Firmy padają na potęgę. Najwięcej bankructw od czterech lat

Najnowsze

tvn2482 firmy ogłosiły upadłość w maju

W maju upadłość ogłosiły 82 firmy, to o jedną trzecią więcej niż w maju 2011 r. - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Najwięcej firm upadło w branży budowlanej i spożywczej. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 788 przedsiębiorstw.

Według danych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w maju upadło o 28,1 proc. więcej niż w kwietniu oraz 32,3 proc. więcej niż w maju 2011 roku. Zdaniem KUKE to "od czterech lat (...) największa miesięczna liczba upadłości". Jednak zdaniem autorów raportu ten wzrost ma charakter "po części sezonowy".

Najgorzej: branża budowlana i spożywcza

Na wzrost skali upadłości firm w tym miesiącu wpływ miała duża liczba upadłości w handlu detalicznym (11 firm, co oznacza 175-proc. wzrost miesiac do miesiąca) oraz największa od czterech lat liczba upadłości w branży budowlanej (17 firm, co oznacza 55-proc. miesięczny wzrost). "Są to branże, których udział w ogólnej liczbie upadłości był największy" - napisał KUKE w komentarzu.

Jednoosobowe firmy

Z danych KUKE wynika, że w maju z prowadzeniem indywidualnej działalności gospodarczej pożegnało się 16 osób. Było to 60 proc. więcej niż w kwietniu, w którym upadło 10 takich firm, oraz 129 proc. więcej niż w maju 2011 roku, kiedy upadło ich 7. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z powodu niewypłacalności upadło 788 przedsiębiorstw. "Przed rokiem, tj. w maju 2011 r., roczna krocząca suma upadłości wynosiła 688 firm. Wynik bieżący jest więc o 14,5 proc. gorszy." - czytamy w komunikacie.

Autor: km//bgr/k / Źródło: PAP,tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24