"Ta ustawa to jest piękna autostrada, która jest niedokończona"

Źródło:
TVN24
Krzysztof Dobies o ustawie o świadczeniu wspierającym
Krzysztof Dobies o ustawie o świadczeniu wspierającymTVN24
wideo 2/9
Krzysztof Dobies o ustawie o świadczeniu wspierającymTVN24

- Ta ustawa to jest piękna autostrada, która jest niedokończona, która jest mocno dziurawa i my już dzisiaj wiemy, że będzie wymagała nowelizacji, o którą trzeba się będzie starać bardzo mocno - tak Krzysztof Dobies, dyrektor fundacji Avalon, prezes zarządu spółki "Wystarczy Zacząć" mówi o ustawie o świadczeniu wspierającym, którą podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami - poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Wysokość świadczenia powiązana została z wymiarem renty socjalnej. Zastrzeżenia wobec przepisów wyraża jednak strona społeczna.

Krzysztof Dobies, dyrektor fundacji Avalon, prezes zarządu spółki Wystarczy Zacząć porównuje ją do autostrady, która "jest mocno niedokończona" i już dziś wiadomo, że konieczna będzie nowelizacja ustawy.

Dobies mówi porównując nowy i obecny system mówi, że mamy do czynienia wprawdzie z "dziurawą autostradą", ale obecny system to "stara szosa, po której w ogóle praktycznie nie da się już jeździć, bo jest to szosa, która pamięta czasy zamierzchłej przeszłości".

- Problem polega na tym, że ani jedno, ani drugie rozwiązanie dla części osób nie jest wystarczające i my cały czas jesteśmy w procesie, który dopiero będzie się toczył. Przed nami teraz bardzo żmudna praca i tutaj trzeba bardzo mocno dopilnować urzędników ministerialnych, żeby rozporządzenie do tej ustawy, które będzie zawierało w sobie ten silnik cały, czyli proces przyznawania punktów osobom z niepełnosprawnościami, bo cały czas toczyliśmy dyskusję na temat ilości punktów, by nie było 70, a było 50, bo my dzisiaj nie wiemy, jak te punkty będą przydzielane - wskazuje Dobies.

Proces przyznawania punktów ma fundamentalne znaczenie

Dobies wskazuje na ważny aspekt zmian, to, że opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli pracować.

- Do tej pory nie wolno było pracować, bo państwo zabierało świadczenia. Tego teraz nie będzie - wskazał.

Z drugiej strony wprowadzono świadczenie wspierające przyznawane osobom z niepełnosprawnościami, na podstawie ilości przyznanych punktów, tylko dziś nie wiadomo, jak mają być one przyznawane, a to, jak wskazuje Dobies, jest zapisane w rozporządzeniu.

- Do ustawy załączony jest projekt takiego rozporządzenia, ale ministerstwo mówi, że to jest tylko projekt, rozporządzenie będzie inaczej wyglądało, my je dopiero opracujemy - wskazuje. - To rozporządzenie będzie decydowało o tym, kto dostanie świadczenie wspierające i w jakiej wysokości - tłumaczy.

Dobies zaapelował do władz, niezależnie od tego, kto wygra po wyborach, by w pracach nad rozporządzeniem uwzględnić stronę społeczną.

- To fundamentalnie ważna rzecz, żeby osób z niepełnosprawnościami nie pominąć w pracach nad tym elementem kluczowym tej ustawy, czyli rozporządzeniem. Druga rzecz, szalenie ważna, o której się mówi od wielu miesięcy, to to, że musi powstać ustawa o asystencji osobistej. To drugi, ważny filar tej zmiany, o której mówimy - tłumaczy przedstawiciel środowiska.

Ustawa o asystencji osobistej jest przygotowywana przez Kancelarię Prezydenta, ale jej nie ma.

- Nie widzimy ani projektu, ani żadnej ścieżki legislacji, słyszymy tylko obietnice. Kadencja parlamentu się kończy, jak będzie wyglądała następna kadencja nikt dzisiaj nie wie, więc jeżeli chodzi o ustawę o asystencji, to jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a bez tej ustawy prawdę powiedziawszy wiele osób nie będzie miało nawet szansy skorzystania z tych zmian z ustawy o świadczeniu wspierającym. Ten filar jest niezbędny - wskazał przedstawiciel środowiska.

"Dzisiaj wiele osób tej ustawy się boi"

Czym są owe punkty, kluczowe dla osób z niepełnosprawnościami, a które nie wiadomo jeszcze jak będą przyznawane?

- Chodzi tutaj o ocenę funkcjonalną jak ta niepełnosprawność, którą ma ta osoba, wpływa na jej możliwości codziennego funkcjonowania w ciągu całego swojego dnia, całego swojego życia - wskazuje Dobies. - To będzie punktowane. Ta ocena ma wyłonić te osoby, które mają najwięcej ograniczeń, ktore mają najwięcej problemów z codziennym funkcjonowaniem i do tych osób ma być skierowana największa pomoc. Im większa niepełnosprawność, im większe bariery, tym większa pomoc ze strony państwa. Jest to logiczne rozwiązanie, tylko tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach - zaznacza.

"Czy to zostanie zrobione po polsku, czyli ta autostrada nie będzie taka piękna i pachnąca nowością, czy to będzie zrobione, tak jak wielu państwom udało się to już zrobić" na bazie doświadczeń, które przez wiele lat pozyskiwano. Jak wzorce wskazał np. wzorce WHO, czy doświadczenia z Hiszpanii.

- To jest dobry krok (...), ale dzisiaj wiele osób się tej ustawy boi. Słusznie, są powody do obaw i my musimy dzisiaj wszyscy, z całym środowiskiem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami, skupić się na pracy i prosić, apelować do ministra rodziny i urzędników, żeby tę ustawę poprawić. Niezależnie od tego, kto będzie tym ministrem - stwierdza Dobies.

Dobies powiedział, że kontakt z resortem rodziny skończył się, gdy ustawa zakończyła swój bieg w parlamencie, a i na ostatnim etapie był to kontakt bardzo ograniczony.

- Razem z całym środowiskiem postulowaliśmy o bardzo konkretne trzynaście zmian w tej ustawie (...) niestety nie zostały one przez parlament później przyjęte. Tak naprawdę mamy świadomość, że w większości przypadków te zmiany nie zostały przyjęte, tylko dlatego, że zostały włożone do tej ustawy przez Senat, gdzie władzę ma opozycja. To co jest opozycyjne, senackie, nie może być przez rząd Zjednoczonej Prawicy przyjęte. Jest to niestety śmieszne, ale z drugiej strony tragiczne, polityka i te doraźne interesy zwyciężają nad interesami konkretnych obywateli, dla których ta ustawa ma być. To jest z kolei smutne - podsumowuje.

Pół roku na nowelizację w ekspresowym trybie

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Czy nie jest za późno na wprowadzanie zmian?

- Bardzo liczymy na to, że gdzieś nastąpi ta refleksja. Mamy pół roku na to, że być może po pierwsze gdzieś uda się jeszcze wprowadzić, w jakimś ekspresowym trybie, nowelizację tej ustawy. A wiemy, że w Polsce ekspresowy tryb wprowadzania ustaw jest możliwy, więc myślę, że to nie jest tak, że jest za późno - stwierdza Krzysztof Dobies.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP