Wysokie ceny gazu. Jest interwencja prezesa URE

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Andrzej Domański o rynku gazu i polityce cenowej PGNiG
Andrzej Domański o rynku gazu i polityce cenowej PGNiGTVN24
wideo 2/8
TVN24Andrzej Domański o rynku gazu i polityce cenowej PGNiG

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin wzywa przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. "Takie wezwanie będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych" - zapowiedział Gawin. Zdaniem ekonomisty Andrzeja Domańskiego "na polskim rynku konkurencja w obszarze gazu jest bardzo mocno ograniczona".

Urząd Regulacji Energetyki we wtorek opublikował wpis na Twitterze z wypowiedzią prezesa URE Rafała Gawina. Zapewniono, że URE "na bieżąco monitoruje poziom cen na rynku i podejmuje niezbędne i adekwatne do sytuacji działania".

"W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwanie będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych" - zapowiedział, cytowany we wpisie, Rafał Gawin.

"Podobne działania podjęliśmy w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych, które produkują ciepło z gazu. Te przedsiębiorstwa również wezwaliśmy do rekalkulacji taryf" - dodał.

Urząd wyjaśniał wcześniej, że po otrzymaniu wezwań URE firmy mają siedem dni na złożenie regulatorowi wniosków o korekty taryf. Przedsiębiorstwom grozi wstrzymanie wypłaty rekompensat.

"Konkurencja w obszarze gazu jest bardzo mocno ograniczona"

Jako pierwszy o interwencji prezesa URE na rynku gazu pisał poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zwracała uwagę, że PGNiG Obrót Detaliczny odpowiada za prawie 90 proc. rynku. Informacje w tej sprawie, tego samego dnia, przekazała również Polska Agencja Prasowa.

Urząd wskazywał - cytowany przez PAP - że w grudniu 2022 roku na Towarowej Giełdzie Energii gaz na drugi kwartał 2023 roku można było kupić po 688 zł za megawatogodzinę (MWh). 12 stycznia ta cena - jak podkreślono - spadła do 350 zł za MWh. "Zdecydowanie zmieniły się więc warunki wykonywania działalności przez przedsiębiorstwa, które to warunki wpływają na spadek cen paliw gazowych wynikających z taryf zatwierdzonych na 2023 r." - zwrócił uwagę URE.

Andrzej Domański, główny ekonomista think tanku politycznego Instytut Obywatelski, który stanowi eksperckie zaplecze Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z TVN24 zwrócił uwagę, że "na polskim rynku konkurencja w obszarze gazu jest bardzo mocno ograniczona".

- PGNiG, a właściwie Orlen, czerpie z tego tytułu oczywiste korzyści. Dyktując tak wysoką cenę polskim firmom, poprawia swoje wyniki, ale jednocześnie sprawia, iż wiele firm, w szczególności tych małych, małych restauracji, pizzerii, mały polski przemysł, tych wysokich cen gazu nie jest w stanie unieść i widzimy zamykające się restauracje, małe zakłady przemysłowe - powiedział Domański.

Ekonomista wcześniej zamieścił również wpis na Twitterze, w którym zwrócił uwagę na wysokie ceny gazu w ofercie PGNiG dla przedsiębiorców. Na tweeta odpowiedzieli przedstawiciele PGNiG Obrót Detaliczny.

Spółka należąca do Grupy Orlen wskazała, że realizuje "zakupy gazu na TGE w perspektywie długoterminowej, a cennik dla Klientów biznesowych uwzględnia ryzyko rekordowej w ostatnim roku zmienności na giełdach. Np. w okresie lipiec-wrzesień utrzymaliśmy cenę 793 zł/MWh, przy cenach giełdowych nawet powyżej 1500 zł/MWh".

"Cena gazu od czasu ustalenia gazowego obliga giełdowego w 2013 roku, była i jest wyznaczana w sposób rynkowy, odnoszący się do notowań giełdowych" - zapewnili przedstawiciele PGNiG.

PGNiG "uważnie obserwuje obecną sytuację"

Poprosiliśmy w poniedziałek PGNiG o komentarz do publikacji "DGP". Zapytaliśmy m.in., czy pismo Prezesa URE w sprawie obniżenia cen gazu w taryfach trafiło do spółki. "PGNiG Obrót Detaliczny nie komentuje tego rodzaju publikacji prasowych. Obecnie naszą spółkę, zgodnie z decyzją z dnia 17.12.2022 roku, do 31.03.2023 roku obowiązuje taryfa ogłoszona przez Prezesa URE" - mogliśmy przeczytać w przesłanej nam odpowiedzi.

Jednocześnie biuro prasowe spółki wskazywało, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami, PGNiG Obrót Detaliczny bez względu na wysokość obowiązującej nas taryfy, sprzedaje gaz dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych na zamrożonym przez rząd poziomie ceny, tj. 200,17 zł/MWh". "W przypadku PGNiG Obrót Detaliczny z zamrożonej ceny korzysta już około 7 mln gospodarstw domowych oraz ponad 35 tys. podmiotów wrażliwych (jak np. szkoły, szpitale, żłobki, Ochotnicze Straże Pożarne, wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe i wiele innych)" - dodało biuro prasowe.

Ustawa o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku przewiduje zamrożenie ceny za gaz w tym roku na poziomie z 2022 roku. Zgodnie z ustawą sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona została też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Jednocześnie od początku 2023 roku stawka VAT na gaz powróciła do 23 proc., czasowo wynosiła 0 proc.

Ponadto przedstawiciele PGNiG Obrót Detaliczny zwracali uwagę, że w ubiegłym tygodniu spółka wprowadziła do oferty "nowe rozwiązanie, które w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych".

Zapewniano przy tym, że "spółka, będąca częścią Grupy Orlen, uważnie obserwuje obecną sytuację rynkową i pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami".

Rząd przyjął nowy projekt

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Propozycja zakłada, że jeżeli w danym systemie ciepłowniczym nastąpi wzrost cen netto dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła.

Jak podano, wzrost cen ciepła dla odbiorców na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej ulegnie dodatkowemu ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości