Nie daj się złowić w sieć cyberoszusta, czyli bezpieczny urlop krok po kroku

Wakacyjna ochrona danych
Wakacyjna ochrona danych
TVN24 Biznes i Świat
Wakacyjna ochrona danychTVN24 Biznes i Świat

Lato to czas wypoczynku, ale także wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy wykorzystując naszą nieuwagę mogą zepsuć nasz urlop i zrujnować domowy budżet. Oto kilka porad, które zapewnią nam ochronę przed wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi.

Rezerwując wycieczkę lub nocleg przez internet pamiętajmy o korzystaniu tylko z wiarygodnych serwisów. Rozpoznamy je m.in. po ikonce kłódki znajdującej się na pasku adresowym. Oznacza ona, że połączenie ze stroną jest bezpieczne. Sprawdźmy, czy adres URL zaczyna się od „https://”, a nie „http://”.

Fałszywe strony

Uważajmy na e-maile obiecujące atrakcyjne oferty podróży. Może być to bowiem próba tzw. ataku phisingowego. Najczęściej odbywa się on właśnie przez pocztę elektroniczną. Atakujący może stworzyć fałszywy profil znanej firmy np. biura podróży, a następnie wysyłać wiadomości do określonych osób. Jeżeli ofiara uzna wiadomość za autentyczną i kliknie w link, który się tam znajduje, może bez naszej wiedzy pobrać szkodliwy program na swój komputer. Fałszywa strona może zawierać prośbę o podanie nazwy użytkownika i hasła lub innych danych dotyczących konta. Robiąc to, udostępniamy informacje osobie, która może je wykorzystać na naszą szkodę.

- Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy strona, za pomocą której dokonujemy rezerwacji, ma ważny certyfikat, który stanowi o autentyczności witryny. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skontaktować się z hotelem aby uzyskać informacje na temat strony - mówi tvn24bis.pl Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab Polska.

Pamiętajmy, aby nie otwierać stron internetowych przy użyciu odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail. Zamiast tego wpisujmy adres URL do przeglądarki internetowej.

- Najlepszą metodą ochrony przed phishingiem jest ograniczone zaufanie do wiadomości tego typu. Nie należy otwierać załączników wiadomości od nieznanych nadawców, konieczne są regularne aktualizacje systemu operacyjnego i wszystkich aplikacji, oraz instalacja oprogramowania zabezpieczającego - podkreśla Ziarek.

Przelew bezpieczniejszy

Szczególną ostrożność należy zachować podczas dokonywania płatności online. Przed przeprowadzeniem transakcji warto sprawdzić swoje urządzenie i upewnić się, że zainstalowane zostały na nim wszystkie uaktualnienia. Z pomocą przyjdzie nam też oprogramowanie z wbudowaną ochroną transakcji finansowych online, które otwiera stronę w chronionym trybie.

- Jeżeli chodzi o płatności to zawsze bezpieczniejszy jest przelew, bo podawanie danych swojej karty kredytowej w sieci zawsze wiąże się z ryzykiem. To ryzyko jest tym większe im mniej jest zabezpieczony komputer - mówi tvn24bis.pl Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

Dane zostawmy w chmurze

Jeżeli na telefonie, tablecie lub komputerze, które zabieramy na wakacje, znajdują się cenne dane, musimy pamiętać, aby po powrocie do domu czekała na nas ich kopia zapasowa. W ten sposób w razie kradzieży, awarii lub zgubienia urządzenia, wszystkie dane będą bezpieczne na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze.

Przed korzystaniem z urządzeń mobilnych na urlopie powinniśmy zainstalować aplikację oferującą ochronę na wypadek kradzieży. Może ona ukryć dane dotyczące kontaktów, połączeń i SMSów. Pozwali również zdalnie zablokować urządzenie, skasować dane oraz ustalić lokalizację urządzenia.

Przechwycenie danych w hot spocie

Bezpieczeństwo naszych danych jest też zagrożone podczas korzystania z publicznych hot spotów. Lepiej jest więc wyłączyć automatyczne połączenia Wi-Fi w naszych smartfonach i tabletach podczas korzystania z nich na lotniskach, w hotelach czy kawiarniach. Jeżeli to możliwe poprośmy personel, aby pomógł nam uzyskać dostęp do autoryzowanej sieci.

Korzystanie z niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej może spowodować, że haker uzyska dostęp do naszej sieci, a tym samym naszych plików i wykorzysta łącze do korzystania z internetu. Nasz portfel może to boleśnie odczuć szczególnie w przypadku pakietu internetowego z limitem pobieranych danych.

Jak zaznacza Ziarek, zwykły użytkownik w zasadzie nie ma możliwości, by rozpoznać po samej nazwie hotspota (SSID), czy jest on fałszywy czy należy do np. restauracji. - Z tego powodu lepiej nie używać hotspotów do logowania się do poczty, na konto internetowe itp. Dane w otwartej sieci są bardzo łatwe do przechwycenia - tłumaczy.

Plan B zapisany na karcie

Na urlop warto wziąć ze sobą więcej niż jedną kartę kredytową lub debetową, aby mieć plan awaryjny w przypadku zgubienia jej lub kradzieży. Przygotujmy też listę z numerami kart oraz numer infolinii, na który możemy zgłosić ich utratę. Na wszelki wypadek przechowujmy też dowody płatności kartą, a po powrocie do domu sprawdźmy kwoty pobrane z konta. Dzięki regularnemu sprawdzaniu naszego konta będziemy mieć pewność, że wyszczególnione transakcje zostały przeprowadzone przez nas.

- Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z karty, jak np. chronienie numeru PIN, nie udostępnianie jej innym osobom czy natychmiastowe zgłoszenie do banku zgubienia/kradzieży karty - przypomina w rozmowie z tvn24bis.pl Jonathan Grossar z polskiego oddziału MasterCard Europe.

Bankomat kradnie tożsamość

Korzystając z bankomatu powinniśmy zawsze uważać i przez chwilę dokładnie go obejrzeć jeszcze przed włożeniem do niego karty. Pozwoli nam to na uniknięcie przykrej niespodzianki jaką jest tzw. skimming, czyli przestępstwo polegające na nielegalnym kopiowaniu paska magnetycznego karty bankomatowej czy kredytowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty. Kopia działa tak samo jak oryginał, za pomocą którego dokonywane są transakcje płatnicze.

Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują specjalne nakładki na bankomat. Jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą podwieszana jest w górnej części urządzenia. Tak zamontowane urządzenia rejestrują dane z paska magnetycznego karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany kod PIN.

- Jest to realny problem. Przypadki kopiowania kart zdarzają się, dlatego też osoby wypłacający gotówkę powinni robić to bardzo uważnie - mówi tvn24bis.pl Marta Rutkowska z mBanku.

Autor: Tomasz Leżoń/km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP