Ceny gazu dla przedsiębiorców. PGNiG OD podjął decyzję w sprawie obniżki

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Andrzej Domański o rynku gazu i polityce cenowej PGNiG
Andrzej Domański o rynku gazu i polityce cenowej PGNiGTVN24
wideo 2/8
TVN24Andrzej Domański o rynku gazu i polityce cenowej PGNiG

PGNiG Obrót Detaliczny obniża cenę gazu dla małych i średnich firm, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu". Obniżka wynosi 150 złotych za megawatogodzinę (MWh), czyli ponad 19 procent - podała spółka w komunikacie.

Jak wskazał PGNiG OD, nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w 2022 roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach.

Cena gazu dla biznesu

"PGNiG OD, jako spółka z Grupy Orlen, aktywnie reaguje na bieżące zmiany rynkowe, np. poprzez przygotowanie nowej oferty dla ciepłowni, wprowadzonej w I połowie stycznia 2023 r. To rozwiązanie, w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych" - napisano w komunikacie.

"Obok wdrożonej obniżki, będącej wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw – dzięki decyzjom rządu, poza pomocą z budżetu państwa, PKN Orlen przekazuje część swoich zysków do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na poczet rekompensat dla firm handlujących gazem, w wyniku których 7 mln gospodarstw domowych w Polsce oraz 35 tysięcy podmiotów wrażliwych – jak szpitale, żłobki czy szkoły – obsługiwanych przez PGNIG OD, mają dziś ochronę taryfową i zamrożone ceny gazu" - dodano.

Ceny gazu - działania URE

We wtorek prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin wezwał przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. "Takie wezwanie będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych" - zapowiedział Gawin. 

"W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwanie będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych" - zapowiedział cytowany we wpisie na Twitterze Rafał Gawin.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości