompensat za podwyżki cen prądu

O 3,6 procent wzrośnie w 2021 roku taryfa na sprzedaż energii do gospodarstw domowych spółki Energa Obrót. To czwarty z tak zwanych sprzedawców z urzędu, którego taryfę zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zatwierdzona została również taryfa operatora przesyłowego - Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Według szacunków URE, wzrost taryfy o 3,6 proc. dla przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego rocznie niecałe 1,8 MWh energii elektrycznej w taryfie G11 oznaczać będzie rachunek wyższy o ok. 1,5 zł miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy.

Pozostała trójka

Taryfy na 2021 r. trzech pozostałych sprzedawców zobowiązanych - PGE Obrót, Tauron i Enea - wzrosną o 3,5-3,6 proc. Regulator zatwierdził je 9 grudnia.

W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., a dla Taurona Sprzedaż - 3,55 proc.

Zgodnie z prawem, Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych tylko czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Z ostatnich danych Urzędu wynika, że z zatwierdzanych taryf korzysta nieco ponad 60 proc. z 15,5 mln gospodarstw domowych - odbiorców z grup G. Ok. 37 proc. z nich kupuje energię na zasadach rynkowych.

Nowa opłata

Urząd Regulacji Energetyki przypomniał wcześniej też o innych składnikach rachunku za energię elektryczną, które zmienią się lub pojawią od 1 stycznia 2021 r. Stawka opłaty OZE wzrośnie do 2,20 zł/MWh, stawka opłaty kogeneracyjnej spadnie do zera, bez zmian pozostaną stawki opłaty przejściowej. Na rachunkach pojawi się natomiast opłata mocowa, z której finansowany będzie rynek mocy. Dla gospodarstw domowych jej stawka będzie zależeć od rocznego zużycia i wyniesie od 1,87 do 10,46 zł netto miesięcznie. Gospodarstwo o przeciętnym zużyciu zapłaci 7,47 zł netto miesięcznie więcej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził także taryfę operatora systemu przesyłowego – Polskich Sieci Elektroenergetycznych, która pośrednio wpływa na rachunki odbiorców końcowych.

Zatwierdzenie taryfy PSE umożliwia rozpoczęcie procesu analizy wniosków pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator. Jak podkreślił URE, do dystrybutorów zostały przesłane założenia do kalkulacji taryf na rok 2021. Do momentu zakończenia postępowań taryfowych dystrybutorzy stosują dotychczasowe cenniki. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa, które wejdą w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości