Chargeback – jest odzyskać pieniądze za odwołane wakacje lub niedostarczone zakupy

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak bezpiecznie robić zakupy online?
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24
wideo 2/5
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24

Chargeback nie jest szeroko znaną procedurą, choć oferuje klientom banków niebagatelne korzyści. Dzięki chargeback możliwe jest odzyskanie pieniędzy za odwołane wakacje lub niedostarczone zakupy. Czym dokładnie jest chargeback? Jak można z niego skorzystać?

Chargeback jest procedurą zwiększającą bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych.Procedura ta jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy posiadacz karty płatniczej.Dzięki chargeback możliwe jest odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku transakcji będących wynikiem błędu, oszustwa lub niedotrzymania warunków umowy.Przed skorzystaniem z chargeback należy spróbować samemu wyjaśnić nieprawidłową transakcje z jej drugą stroną.

Chargeback – regulacje prawne

Procedura chargeback nie wynika bezpośrednio z przepisów polskiego prawa. Jej źródłem są regulaminy wewnętrzne organizacji wydających karty płatnicze VISA i Mastercard. Regulaminy te wprost zobowiązują oferujące ich karty banki na całym świecie do zapewniania i właściwej obsługi procedury chargeback. 

W ograniczonym zakresie w przypadku chargeback, a zwłaszcza w przypadku innych reklamacji dotyczących usług bankowych, zastosowanie znajdują natomiast takie akty prawne jak ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych oraz ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Chargeback – co to jest?

Chargeback, po polsku nazywane obciążeniem zwrotnym, jest procedurą reklamacyjną inicjowaną na wniosek osoby korzystającej z karty płatniczej. Osoba ta zgłasza reklamację określonej płatności kartą do swojego banku, który z kolei przekazuje reklamację do realizacji wystawcy karty – czyli zwykle organizacji płatniczej VISA lub Mastercard. 

Procedura chargeback pozwala na dochodzenie swoich roszczeń w przypadku, gdy ktoś padnie ofiarą oszustwa lub gdy z jakichkolwiek powodów dana transakcja jest nieuprawniona. W ten sposób chargeback na dwa sposoby zwiększa bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych: jednocześnie umożliwiając odzyskanie utraconych pieniędzy, jak również zniechęcając do oszustw nieuczciwych sprzedawców. 

Właściwą procedurę chargeback wynikającą z regulaminów wewnętrznych wystawców kart płatniczych należy odróżnić przy tym od procedur reklamacji usług bankowych na podstawie art. 46-48 ustawy o usługach płatniczych lub art. 59 ustawy o kredycie konsumenckim. 

Chargeback – kiedy ma zastosowanie?

Procedura chargeback może znaleźć zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Do najczęściej występujących przypadków należą takie, gdy:

– kwota płatności jest inna niż uzgodniona należność, – kupiony towar lub usługa nie zostały dostarczone, – kupiony towar lub usługa są podrobione, wadliwe lub uszkodzone, – transakcja została błędnie zaksięgowana dwa razy, – bankomat wypłacił niewłaściwą kwotę, – transakcja została rozliczona w innej walucie niż zostało to uzgodnione, – płatność została naliczona za usługę, której posiadacz karty nie zamawiał.

Jak cofnąć płatność kartą?

Procedura chargeback jest całkowicie bezpłatna i można ją zastosować w stosunku do niemal wszystkich transakcji realizowanych przy użyciu kart płatniczych. Skorzystać z niej może każdy posiadacz karty, zarówno prywatnej, jak i służbowej, i bez względu na rodzaj tej karty. W tym celu należy skontaktować się z własnym bankiem, wskazać domniemaną nieprawidłowość, wyjaśnić swoje zastrzeżenia oraz – w miarę możliwości – załączyć uwiarygadniające roszczenie dokumenty. 

Chargeback nie obejmuje jedynie dwóch rodzajów transakcji: wpłat dokonywanych we wpłatomatach oraz przelewów z kart kredytowych. Banki zobowiązane są do przeprowadzania procedury chargeback zgodnie z regulaminami organizacji płatniczych, nie zawsze jednak dostatecznie informują klientów o takiej możliwości – chargeback oznacza bowiem dla nich dodatkową pracę, z której nie osiągają żadnego dochodu. 

Należy przy tym pamiętać, że – jeżeli to możliwe - klient powinien w pierwszej kolejności spróbować samemu wyjaśnić nieprawidłową transakcję z jej drugą stroną. Może to być próba kontaktu ze sprzedawcą danego towaru lub usługi, albo np. zgłoszenie roszczenia o zwrotu pieniędzy do urzędu marszałkowskiego w przypadku upadku biura podróży. Dopiero jeżeli próba ta okazała się nieskuteczna, właściwe jest zgłoszenie reklamacji w banku.

Jak zrobić chargeback?

Aby skorzystać z procedury chargeback, konieczne jest przede wszystkim skontaktowanie się z bankiem, który wydał kartę płatniczą, której dotyczy transakcja będąca przedmiotem reklamacji.

Procedura chargeback krok po kroku wygląda następująco:

Zgłoszenie reklamacji nieprawidłowej transakcji do banku, który wydał daną kartę płatniczą. ● Dostarczenie do banku dotyczących sprawy dokumentów, np. dokumentacji próby samodzielnego wyjaśnienia nieprawidłowej transakcji albo potwierdzenia zgłoszenia na policji kradzieży karty płatniczej. ● Bank sprawdza reklamację pod względem formalnym i nadaje jej kod określający rodzaj nieprawidłowości. ● Reklamacja trafia do systemu organizacji płatniczej (Visa lub Mastercard), a za jej pośrednictwem trafia do drugiej strony reklamowanej transakcji, np. do sklepu lub hotelu. ● Druga strona musi w określonym czasie udowodnić, że dana transakcja była prawidłowa i roszczenie jest bezzasadne. Brak reakcji oznacza uznanie reklamacji. ● Odpowiedź drugiej strony trafia do systemu organizacji płatniczej, a za jej pośrednictwem do banku klienta zgłaszającego reklamację. ● Bank na podstawie otrzymanej odpowiedzi podejmuje decyzję o uznaniu lub nieuznaniu reklamacji. ● W przypadku uznania reklamacji bank dokonuje chargeback, czyli obciążenia zwrotnego, a niesłusznie pobrane pieniądze trafiają z powrotem do klienta banku.

W zależności od przypadku często zdarza się, że pieniądze zwracane są klientowi już na samym początku procedury, albo określona kwota jest blokowana na rachunku na czas jej przeprowadzania.

Chargeback – ile czasu zajmuje?

Zgłoszenie reklamacji określonej transakcji płatniczej powinno nastąpić niezwłocznie po wykryciu jakiejkolwiek nieprawidłowości. 

Maksymalny czas przysługujący na zgłoszenie reklamacji w ramach procedury chargeback bywa różny. Często spotykanym terminem jest 120 dni od dnia realizacji danej transakcji, bywają jednak od tego terminu wyjątki, np. 180 dni w przypadku niektórych płatności zagranicznych. 

Istotnym wyjątkiem są także reklamacje dotyczące usług rezerwacyjnych, np. wycieczek lub noclegów. W ich przypadku termin na skorzystanie z chargeback liczony jest nie od daty realizacji transakcji, ale od dnia skorzystania z danej usługi

Akt prawny: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe; Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych; Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET