Chargeback – jest odzyskać pieniądze za odwołane wakacje lub niedostarczone zakupy

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak bezpiecznie robić zakupy online?
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24
wideo 2/5
Jak bezpiecznie robić zakupy online?TVN24

Chargeback nie jest szeroko znaną procedurą, choć oferuje klientom banków niebagatelne korzyści. Dzięki chargeback możliwe jest odzyskanie pieniędzy za odwołane wakacje lub niedostarczone zakupy. Czym dokładnie jest chargeback? Jak można z niego skorzystać?

Chargeback jest procedurą zwiększającą bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych.Procedura ta jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy posiadacz karty płatniczej.Dzięki chargeback możliwe jest odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku transakcji będących wynikiem błędu, oszustwa lub niedotrzymania warunków umowy.Przed skorzystaniem z chargeback należy spróbować samemu wyjaśnić nieprawidłową transakcje z jej drugą stroną.

Chargeback – regulacje prawne

Procedura chargeback nie wynika bezpośrednio z przepisów polskiego prawa. Jej źródłem są regulaminy wewnętrzne organizacji wydających karty płatnicze VISA i Mastercard. Regulaminy te wprost zobowiązują oferujące ich karty banki na całym świecie do zapewniania i właściwej obsługi procedury chargeback. 

W ograniczonym zakresie w przypadku chargeback, a zwłaszcza w przypadku innych reklamacji dotyczących usług bankowych, zastosowanie znajdują natomiast takie akty prawne jak ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych oraz ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Chargeback – co to jest?

Chargeback, po polsku nazywane obciążeniem zwrotnym, jest procedurą reklamacyjną inicjowaną na wniosek osoby korzystającej z karty płatniczej. Osoba ta zgłasza reklamację określonej płatności kartą do swojego banku, który z kolei przekazuje reklamację do realizacji wystawcy karty – czyli zwykle organizacji płatniczej VISA lub Mastercard. 

Procedura chargeback pozwala na dochodzenie swoich roszczeń w przypadku, gdy ktoś padnie ofiarą oszustwa lub gdy z jakichkolwiek powodów dana transakcja jest nieuprawniona. W ten sposób chargeback na dwa sposoby zwiększa bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych: jednocześnie umożliwiając odzyskanie utraconych pieniędzy, jak również zniechęcając do oszustw nieuczciwych sprzedawców. 

Właściwą procedurę chargeback wynikającą z regulaminów wewnętrznych wystawców kart płatniczych należy odróżnić przy tym od procedur reklamacji usług bankowych na podstawie art. 46-48 ustawy o usługach płatniczych lub art. 59 ustawy o kredycie konsumenckim. 

Chargeback – kiedy ma zastosowanie?

Procedura chargeback może znaleźć zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Do najczęściej występujących przypadków należą takie, gdy:

– kwota płatności jest inna niż uzgodniona należność, – kupiony towar lub usługa nie zostały dostarczone, – kupiony towar lub usługa są podrobione, wadliwe lub uszkodzone, – transakcja została błędnie zaksięgowana dwa razy, – bankomat wypłacił niewłaściwą kwotę, – transakcja została rozliczona w innej walucie niż zostało to uzgodnione, – płatność została naliczona za usługę, której posiadacz karty nie zamawiał.

Jak cofnąć płatność kartą?

Procedura chargeback jest całkowicie bezpłatna i można ją zastosować w stosunku do niemal wszystkich transakcji realizowanych przy użyciu kart płatniczych. Skorzystać z niej może każdy posiadacz karty, zarówno prywatnej, jak i służbowej, i bez względu na rodzaj tej karty. W tym celu należy skontaktować się z własnym bankiem, wskazać domniemaną nieprawidłowość, wyjaśnić swoje zastrzeżenia oraz – w miarę możliwości – załączyć uwiarygadniające roszczenie dokumenty. 

Chargeback nie obejmuje jedynie dwóch rodzajów transakcji: wpłat dokonywanych we wpłatomatach oraz przelewów z kart kredytowych. Banki zobowiązane są do przeprowadzania procedury chargeback zgodnie z regulaminami organizacji płatniczych, nie zawsze jednak dostatecznie informują klientów o takiej możliwości – chargeback oznacza bowiem dla nich dodatkową pracę, z której nie osiągają żadnego dochodu. 

Należy przy tym pamiętać, że – jeżeli to możliwe - klient powinien w pierwszej kolejności spróbować samemu wyjaśnić nieprawidłową transakcję z jej drugą stroną. Może to być próba kontaktu ze sprzedawcą danego towaru lub usługi, albo np. zgłoszenie roszczenia o zwrotu pieniędzy do urzędu marszałkowskiego w przypadku upadku biura podróży. Dopiero jeżeli próba ta okazała się nieskuteczna, właściwe jest zgłoszenie reklamacji w banku.

Jak zrobić chargeback?

Aby skorzystać z procedury chargeback, konieczne jest przede wszystkim skontaktowanie się z bankiem, który wydał kartę płatniczą, której dotyczy transakcja będąca przedmiotem reklamacji.

Procedura chargeback krok po kroku wygląda następująco:

Zgłoszenie reklamacji nieprawidłowej transakcji do banku, który wydał daną kartę płatniczą. ● Dostarczenie do banku dotyczących sprawy dokumentów, np. dokumentacji próby samodzielnego wyjaśnienia nieprawidłowej transakcji albo potwierdzenia zgłoszenia na policji kradzieży karty płatniczej. ● Bank sprawdza reklamację pod względem formalnym i nadaje jej kod określający rodzaj nieprawidłowości. ● Reklamacja trafia do systemu organizacji płatniczej (Visa lub Mastercard), a za jej pośrednictwem trafia do drugiej strony reklamowanej transakcji, np. do sklepu lub hotelu. ● Druga strona musi w określonym czasie udowodnić, że dana transakcja była prawidłowa i roszczenie jest bezzasadne. Brak reakcji oznacza uznanie reklamacji. ● Odpowiedź drugiej strony trafia do systemu organizacji płatniczej, a za jej pośrednictwem do banku klienta zgłaszającego reklamację. ● Bank na podstawie otrzymanej odpowiedzi podejmuje decyzję o uznaniu lub nieuznaniu reklamacji. ● W przypadku uznania reklamacji bank dokonuje chargeback, czyli obciążenia zwrotnego, a niesłusznie pobrane pieniądze trafiają z powrotem do klienta banku.

W zależności od przypadku często zdarza się, że pieniądze zwracane są klientowi już na samym początku procedury, albo określona kwota jest blokowana na rachunku na czas jej przeprowadzania.

Chargeback – ile czasu zajmuje?

Zgłoszenie reklamacji określonej transakcji płatniczej powinno nastąpić niezwłocznie po wykryciu jakiejkolwiek nieprawidłowości. 

Maksymalny czas przysługujący na zgłoszenie reklamacji w ramach procedury chargeback bywa różny. Często spotykanym terminem jest 120 dni od dnia realizacji danej transakcji, bywają jednak od tego terminu wyjątki, np. 180 dni w przypadku niektórych płatności zagranicznych. 

Istotnym wyjątkiem są także reklamacje dotyczące usług rezerwacyjnych, np. wycieczek lub noclegów. W ich przypadku termin na skorzystanie z chargeback liczony jest nie od daty realizacji transakcji, ale od dnia skorzystania z danej usługi

Akt prawny: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe; Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych; Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

- Bez transformacji energetycznej nasze firmy nie mają szans, żeby być konkurencyjne. Wobec tego musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej starać się rozwiązać - oceniła w rozmowie z TVN24 BiS Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Odniosła się także do kryzysu migracyjnego oraz kwestii "skokowego wzrostu płacy minimalnej".

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

Źródło:
tvn24.pl

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Włoska pizzeria zlokalizowana w centrum Wiednia poszukuje ochotnika do testowania pizzy. Za codzienną pracę przysługuje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również wiele dodatkowych benefitów. Restauracja poszukuje przede wszystkim osób z pasją do pizzy, wyczuciem smaku, a także brakiem lęku przed węglowodanami.

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił ustawę zwiększającą stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, w tym podgrzewane, a także płyn do papierosów elektronicznych.   

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie - zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm.

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Źródło:
PAP

Wszystkie duże korporacje w Polsce oferują pracownikom usługi medyczne - powiedział europoseł, były prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do pytania o swoje zabiegi protetyczne, finansowane z pieniędzy spółki. Dopytywany, czy uważa, że było to uczciwe, odpowiedział: "tak, bo było to zapisane w moim kontrakcie".

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Źródło:
Wirtualna Polska

Wdrożyliśmy w Kancelarii Sejmu audyt. Poleciliśmy szefowi kancelarii Jackowi Cichockiemu przejrzenie wydatków z ryczałtów poselskich na prowadzenie biur - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Źródło:
PAP

Od połowy grudnia 2024 roku będzie więcej połączeń kolejowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie. Podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 34 sezonowe. Według zapewnień resortu, ma skrócić się czas przejazdu na wielu popularnych trasach, między innymi ze stolicy do Szczecina czy Białegostoku.

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oszuści podają się za pracowników gazowni i dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw - alarmuje Polska Spółka Gazownictwa. Spółka przypomina, że jej pracownicy nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów wydało zgodę na uruchomienie środków na bon energetyczny i wypłacenie ich obywatelom - poinformowała w piątek w Sejmie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniała, że przed sezonem grzewczym te pieniądze trafią do obywateli.

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Źródło:
PAP

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP

Tempo wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale tego roku spowolniło do 4,6 procenta w skali roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 roku, gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 procenta.

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Źródło:
PAP

Ponad 16 miliardów złotych wynoszą długi osób, które nie płacą alimentów - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyliczono, że średnie zadłużenie jednego niepłacącego rodzica przekracza 55 tysięcy złotych.

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obniżenie minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B to jedna z propozycji resortu infrastruktury. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Źródło:
PAP

Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów.

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Źródło:
PAP

Klient banku, który spłacił kredyt na mieszkanie przed czasem, może odzyskać część prowizji za udzielenie tego kredytu, jeżeli nie został poinformowany, iż prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy - orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ważny wyrok dla kredytobiorców. Można odzyskać część prowizji 

Ważny wyrok dla kredytobiorców. Można odzyskać część prowizji 

Źródło:
PAP

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - podał Narodowy Bank Polski. Pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Wpis w CV i zdobyte doświadczenie mogły być zachętą do przyjęcia oferty pracy w należącym do brytyjskiej rodziny królewskiej zamku w Windsorze. Bo przecież nie wynagrodzenie. To, według zamieszczonego ogłoszenia, początkowo wynosiło zaledwie 22 tysiące funtów rocznie (około 113 tysięcy złotych), czyli poniżej płacy minimalnej. Gdy media nagłośniły tę sprawę, okazało się, że kwotę podano przez pomyłkę i wysokość wynagrodzenia podniesiono do 24 188 funtów rocznie.

Rodzina królewska szuka pracownika. Wynagrodzenie budzi kontrowersje 

Rodzina królewska szuka pracownika. Wynagrodzenie budzi kontrowersje 

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt zatrudnionych w biurze Meta w Los Angeles osób zostało zwolnionych z powodu nadużywania bonów żywnościowych. Zamiast wykorzystywać vouchery do opłacania posiłków, byli już pracownicy Marka Zuckerberga mieli kupować za nie detergenty, kosmetyki czy kieliszki.  

Gigant zwalnia kilkudziesięciu pracowników. Nadużywali bonów żywnościowych  

Gigant zwalnia kilkudziesięciu pracowników. Nadużywali bonów żywnościowych  

Źródło:
Telegraph

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że proces dezinflacji wyraźnie postępuje.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl

Powstająca w Koninie fabryka materiałów katodowych została wykupiona przez chińską spółkę Ningbo Ronbay New Energy Technology - wynika z informacji zawartych w raporcie półrocznym firmy. Pierwsza faza budowy obiektu, zgodnie z przewidywaniami, zakończy się pod koniec 2025 roku. Produkowane tam materiały będą wykorzystywane między innymi w bateriach samochodów elektrycznych.

Chińczycy przejmują fabrykę w Koninie

Chińczycy przejmują fabrykę w Koninie

Źródło:
PAP

Finanse, bankowość, handel - wszystkie te branże liczą straty związane z brexitem. Teraz do grona ofiar wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dołączył niespodziewanie zadeklarowany eurosceptyk, były premier Boris Johnson. Portal Politico wskazuje, że jego najnowsza książka mogłaby osiągnąć znacznie lepsze wyniki sprzedaży, gdyby nie opóźniona data premiery. W wyniku dodatkowych kontroli na granicy brytyjskie książki docierają bowiem na unijny rynek o mniej więcej tydzień później. 

"Ironia losu". Boris Johnson padł ofiarą brexitu

"Ironia losu". Boris Johnson padł ofiarą brexitu

Źródło:
tvn24.pl