AAA zostaje. Moody's utrzymuje rating Francji

Najnowsze

Aktualizacja:

Agencja Moody's utrzymała rating Francji na najwyższym poziomie AAA trzy dni po obniżeniu ratingu Francji przez drugą z trzech największych agencji ratingowych, Standard&Poor's.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek Moody's potwierdziła dla Francji perspektywę stabilną. S&P przyznała w piątek perspektywę negatywną Francji jak i pozostałym krajom strefy euro poza Niemcami i Słowacją.

Według Moody's gospodarka francuska jest generalnie mocna, ale perspektywy wzrostu są zagrożone, co stanowi "ryzyko dla rządowych planów konsolidacji fiskalnej".

Obniżyli ratingi 9 krajom

Standard&Poor's w piątek obniżyła ratingi dziewięciu krajów strefy euro, w tym Francji oraz Austrii, które miały dotychczas najwyższe ratingi AAA. Utrzymała najwyższy rating jedynie dla Niemiec, Finlandii, Holandii i Luksemburga.

Po obniżeniu ratingu Francji z AAA na AA+, tamtejszy minister finansów Francois Barron powiedział: - To nie jest dobra wiadomość, ale to nie jest katastrofa.

Rating Włoch został obniżony o dwa stopnie do poziomu BBB+. O dwa punkty obniżona została też wycena Hiszpanii, Portugalii i Cypru, o jeden Austrii, Malty, Słowacji i Słowenii.

Źródło: PAP