"Wirtualne skarbonki" coraz popularniejsze

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat"Wirtualne skarbonki" coraz popularniejsze

Zaokrąglanie końcówek transakcji oraz automatyczne przekazywanie środków na rachunek oszczędnościowy, to coraz popularniejsze sposoby na oszczędzanie. Które banki oferuja swoim klientom takie usługi?

Automatyczne oszczędzanie polega na przekazywaniu, zwykle drobnych kwot, z konta osobistego na rachunek oszczędnościowy. Odbywa się to przy okazji wykonywania podstawowych czynności bankowych, na przykład podczas płacenia kartą czy realizowania przelewów.

Sposobów na obliczenie kwoty, która zostanie przelana z ROR na konto lokacyjne jest kilka. Najpopularniejszym z nich jest zaokrąglanie końcówek transakcji do pełnych złotych. Dla przykładu, przelew lub zakupy przy użyciu karty na 18 zł mogą zostać zaokrąglone do 20 zł, po to aby dwa złote powędrowały na rachunek oszczędnościowy. W innych, mniej popularnych, wariantach kwota ta może być stała dla każdej transakcji lub może również zostać ustalona procentowo.

Co proponują banki?

Open Finance sprawdził, że tego typu programy oferuje aktualnie pięć banków. W mBanku wszystkie przelewy internetowe, wypłaty z bankomatu oraz płatności kartami debetowymi i kredytowymi mogą być zaokrąglane do 10 zł. W ramach rachunku mSaver bank proponuje także odkładanie od jednego do 15 proc. transakcji lub stałej kwoty na poziomie 3-10 zł.

W przypadku PKO BP lista transakcji kwalifikujących się do autooszczędzania nie obejmuje kart kredytowych, ale płatności telefonem w ramach IKO już tak. Bank oferuje płatne konto oszczędnościowe. Miesięczny koszt jego prowadzenia wynosi jeden złoty.

Z kolei oferowany przez ING Bank Śląski program Smart Saver obejmuje płatności kartą debetową oraz przelewy. Bank zaokrągla końcówki transakcji do pełnych 5 lub 10 zł oraz pozwala odkładać do 10 proc. wartości transakcji.

Credit Agricole oraz Getin Bank oferują wyłącznie możliwość odkładania reszty z płatności wykonywanych kartami. W Credit Agricole wartość transakcji może zostać zaokrąglona do 50 groszy, jednego lub pięciu złotych, lecz do końca marca bank oferuje możliwość przystąpienia do promocji, w ramach której będzie podwajał tę resztę.

Credit Agricole będzie wypłacał premię maksymalnie przez sześć miesięcy, a jej łączna wartość nie może być wyższa niż 246,92 zł lub 41 zł miesięcznie. W przypadku oferty Zachowaj Resztę dostępnej w Getin Banku końcówki transakcji mogą być zaokrąglane do jednego, pięciu lub 10 zł.

Ile na tym zarobisz?

Wysokość w ten sposób zgromadzonych środków zależy przede wszystkim od częstotliwości dokonywanych transakcji i oprocentowania konta, a te - w zależności od banku wynosi - od 1,7 do trzech proc. w skali roku. Są to stawki porównywalne z tradycyjnymi "wirtualnymi skarbonkami" czyli kontami oszczędnościowymi.

Autor: rf / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. sxc.hu