PZU zgarnął 2,3 mld zł. Wejdzie w PKO?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PZU wciąż nieźle zarabia

Największy polski ubezpieczyciel mimo dość znacznego spadku zysku wciąż nieźle zarabia - Zysk netto Grupy PZU przed audytem wyniósł w 2008 roku 2,34 mld złotych - poinformowała spółka w komunikacie. Jak spożytkuje zysk? Może kupić akcje PKO BP.

PZU poinformowała, że cala grupa zebrała w ubiegłym roku 21,5 mld składek ubezpieczeniowych - o prawie 40 procent więcej niż przed rokiem. Z tego udało jej się wypracować 2,34 mld zł wobec 3,6 mld przed rokiem.

Jak nie dywidenda...

- Zarząd PZU jeszcze nie przygotował rekomendacji odnośnie podziału zysku spółki za 2008 r. - poinformował prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak powiedział, 19 marca zaplanowane jest jest posiedzenie zarządu poświęcone tej sprawie. - W chwili obecnej lepiej mieć więcej niż mniej, ale to akcjonariusze zdecydują, czy i ile kapitału zostawią - dodał prezes.

W połowie stycznia minister skarbu Aleksander Grad informował, że MSP nie zamierza pobierać dywidendy z zysku PZU za 2008 rok, by pozostawić spółce środki na realizację strategii. Z zysku za 2007 i 2006 rok PZU nie wypłacało dywidendy.

...to akcje PKO, albo AIG?

Andrzej Klesyk nie wykluczył, że PZU może rozważyć wzięcie udziału w podwyższeniu kapitału PKO BP, choć na razie nie prowadzi z bankiem rozmów na temat współpracy strategicznej.

- Bardzo możliwe, że PKO BP będzie chciało podnieść kapitał i PZU będzie naturalnym kandydatem, żeby taką transakcję zawrzeć - uważa Klesyk. - Jest ogromny sens, by takie dwie instytucje współpracowały. Nie ma jednak dyskusji o współpracy strategicznej - dodał.

Prezes przyznał, że PZU byłoby raczej zainteresowane bankiem detalicznym o rozbudowanej sieci dystrybucji. Prezes podtrzymał zainteresowanie polskimi aktywami największego ubezpieczyciela w USA, teraz będącego w finansowych kłopotach - AIG.

Strata z inwestycji nadszarpnęła wynik

Największy udział w wyniku finansowym grupy za 2008 rok miało PZU Życie. Zysk netto tej spółki wyniósł 1,42 mld zł, czyli spadł o 34,8 proc. rok do roku. Zysk netto PZU SA wyniósł 859,5 mln zł, co oznacza spadek o 39,9 proc.

"Bez uwzględnienia dywidendy otrzymanej z PZU Życie SA wynik netto PZU SA za 2008 roku wyniósł 960 mln zł i jest niższy od wyniku z 2007 r. o 39,9 proc.. Wynika to z niższych dochodów z działalności lokacyjnej oraz niższego wyniku technicznego" - głosi komunikat spółki.

Dochody lokacyjne to zyski z inwestycji giełdowych. Tam w zeszłym roku PZU miało zaangażowane ponad dwa miliardy złotych.

Źródło: PAP, ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24