GM: W Niemczech zostaną 4 fabryki Opla

Najnowsze

Aktualizacja:

Amerykański koncern General Motors zamierza utrzymać wszystkie cztery zakłady spółki Opel w Niemczech,a Russelsheim pozostanie główną siedzibą Opla - poinformował prezes General Motors na Europę Nick Reilly. Objeżdża on wszystkie cztery niemieckie fabryki koncernu.

Reilly potwierdził, że w związku z restrukturyzacją Opla-Vauxhalla konieczna będzie likwidacja 9-9,5 tysiąca z ogólnej liczby około 50 tysięcy miejsc pracy w europejskch zakładach spółki oraz ograniczenie zdolności produkcyjnych o 1/5.

Redukcje zatrudnienia dotkną przede wszystkim Niemcy. Według nieoficjalnych informacji, podanych przez agencję dpa, pracę straci 5300 osób spośród około 25 tysięcy zatrudnionych w niemieckich zakładach. W fabryce w Ruesselsheim (Hesja) zwolnienia mogą objąć 2400 osób, w Bochum (Nadrenia Północna-Westfalia) - 2300, a w Kaiserslautern (Nadrenia-Palatynat) oraz Eisenach (Turyngia) - po 300.

W fabryce Opla w belgijskiej Antwerpii likwidacji ma ulec około 2000 miejsc pracy - podała dpa. Może to oznaczać zamknięcie tego zakładu, jednak nie zostało to potwierdzone.

Niemieckie władze obawiały się, że także fabryka Opla w Eisenach zostanie zamknięta - przynajmniej przejściowo. Ten zakład odnotował w minionym roku wielomilionowe straty.

W środę Reilly, który spotkał się z premier Turyngii Christine Lieberknecht, powiedział jednak, że Eisenach pozostaje ważnym zakładem dla General Motors. - Chcemy, by do 2012 r. w Eisenach wykorzystywano pełne zdolności produkcyjne - dodał Reilly. Zakład w Turyngii produkuje głównie model Corsa i zatrudnia 1700 osób.

Jeszcze w środę Reilly ma przedstawić szczegóły planu restrukturyzacji Opla przedstawicielom jego załogi. Zdaniem niemieckich mediów, amerykański koncern w zamian za utrzymanie niemieckich zakładów Opla może oczekiwać finansowego wsparcie rządu w Berlinie.

Na początku listopada GM nieoczekiwanie zrezygnował z planowanej sprzedaży większości udziałów w Oplu konsorcjum austriacko-kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna oraz rosyjskiego Sbierbanku.

Oprócz Niemiec i Belgii zakłady Opla-Vauxhalla znajdują się też m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz w Gliwicach w Polsce.

Źródło: PAP, lex.pl