Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce. "Silny wzrost"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
dr Alina Muzioł-Węcławowicz, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, podsumowuje Mieszkanie plus
dr Alina Muzioł-Węcławowicz, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, podsumowuje Mieszkanie plusTVN24
wideo 2/5
TVN24dr Alina Muzioł-Węcławowicz, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, podsumowuje Mieszkanie plus

Obcokrajowcy w 2022 roku kupili w Polsce ponad 29 tysięcy mieszkań, podczas gdy rok wcześniej było to 22 tysiące lokali - wynika z raportu analityków PKO BP. Z ich szacunków wynika, że cudzoziemcy byli stroną kupującą nawet w co siódmej transakcji dotyczącej nieruchomości mieszkaniowej. Do wzrostu aktywności na polskim rynku mieszkaniowym najsilniej przyczynili się Ukraińcy i Niemcy.

Analitycy PKO BP w opublikowanym w środę "Pulsie Nieruchomości" zwrócili uwagę, że ubiegły rok, "pomimo generalnie silnego spadku sprzedaży na rynku nieruchomości mieszkaniowych, wyróżnił się silnym wzrostem udziału zakupów mieszkań przez cudzoziemców". "W trakcie 2022 obcokrajowcy kupili w Polsce ponad 29 tys. lokali wobec 22 tys. rok wcześniej. Jednocześnie szacujemy, że liczba transakcji ogółem w kraju lokalami, domami i spółdzielczymi prawami własności do lokalu spadła w ubiegłym roku o blisko połowę względem poprzedniego roku" - czytamy.

Oznacza to - jak dodano - że w 2022 roku w co siódmym akcie notarialnym kupującym był cudzoziemiec, podczas gdy w 2021 było tak zaledwie w co dwudziestym akcie.

PKO BP

Najczęściej wybieranym przez obcokrajowców miastem jest Warszawa. Na drugim miejscu jest Kraków.

PKO BP

"Niemniej, w ujęciu liczby mieszkań kupionych przez cudzoziemców na 1000 mieszkań drugą pozycję zajmuje Wrocław. Jednocześnie Wrocław w ostatnich latach cechuje się największym tempem wzrostu inwestycji obcokrajowców. Obecność inwestorów zagranicznych na innych rynkach mieszkaniowych w Polsce jest istotnie mniejsza" - czytamy w raporcie.

PKO BP

Ukraińcy i Niemcy kupują mieszkania w Polsce

Analitycy podali, że "do silnego wzrostu liczby mieszkań kupionych w Polsce przez cudzoziemców w 2022 w porównaniu z 2021 najsilniej przyczynili się Ukraińcy i Niemcy, którzy od lat są zdecydowanie najbardziej aktywnymi kupującymi, ale także Szwedzi, Luksemburczycy, Cypryjczycy, Belgowie i Austriacy, a więc przedstawiciele zamożnych krajów, których aktywność na polskim rynku transakcyjnym w poprzednich latach była umiarkowana".

PKO BP

Z raportu wynika, że to właśnie wśród obywateli Szwecji, Luksemburga i Cypru wzrost zakupów względem poprzedniego roku był największy. "Takie zachowanie może świadczyć o czysto inwestycyjnym zainteresowaniu polskim rynkiem mieszkaniowym z oczekiwaniem wysokiej stopy rentowności najmu i szybkiego wzrostu cen w dłuższej perspektywie" - ocenili analitycy PKO BP.

Zwrócili przy tym uwagę, że można przypuszczać, iż inwestorzy zagraniczni wykorzystali rok większych możliwości negocjacyjnych w warunkach słabnącej koniunktury na rynku mieszkaniowym oraz silnego osłabienia złotego na zwiększenie swojego zaangażowania kapitałowego w Polsce. "Walorem polskiego rynku mieszkaniowego jest wysoka rentowność wynajmu brutto, zwłaszcza na tle krajów Europy Zachodniej, przy relatywnie niskim opodatkowaniu dochodów z wynajmu" - dodano, podkreślająć "solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości