Najnowsze

Będą kary za zatajanie problemów z opcjami?

Najnowsze

TVN24KNF ukara spółki, które nie informowały inwestorów?

Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia czy kilka notowanych na giełdzie spółek nie zatajało informacji o stratach poniesionych na opcjach walutowych. Gdyby okazało się, że spółki naruszyły przepisy, nie informując o problemach inwestorów, KNF może na nie nałożyć kary finansowe.

- Prowadzimy postępowania administracyjne wobec kilku spółek, w przypadku których mamy wątpliwości czy dopełniły obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy o ofercie publicznej. Chodzi o informacje o takich umowach opcyjnych, które mogły mieć istotny wpływ na wyniki finansowe - tłumaczy Marta Chmielewska-Racławska z KNF. Jak podkreśliła, obecnie trudno określić, kiedy postępowania te zostaną zakończone. - W dużej mierze zależy to od samych spółek - dodała.

Jeżeli okaże się, że firmy nie informowały o problemach z opcjami, mogą za to słono zapłacić. - Kary pieniężne nakładane przez KNF mogą sięgnąć miliona zł - powiedziała Chmielewska-Racławska.

Sprzedawać?

Straty spółek z powodu opcji walutowych, mogą okazać się bardzo niekorzystne również dla drobnych inwestorów, którzy są właścicielami akcji nawet o stosunkowo niewielkiej wartości. Paweł Wielgus ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych namawia jednak drobnych inwestorów, by nie reagowali nerwowo i zastanowili się czy na pewno warto w pośpiechu sprzedać akcje spółek zaangażowanych w opcje walutowe.

- Nawet jeżeli straty z powodu opcji obniżą zysk spółki, to należy rozważyć czy warto sprzedawać akcje - powiedział. Dodał, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać osobno, gdyż strata może mieć różny wpływ na sytuację finansową poszczególnych spółek.

Problematyczne opcje

Kilka miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Bank zobowiązywał się, że odkupi od przedsiębiorcy określoną ilość euro po 3,5 zł za 1 euro, nawet gdyby kurs tej waluty wynosił 3,3 zł. Za to bank dostawał opłatę, tzw. premię opcyjną.

Nie zawsze umowy z bankami służyły jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część spółek zawierało umowy spekulacyjne, które ostatecznie przyniosły im poważne straty.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości