Nie daj się złowić w sieć cyberoszusta, czyli bezpieczny urlop krok po kroku

Wakacyjna ochrona danych
Wakacyjna ochrona danych
TVN24 Biznes i Świat
Wakacyjna ochrona danychTVN24 Biznes i Świat

Lato to czas wypoczynku, ale także wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy wykorzystując naszą nieuwagę mogą zepsuć nasz urlop i zrujnować domowy budżet. Oto kilka porad, które zapewnią nam ochronę przed wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi.

Rezerwując wycieczkę lub nocleg przez internet pamiętajmy o korzystaniu tylko z wiarygodnych serwisów. Rozpoznamy je m.in. po ikonce kłódki znajdującej się na pasku adresowym. Oznacza ona, że połączenie ze stroną jest bezpieczne. Sprawdźmy, czy adres URL zaczyna się od „https://”, a nie „http://”.

Fałszywe strony

Uważajmy na e-maile obiecujące atrakcyjne oferty podróży. Może być to bowiem próba tzw. ataku phisingowego. Najczęściej odbywa się on właśnie przez pocztę elektroniczną. Atakujący może stworzyć fałszywy profil znanej firmy np. biura podróży, a następnie wysyłać wiadomości do określonych osób. Jeżeli ofiara uzna wiadomość za autentyczną i kliknie w link, który się tam znajduje, może bez naszej wiedzy pobrać szkodliwy program na swój komputer. Fałszywa strona może zawierać prośbę o podanie nazwy użytkownika i hasła lub innych danych dotyczących konta. Robiąc to, udostępniamy informacje osobie, która może je wykorzystać na naszą szkodę.

- Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy strona, za pomocą której dokonujemy rezerwacji, ma ważny certyfikat, który stanowi o autentyczności witryny. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skontaktować się z hotelem aby uzyskać informacje na temat strony - mówi tvn24bis.pl Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab Polska.

Pamiętajmy, aby nie otwierać stron internetowych przy użyciu odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail. Zamiast tego wpisujmy adres URL do przeglądarki internetowej.

- Najlepszą metodą ochrony przed phishingiem jest ograniczone zaufanie do wiadomości tego typu. Nie należy otwierać załączników wiadomości od nieznanych nadawców, konieczne są regularne aktualizacje systemu operacyjnego i wszystkich aplikacji, oraz instalacja oprogramowania zabezpieczającego - podkreśla Ziarek.

Przelew bezpieczniejszy

Szczególną ostrożność należy zachować podczas dokonywania płatności online. Przed przeprowadzeniem transakcji warto sprawdzić swoje urządzenie i upewnić się, że zainstalowane zostały na nim wszystkie uaktualnienia. Z pomocą przyjdzie nam też oprogramowanie z wbudowaną ochroną transakcji finansowych online, które otwiera stronę w chronionym trybie.

- Jeżeli chodzi o płatności to zawsze bezpieczniejszy jest przelew, bo podawanie danych swojej karty kredytowej w sieci zawsze wiąże się z ryzykiem. To ryzyko jest tym większe im mniej jest zabezpieczony komputer - mówi tvn24bis.pl Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

Dane zostawmy w chmurze

Jeżeli na telefonie, tablecie lub komputerze, które zabieramy na wakacje, znajdują się cenne dane, musimy pamiętać, aby po powrocie do domu czekała na nas ich kopia zapasowa. W ten sposób w razie kradzieży, awarii lub zgubienia urządzenia, wszystkie dane będą bezpieczne na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze.

Przed korzystaniem z urządzeń mobilnych na urlopie powinniśmy zainstalować aplikację oferującą ochronę na wypadek kradzieży. Może ona ukryć dane dotyczące kontaktów, połączeń i SMSów. Pozwali również zdalnie zablokować urządzenie, skasować dane oraz ustalić lokalizację urządzenia.

Przechwycenie danych w hot spocie

Bezpieczeństwo naszych danych jest też zagrożone podczas korzystania z publicznych hot spotów. Lepiej jest więc wyłączyć automatyczne połączenia Wi-Fi w naszych smartfonach i tabletach podczas korzystania z nich na lotniskach, w hotelach czy kawiarniach. Jeżeli to możliwe poprośmy personel, aby pomógł nam uzyskać dostęp do autoryzowanej sieci.

Korzystanie z niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej może spowodować, że haker uzyska dostęp do naszej sieci, a tym samym naszych plików i wykorzysta łącze do korzystania z internetu. Nasz portfel może to boleśnie odczuć szczególnie w przypadku pakietu internetowego z limitem pobieranych danych.

Jak zaznacza Ziarek, zwykły użytkownik w zasadzie nie ma możliwości, by rozpoznać po samej nazwie hotspota (SSID), czy jest on fałszywy czy należy do np. restauracji. - Z tego powodu lepiej nie używać hotspotów do logowania się do poczty, na konto internetowe itp. Dane w otwartej sieci są bardzo łatwe do przechwycenia - tłumaczy.

Plan B zapisany na karcie

Na urlop warto wziąć ze sobą więcej niż jedną kartę kredytową lub debetową, aby mieć plan awaryjny w przypadku zgubienia jej lub kradzieży. Przygotujmy też listę z numerami kart oraz numer infolinii, na który możemy zgłosić ich utratę. Na wszelki wypadek przechowujmy też dowody płatności kartą, a po powrocie do domu sprawdźmy kwoty pobrane z konta. Dzięki regularnemu sprawdzaniu naszego konta będziemy mieć pewność, że wyszczególnione transakcje zostały przeprowadzone przez nas.

- Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z karty, jak np. chronienie numeru PIN, nie udostępnianie jej innym osobom czy natychmiastowe zgłoszenie do banku zgubienia/kradzieży karty - przypomina w rozmowie z tvn24bis.pl Jonathan Grossar z polskiego oddziału MasterCard Europe.

Bankomat kradnie tożsamość

Korzystając z bankomatu powinniśmy zawsze uważać i przez chwilę dokładnie go obejrzeć jeszcze przed włożeniem do niego karty. Pozwoli nam to na uniknięcie przykrej niespodzianki jaką jest tzw. skimming, czyli przestępstwo polegające na nielegalnym kopiowaniu paska magnetycznego karty bankomatowej czy kredytowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty. Kopia działa tak samo jak oryginał, za pomocą którego dokonywane są transakcje płatnicze.

Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują specjalne nakładki na bankomat. Jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą podwieszana jest w górnej części urządzenia. Tak zamontowane urządzenia rejestrują dane z paska magnetycznego karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany kod PIN.

- Jest to realny problem. Przypadki kopiowania kart zdarzają się, dlatego też osoby wypłacający gotówkę powinni robić to bardzo uważnie - mówi tvn24bis.pl Marta Rutkowska z mBanku.

Autor: Tomasz Leżoń/km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP