Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl
Domański o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych: do końca kadencji
Domański o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych: do końca kadencjiTVN24
wideo 2/9
Domański o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych: do końca kadencjiTVN24

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Ministerstwo Finansów w poniedziałek opublikowało Białą Księgę Finansów Publicznych, pokazującą ich stan na koniec 2023 roku. Resort podkreślił, że "pierwsze działania naprawcze zostały już podjęte, ale skala nieprawidłowości, zaniechań i błędów jest tak duża, że naprawa polskich finansów zajmie co najmniej kilka lat".

- To nie są hiobowe wieści, to obiektywne spojrzenie na stan finansów publicznych, na koniec 2023 roku. Pokazujemy pewne wyzwania, jakie stoją przed sektorem finansów publicznych, pokazujemy szereg zaniedbań, które zostały poczynione w ostatnich latach i również pokazujemy w jaki sposób chcemy ten system krok po kroku, stopniowo naprawiać - mówił minister finansów Andrzej Domański.

Gość "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 zaznaczył, że część informacji o kondycji finansów publicznych "jest zupełnie nowa". - Poziom złożoności systemu finansów publicznych jest bardzo interesujący i wymagający dalekich i szybkich działań. My w tej chwili 80 procent wydatków państwa realizujemy poza budżetem, czyli poza kontrolą parlamentarną, poza kontrolą dziennikarzy. To jest moim zdaniem coś, z czym trzeba kończyć - podkreślił.

Minister finansów o podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Szef MF zapewnił jednak, że rząd nie rezygnuje z realizacji obietnic wyborczych. Dodawał, że rządzący "z żadnej obietnicy się nie wycofują".

- Koalicja Obywatelska i nowy rząd krok po kroku realizuje obietnice wyborcze. Robimy to w sposób odpowiedzialny - podnieśliśmy o 30 procent wynagrodzenia dla nauczycieli, o 20 procent dla szeroko rozumianej sfery budżetowej. Kluczowe obietnice realizujemy i będziemy realizować w kolejnych latach. Jednocześnie pokazujemy, między innymi w Białej Księdze (...), jakie wyzwania stoją przed sektorem finansów publicznych - wyjaśnił Domański.

Minister finansów był pytany o zapowiedź podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. zł.

- Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania z kampanii wyborczej oraz to, co zostało zapisane w umowie koalicyjnej - zapewnił.

W jego ocenie obietnica zostanie zrealizowana "do końca kadencji".

- Obciążenia podatkowo-składkowe rosły za rządów PiS-u - pokazaliśmy to w Białej Księdze - wbrew temu o czym mówił PiS. W momencie, w którym przejmowali władzę relacja składek i podatków do PKB, to było 32 procent, w szczycie doszło do 37 (procent). Widzimy, że dla wielu Polaków ta obniżka podatków, wyższa kwota wolna jest jak najbardziej zasadna - tłumaczył gość "Rozmowy Piaseckiego.

Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym, czyli "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów", zapowiadała podniesienie kwoty wolnej od podatku - "z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów".

Wzrost gospodarczy i inflacja

Andrzej Domański zwracał uwagę na znaczenie wzrostu gospodarczego. - Dla mnie to jest bardzo istotne (...). Bez wzrostu gospodarczego naprawa finansów publicznych po ośmiu latach rządów PiS-u będzie znacznie trudniejsza - ocenił.

Z rządowych prognoz wynika, że wzrost PKB przyspieszy z ponad 3 proc. w 2024 roku do 3,7 proc. w 2025 roku. - Widzimy, że polska gospodarka się rozpędza, na razie tylko na silniku konsumpcji prywatnej, ale za chwilę ruszą inwestycje publiczne dzięki pieniądzom odblokowanym z KPO (Krajowy Plan Odbudowy). Za chwilę ruszą inwestycje prywatne - wskazywał minister finansów.

Gość TVN24 przekazał, że jest po serii rozmów z przedstawicielami przedsiębiorstw, także zagranicznych. - Niedawno rozmawiałem z przedstawicielami Intela, Alphabeta. Liczymy na duże inwestycje - podkreślił.

Domański powiedział, że inflacja może jeszcze przyspieszyć do 5-6 proc. rok do roku, ale odczytów dwucyfrowych już nie będzie.

Wzrost luki VAT

Minister finansów był też pytany o wzrost luki VAT w 2023 roku do dwucyfrowego poziomu. - PiS chwalił się, że za ich rządów luka VAT-owska spada, pan Morawiecki odpowiadał jak walczą. Spadała, ale w ciągu ostatnich dwóch lat 2022-2023, również to były rządu PiS-u, luka VAT-owska szybko rośnie - zauważył Domański. Tak zwana luka VAT to różnica pomiędzy oczekiwanymi a uzyskanymi dochodami z tytułu tego podatku.

W jego ocenie za odbiciem "może stać wiele czynników". - Mamy wyraźne spowolnienie koniunktury, które prawdopodobnie skłoniło część firm do tego, aby wchodzić w szarą strefę - stwierdził.

Szef MF zapewnił, że rząd będzie ścigał działalność przystępczą. - Krajowa Administracja Skarbowa już robi bardzo dużo - chciałem podziękować urzędnikom skarbówki za działania wymierzone w osoby, które nie płacą podatków - natomiast dzięki temu, że w tym roku wzrost gospodarczy będzie wyższy, ta luka VAT-owska ma szansę się obniżyć, ale to jest tylko prognoza - zaznaczył.

- PiS-owi nie udało się zwalczyć luki VAT-owskiej wbrew temu, co ciągle powtarzali - podkreślił gość "Rozmowy Piaseckiego".

Zmiany w składce zdrowotnej

Minister Domański w najbliższych dniach ma dyskutować z koalicjantami w sprawie zmian w składce zdrowotnej.

- Temat składki zdrowotnej jest niezwykle istotny. My nie możemy od niego uciekać. W najbliższych dniach będę widział się z przedstawicielami Trzeciej Drogi, w kolejnych chciałbym się spotkać z przedstawicielami Lewicy, razem z panią minister (zdrowia Izabelą) Leszczyną, i razem szukać tego kompromisu - zapowiedział.

- Jednocześnie wiemy, że dla wielu polskich przedsiębiorców "polski nieład", Polski Ład był potężnym uderzeniem właśnie za pośrednictwem tzw. składki zdrowotnej, która nie jest składką, tylko tak naprawdę podatkiem - zauważył.

- Mamy to w umowie koalicyjnej, musimy szukać porozumienia - podsumował gość "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24.

Minister Domański zapewnił też, że rząd nie planuje wprowadzać tzw. podatku zbrojeniowego. - Nie ma w tej chwili dyskusji na temat takiego podatku - odpowiedział.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraina otrzyma 50 mld dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

W czwartek nie działa witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widnieje na rządowej stronie internetowej. 

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Źródło:
tvn24.pl

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl