Najnowsze

Wjazd do Chorwacji po zmianach. "Przepisy są klarowne"

Najnowsze

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Zasady podróżowania do Chorwacji
Zasady podróżowania do ChorwacjiTVN24
wideo 2/10
TVN24Zasady podróżowania do Chorwacji

Chorwacja jest takim krajem, który odpowiedzialnie reaguje na sytuację pandemiczną. Zarówno w zeszłym roku, jak i w tym, wychodzi naprzeciw Polakom - przekonywał na antenie TVN24 Maciej Nykiel z zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Wyjaśnił, że Chorwaci "zadeklarowali jasną politykę dotyczącą podróży" i "preferują klientów, którzy są zaszczepieni".

W ostatnim czasie zostały wprowadzone zmiany w przypadku przekraczania granicy z Chorwacją. Do końca czerwca Polacy mogli wjeżdżać bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu lub potwierdzenia o zaszczepieniu/przechorowaniu COVID-19. 1 lipca nastąpiła jednak zmiana przepisów. Turyści z Polski, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia unijnego certyfikatu Covid, czyli tak zwanego paszportu covidowego, potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wakacje w Chorwacji

- Przepisy są klarowne. Jeżeli jesteśmy zaszczepieni dwiema dawkami, to wystarczy zaprezentować certyfikat Covid, czyli paszport szczepionkowy - mówił w TVN24 Nykiel, który jest szefem biura podróży Nekera.

Dodał, że wystarczy go pobrać z polskiej strony (pacjent.gov.pl lub aplikacja mObywatel - red.) i zaprezentować na granicy, by bez problemu się dostać do Chorwacji. Wyjaśnił, że osoby, które są w trakcie szczepienia, na przykład zaszczepiły się pierwszą dawką (w przypadku szczepionek dwudawkowych), mogą wjechać po 22 dniach od pierwszego szczepienia. W przypadku jednodawkowej szczepionki produkowanej przez Johnson&Johnson - 14 dni od podania. Z kolei ozdrowieńcy potrzebują tylko certyfikat ten fakt zaświadczający.

- Dzieci do lat 12, które podróżują w towarzystwie osób posiadających unijny certyfikat szczepień, również mogą bez problemu wjechać - wyjaśniał przedstawiciel PZOT.

- Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy jeszcze zaszczepieni, to wystarczy wykonać test PCR na 72 godziny przed wjazdem i również na podstawie negatywnego testu PCR możemy do Chorwacji wjechać lub wlecieć. Mamy aż trzy połączenia lotnicze na wybrzeże chorwackie - do Splitu, Dubrownika oraz Zadaru - powiedział Nykiel.

Granicę z Chorwacją można również przekroczyć po okazaniu negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin (ważność liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe stosowane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach.

AKTUALNE ZASADY WJAZDU I OBOSTRZENIA W CHORWACJI >>>

TrogirShutterstock

"Musiał mieć istotne przesłanki"

W piątek wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki oraz wiceszef biura podróży Itaka Piotr Henicz mówił, że zmiana przepisów wjazdowych "nie implikuje w tym przypadku zmian w organizacji wyjazdów, natomiast lawinowo wzrosła liczba pytań odnośnie wyjazdów".

Zapytany o to, czy w związku ze zmianami Itaka podjęła jakieś działania, zaznaczył, że w takiej sytuacji touroperatorzy mogą jedynie monitorować zmiany w obowiązujących przepisach i właściwie informować klientów.

Henicz dodał, że decyzja o zmianie przepisów wjazdowych, "jak każda decyzja zmieniająca przepisy wjazdu wprowadzona nagle, powoduje niepotrzebny stres dla turystów i utrudnienia dla touroperatorów".

- Pozostaje domniemywać, że rząd kraju, dla którego turystyka jest kluczowym "przemysłem" i źródłem dochodu narodowego, musiał mieć istotne przesłanki, aby wprowadzić zmiany w przepisach wjazdowych, czyli praktycznie utrudnienia w podróży, w szczycie sezonu - zaznaczył.

NA JAKICH ZASADACH MOŻNA PRZEKROCZYĆ GRANICE POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Dubrownik, ChorwacjaDave Z / Shutterstock.com

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy to obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O PASZPORCIE COVIDOWYM >>>

Unijny certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TESTY NA KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ >>>

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości