Duży bank podnosi opłaty dla klientów. Sprawdź, co się zmieni

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o stopach procentowych
Glapiński o stopach procentowychTVN24
wideo 2/3
TVN24Glapiński o stopach procentowych

Zmiana warunków zwolnienia z opłaty za kartę, wzrost miesięcznej opłaty za kartę debetową oraz podniesienie opłaty za wpłaty i wypłaty w placówce - to tylko niektóre zmiany w cenniku, o których poinformował mBank. "W 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe. To wpływa na naszą działalność, w tym rozwój oferowanych produktów i usług. Dlatego podwyższamy niektóre ceny" - wskazali przedstawiciele banku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przedstawiciele mBanku podkreślili, że nie zmieniają opłat za najważniejsze usługi bankowe: prowadzenie konta czy korzystanie z bankomatów. Od 1 marca 2021 roku zostaną jednak podwyższone niektóre opłaty i prowizje dla kont, kart do kont oraz za wybrane transakcje na koncie.

Podwyżki w mBanku

Od początku marca zmieni się warunek zwolnienia z opłaty za kartę - główną lub dodatkową - do eKonta osobistego. Aby uniknąć opłaty w miesiącu kalendarzowym, będzie trzeba wykonać dowolną kartą - debetową lub kredytową - transakcje bezgotówkowe o wartości minimum 350 zł.

Ponadto podniesiona do 10 zł będzie wysokość miesięcznej opłaty za kartę debetową - główną lub dodatkową - do: eKonta standard, eKonta, eKonta plus, eKonta m dla posiadaczy powyżej 25 roku życia i eKonta z darmowymi bankomatami. Opłata nie zostanie naliczona, jeżeli w każdym miesiącu zapłacimy kartą - do konta lub kredytową - łącznie 350 zł. Jest jeszcze jeden warunek. Klienci będą musieli co najmniej raz w danym miesiącu zalogować się do aplikacji mobilnej.

"Jeśli spełnisz warunek, który dotyczy płatności kartą, ale nie zalogujesz się do aplikacji, opłata wyniesie 3 zł. Jeśli nie spełnisz warunku, który dotyczy płatności kartą, to pobierzemy 10 zł" - czytamy. Opłata będzie pobierana między 23 a 27 dniem kolejnego miesiąca.

Z 2 do 6 zł wzrośnie również opłata za przelew (wewnętrzny, zewnętrzny, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego) zlecony w biurze obsługi klienta oraz placówce mBanku. Z kolei z 9 do 10 zł zostanie podniesiona opłata za wpłatę i wypłatę gotówki w placówce mBanku. Powyższe zmiany dotyczą posiadaczy kont: eKonto osobiste, eKonto izzy, eKonto mobilne, eKonto dla młodych, eKonto z darmowymi, bankomatami oraz eKonto standard, eKonto oszczędnościowe, eMax.

Bank podniesie do 9 zł opłatę miesięczną za usługę "Wypłaty ze wszystkich bankomatów". Zmiany dotyczą posiadaczy kont: eKonto mobilne, eKonto dla młodych, eKonto z darmowymi bankomatami oraz eKonto standard.

Wzrośnie również prowizja za wpłatę gotówki we wpłatomatach Euronetu z 0,2 procent (minimum 2 zł) do 0,5 procent, (minimum 5 zł). Przedstawiciele mBanku wyjaśnili, że opłaty będzie można uniknąć wpłacając pieniądze w jednym z ponad 1000 wpłatomatów mBanku, Planet Cash lub Cashline w Polsce. Zmiany obejmą posiadaczy kont: eKonto osobiste, eKonto mobilne, eKonto dla młodych, eKonto z darmowymi bankomatami oraz eKonto standard, eKonto plus, eKonto m dla klientów powyżej 25 roku życia, eKonto z usługą Pakiet Active lub Classic oraz mKonto Multi.

Dodatkowo bank wprowadzi prowizję w wysokości 4 procent za wszystkie transakcje kartami: w loteriach i totalizatorach, w kasynach (również internetowych), salonach gier, zakładach bukmacherskich.

Inne zmiany

Od 1 marca 2021 roku zostanie wprowadzona nowa opłata za przygotowanie i wysyłkę pocztą dokumentów, których wymagają przepisy prawa i dotyczą Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych (SFI). Opłata wyniesie 5 zł. Będzie można jej uniknąć zmieniając formę wysyłki na elektroniczną.

Najszybciej, bo od 4 stycznia przyszłego roku wzrośnie prowizja za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu odnawialnego. "Wysokość prowizji za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu odnawialnego do kont: eKonto możliwości, eKonto osobiste, eKonto m, eKonto, eKonto standard, eKonto plus, eKonto z darmowymi bankomatami, eKonto dla młodych , eKonto mobilne, mKonto Multi wyniesie 3,5 procent - 5 procent kwoty kredytu, min. 99 zł" - czytamy.    "Wysokość prowizji za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu odnawialnego do kont: mKonto Aquarius i mKonto Intensive wyniesie 3,1 procent - 5 procent kwoty kredytu, min. 99 zł" - dodano.

Największe banki w Polsce

Z raportów publikowanych co kwartał przez banki dowiadujemy się, że po pierwszym półroczu 2020 roku największym bankiem w Polsce pozostał PKO Bank Polski. Na drugim miejscu pod względem aktywów znalazł się Bank Pekao, a podium zamyka Santander Bank Polska.

Na liście największych banków pod względem wielkości aktywów w pierwszej dziesiątce są jeszcze: mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy oraz Getin Bank.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości