(Nie)bezpieczne dane w chmurze? Sprawdź, jak uchronić się przed wyciekiem danych


Czy korzystanie z usług chmury jest bezpieczne? Co zrobić, aby dane trzymane na „wirtualnych dyskach” nie wpadły w niepowołane ręce? Po aferze z wyciekiem nagich zdjęć celebrytów te pytania zalały internet.

Usługi w chmurze (tzw. cloud computing) to nic innego, jak przechowywanie różnego rodzaju plików: zdjęć, dokumentów tekstowych, wideo, na serwerach zlokalizowanych w różnych częściach świata.

Innymi słowy, z dowolnego miejsca i urządzenia zyskuje się dostęp do materiałów niezbędnych w pracy. W swej najprostszej odsłonie wystarczy dostęp do przeglądarki internetowej i hasło, czasem trzeba zainstalować na laptopie lub smartfonie odpowiednie oprogramowanie lub aplikację.

Gdzie są moje dane?

W pewnym sensie każdy z nas korzysta z chmury za każdym razem, kiedy loguje się do Facebooka i podpina plik do posta, umieszcza zdjęcie na Twitterze albo po prostu wysyła e-maila z skrzynki pocztowej. Te wszystkie dane lądują bowiem potem na serwerach konkretnych firm.

Dla przykładu klienci Microsoftu, często o tym nie wiedząc, trzymają swoje dane na serwerach m.in. w: Holandii, Irlandii, Brazylii czy Singapurze. Użytkownicy aplikacji Apple’a w USA i Chinach, zaś Google’a: głównie w USA, Finlandii, Belgi, Irlandii czy Singapurze.

Niezły biznes z tej chmury

Cloud computing to też ciekawe rozwiązanie dla firm, które zamiast kupować serwery, „wynajmują” chmurę, czyli miejsce na wirtualnym dysku. Forrester Research specjalizująca się w analizach branży technologicznej wyliczyła, że wielkość rynku tego typu usług, wzrośnie z 40,7 miliardów dolarów w 2011 r. do 241 miliardów dolarów w 2020. A będzie jeszcze lepiej, bo jak szacuje Komisja Europejska, do 2020 wykorzystanie potencjału chmur w różnych branżach przyniesie europejskiej gospodarce dodatkowy wzrost PKB rzędu 0,96 biliona euro i 3,8 miliona miejsc pracy.

Z kolei ostatni raport Kapsch BusinessCom wskazuje, że Polska jest liderem pod względem korzystania z cloud computingu w Europie Środkowo-Wschodniej i co trzeci polski menedżer IT planuje przeniesienie części swoich danych do chmury w ciągu najbliższych trzech lat. Nic więc dziwnego, że tym segmentem zainteresowały się największe i najbardziej znane firmy komputerowe. Usługę przechowywania danych w chmurze oferuje obecnie szereg z nich: iCloud Apple, Microsoft Azure, Google Cloud Storage czy Amazon Cloud. Wśród internautów popularny jest za to Dropbox i Speedy Share.

Jednak ostatnia afera z wyciekiem nagich zdjęć gwiazd filmu, która wzburzyła opinię publiczną i rozgrzała internetowe fora do czerwoności, każe zadać pytanie, czy korzystanie z chmur rzeczywiście jest bezpieczne.

Dobra czy zła chmura?

Jak więc nie dać się nabić w „chmurkę”? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy raz połączone z chmurą smartfony - za pomocą których przesyłamy zdjęcia i filmy - można w każdej chwili odłączyć. To tym istotniejsze, że wysyłane dane mogą trafić do ogólnodostępnego katalogu, do którego każdy inny użytkownik chmury może mieć swobodny dostęp i z łatwością odczytać znajdujące się tam pliki.

Dlatego lepiej wcześniej zastrzec do nich dostęp, czyli zmienić ustawienia tak, by nikt prócz nas nie miał do nich wglądu. To właśnie taki przesył zdjęć „z automatu” do ogólnodostępnych katalogów jest przyczyną rożnego rodzaju „wycieków” pikantnych zdjęć do sieci.

A jeśli prowadząc mały biznes zastanawiasz się nad chmurą i przechowywaniem w niej strategii sprzedażowych czy faktur, to uważnie przestudiuj umowę na korzystanie z chmury. Zastanów się czy rozumiesz zasadę dziania chmury, regulamin korzystania z niej - jeśli jakieś zapisy są dla ciebie niejasne - poproś sprzedawcę usługi o wyjaśnienie, najlepiej w formie e-maila. A jeśli tego rodzaju usługa wydaje ci się zbyt ryzykowna, to - tak jak w przypadku skomplikowanych instrumentów finansowych - po prostu na wszelki wypadek z niej nie korzystaj.

Wnioski dla biznesu

Nie zaszkodzi sprawdzić, czy przesyłanie danych do chmury jest szyfrowane. – A jeżeli chcemy trzymać na takim serwerze ważne dane, możemy dodatkowo je zaszyfrować przed wysłaniem – podpowiada Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab Polska.

- Im więcej zabezpieczeń, tym lepiej dla użytkownika. Standardem powinno być również szyfrowane połączenie. Warto też skorzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania, jeżeli takowe jest oferowane – przypomina. Chodzi o weryfikację konta za pomocą hasła, a także pytania dodatkowego na wypadek, gdybyśmy go zapomnieli typu ” jaka jest twoja data urodzenia”. – Pamiętajmy, że hasła i podpowiedzi powinny być długie i skomplikowane – radzi analityk. Dlatego umieszczajmy w nich cyfry, oddzielajmy je dużymi literami, które to z kolei zamieniajmy na znaki specjalne, np. „1” na „$”. Inną jeszcze praktyką jest zamienianie zera na „o” i odwrotnie. Wtedy nawet zwykła data 1.01.1970 zamieniona na $Ao$A$97o staje się naprawdę trudnym do złamania hasłem.

Na czym poległy gwiazdy?

To właśnie słabe hasła ułatwiły cyberprzestępcom włamania na konta iCloud gwiazd – podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Peter Baxter, wicedyrektor działu ds. małych i średnich firm z AVAST Software. I dodaje, że „firmy są narażone na kradzież danych, tak samo jako osoby prywatne, o ile nie używają odpowiednich rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa”.

- A te zalecenia co do haseł dla osób prywatnych, są identyczne w przypadku firm - dodaje. To o tyle ważne, że wszelkie dane osobowe i wrażliwe informacje handlowe zawsze były w obszarze głównych zainteresowań cyberprzestępców. - Tego typu dane są cenne na czarnym rynku. W przypadku firm, możliwe jest też pozyskanie informacji o klientach lub strategii marketingowej, a tym może interesować się np. konkurencja - potwierdza Ziarek z Kaspersky Lab Polska.

Stąd nad bezpieczeństwem chmur i zgromadzonych w niej materiałów czuwają także programy antywirusowe, zapory i sztaby specjalistów. Jednak nawet one nie ochronią nas przed staniem się celem ataków hakerów. - Należy zaznaczyć, że w oficjalnym oświadczeniu firmy Apple czytamy, że nie doszło do naruszeń bezpieczeństwa w chmurze iCloud. Dane pozyskano prawdopodobnie przy pomocy ataków ukierunkowanych na konkretne osoby – przypomina Maciej Ziarek z Kaspersky Lab Polska.

Tak więc, o ile trzymanie plików w chmurze jest odporne na wirusy , a firmy stosują coraz lepsze zabezpieczenia, o tyle wciąż wiele zależy od tego jak my sami zachowujemy się w sieci i co w niej udostępniamy. - Często myślimy, że ataki zdarzają się tylko sławnym ludziom, ale tak naprawdę nikt nie może być w 100 procentach pewny, że ten problem nie będzie dotoczył także jego – powiedział Peter Baxter z AVAST Software. - Ale świadomość o tym, gdzie przechowujesz swoje dane i używanie odpowiednich narzędzi do ochrony hasła i danych może uniemożliwić hakerom ich uzyskanie – dodał.

I pamiętajmy jeszcze o jednym: - Wchodząc do sieci stajemy się własnością innych i na to, co potem się dzieje z naszymi danymi już nie mamy wpływu. Mamy, ale jeśli nie upubliczniamy siebie – powiedział w rozmowie z TVN24 seksuolog Zbigniew Lew-Starowcz komentując aferę z nagimi zdjęciami celebrytek. Trudno chyba o lepsze podsumowanie.

Autor: Radosław Fellner//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Niemczech, gdzie pojawiły się wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższą była jedna wygrana czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP

Warburg Pincus, właściciel Gemini, jednej z największych sieci aptek w Polsce, oczekuje od Polski wypłaty odszkodowania za tak zwaną Aptekę dla aptekarza albo zmiany prawa. Firma daje czas stronie polskiej do maja. Według nieoficjalnych informacji amerykański gigant może zażądać nawet 25 miliardów dolarów. Resort zdrowia jeszcze w tej sprawie nie odpowiedział - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Źródło:
PAP

Ośmioosobowa Spółdzielnia Mleczarska w Łużnej (woj. małopolskie) pierwszy duży rachunek za gaz otrzymała już w styczniu. 32 tysiące złotych, zamiast sześciu, które płacili dotychczas. - Wystraszyłam się i mówię do ludzi, że gasimy piece, siedzimy w zimnie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Barbara Niemaszyk, prezeska firmy. Ostatnia mleczarnia w powiecie gorlickim zmaga się z groźbą zamknięcia działalności. Pytamy PGNiG, co mają zrobić takie małe firmy.

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Źródło:
tvn24.pl

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen miała w 2023 roku 20,7 miliarda złotych zysku netto - podała spółka w raporcie rocznym. W 2022 roku zysk netto spółki wyniósł 39,8 miliarda złotych. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w liście do akcjonariuszy zwrócił uwagę, że skonsolidowany wynik za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów na 17,2 miliarda złotych, co "podważa trafność niektórych decyzji poprzedników".

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jedna z siedmiu takich niedziel w tym roku. Kolejna handlowa niedziela wypada 30 czerwca.

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Sieć Pepco poinformowała o wycofaniu dwóch produktów ze swojej oferty z powodu zagrożenia dla zdrowia lub życia. Chodzi o body dla niemowląt, od którego mogą oderwać się małe części i może dojść do zakrztuszenia. A także o damski portfel wykonany z materiału, który zawiera szkodliwe ftalany.

Pepco wycofuje dwa produkty z powodu zagrożenia dla zdrowia

Pepco wycofuje dwa produkty z powodu zagrożenia dla zdrowia

Źródło:
tvn24.pl

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach, nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PKO BP powołała Michała Sobolewskiego na stanowisko wiceprezesa banku - podał bank w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Źródło:
tvn24.pl