Droższe połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii. Szykują się zmiany w cennikach

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Od początku przyszłego roku Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską. Oznacza to zmiany w cennikach operatorów komórkowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Od 1 lutego 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym Wielka Brytania nadal traktowana jest jako państwo członkowskie z zachowaniem zasadniczo wszelkich praw i obowiązków. Okres ten skończy się jednak wraz z końcem grudnia.

"Od dnia zakończenia okresu przejściowego Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim dla celów przepisów regulujących świadczenie usług w roamingu UE. Tym samym dostawcy nie będą od 1 stycznia zobowiązani do oferowania usług w roamingu w Zjednoczonym Królestwie analogicznie jak w przypadku innych państw członkowskich tj. zgodnie z zasadą rozliczania usług w roamingu, tak jak w kraju bez naliczania dodatkowych opłat" - wyjaśniła w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Klaudia Kieliszczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Oznacza to, że klienci mogą zapłacić więcej niż dotychczas za połączenia, SMS-y i MMS-y.

"W przypadku usług realizowanych w roamingu poza państwami członkowskimi oraz państwami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego brak jest ograniczeń prawnych dot. wysokości stawki z tytułu realizowanych usług detalicznych (za 1 minutę połączenia wykonanego, 1 minutę połączenia odebranego, za SMS-a oraz MMS-a)" - zaznaczyła Kieliszczyk.

Brexit a ceny połączeń

Komunikat w sprawie nadchodzących zmian opublikowało Orange Polska. "Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania oficjalnie nie będzie już należeć do Unii Europejskiej. To oznacza, że z początkiem nowego roku musimy wprowadzić zmiany w naszych cennikach, i również tam 'wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii'" - wskazano.

Jak wyjaśniono, od początku przyszłego roku Wielka Brytania, ze strefy krajów unijnych, zostanie przeniesiona w roamingu do 2. strefy, o nazwie "Więcej Europy". Dlatego zgodnie z cennikiem (dla wszystkich planów taryfowych):

- za 1 minutę połączenia wykonanego do Wielkiej Brytanii zapłacimy 4,94 zł,

- za 1 minutę połączenia odebranego zapłacimy 2,02 zł,

- za SMS-a wysłanego z Wielkiej Brytanii do Polski - 1,51 zł,

- za 1 MB transmisji danych w roamingu zapłacimy 31,76 zł.

Jednocześnie przedstawiciele Orange zapewnili, że pracują nad specjalną ofertą dla klientów. Na razie nie podano jednak szczegółów. "Pracujemy nad atrakcyjną promocją dla klientów @Orange_Polska. Będzie lepiej niż się spodziewacie" - zapewnił we wpisie na Twitterze Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Katarzyna Tajak-Pietrowska z Play wskazała, że "w cennikach nowych ofert które weszły w czerwcu zeszłego roku są zapisy które informują o cenach roamingu również w przypadku państw, które utracą status członka UE lub EOG (tzw. Strefa 1), a więc obejmują one także UK".

Zgodnie z powyższym cennikiem:

- za 1 minutę połączenia do Wielkiej Brytanii zapłacimy 2,50 zł,

- za SMS-a na numer międzynarodowy 0,60 zł,

- za MMS-a na numer międzynarodowy 3,00 zł.

"Relacje ekonomiczno-gospodarcze pomiędzy UE a Wielką Brytanią po Brexicie nadal są przedmiotem ustaleń. Dopóki nie ma nowych, oficjalnych decyzji sytuacja pozostaje bez zmian. W razie wprowadzania zmian – będziemy o nich informować" - dodała Katarzyna Tajak-Pietrowska.

Przedstawiciele sieci Plus zapowiadają wprowadzenie promocji. "Od 1 stycznia, gdy Wielka Brytania znajdzie się formalnie poza UE, klienci Plusa będą mogli korzystać z promocji, dzięki której będą mieli stawki na takich poziomach, jak dotychczas" - poinformował Arkadiusz Majewski z Plusa.

Jak poinformowało nas biuro prasowe T-Mobile Polska po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i do końca okresu przejściowego tj. do końca 2020 r. T-Mobile nie zmieniał i nie planuje zmieniać stawek połączeń na terenie tego kraju.

"Od 1 stycznia 2021 r. warunki współpracy gospodarczej zależeć będą od treści przyszłej umowy pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Analizujemy postępy prac związanych z negocjacją tej umowy i w zależności od rozwoju sytuacji będziemy podejmować odpowiednie działania" - dodano.

PAP/AFP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości