Najwyższa kara UOKiK-u: 339 mln zł za zmowę cementową

Najnowsze

Aktualizacja:
tvnCementowy kartel tworzyło siedmiu największych producentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył w piątek 339 mln zł kary na siedem spółek tworzących kartel, który przez co najmniej 11 lat ustalał ceny i dzielił rynek cementu w Polsce. To najwyższe kary finansowe nałożone w historii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z 2009 roku. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że największe cementownie w Polsce co najmniej od 1998 roku dzieliły rynek, ustalając dopuszczalne udziały uczestników porozumienia oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania.

Zdaniem Urzędu, działania przedsiębiorców biorących udział w zmowie mogły mieć negatywne skutki dla licznych podmiotów, dla których cement jest półproduktem. W szczególności dotyczyło to budownictwa, a w konsekwencji było także odczuwalne dla konsumentów. Uczestnicy rozbitego przez UOKiK kartelu posiadali blisko 100 proc. udziałów w rynku produkcji i sprzedaży cementu szarego w Polsce, a ich nielegalne, wieloletnie działania przyczyniły się do zniekształcenia konkurencji.

Niższa kara w zamian za współpracę

Kara 339 mln zł jest niższa od tej, którą początkowo chciał nałożyć prezes UOKiK, ponieważ dwie firmy zdecydowały się na współpracę z Urzędem. Złożone przez nich wyjaśnienia potwierdziły zgromadzone przez Urząd dokumenty oraz w istotny sposób przyczyniły się do wyjaśnienia sprawy. Dlatego prezes UOKiK odstąpiła od ukarania Lafarge Cement oraz obniżyła karę pieniężną wobec Górażdże Cement – na spółkę nałożono sankcję w wysokości 5 proc. przychodu.

Na pozostałych pięciu uczestników kartelu: Grupę Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra nałożono maksymalny wymiar kary przewidziany przez prawo – 10 proc. rocznego przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

Autor: Klim/ / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn