06.10 Niemiecki przemysł kuleje, Chińczycy kupują Waldorf Astorię w Nowym Jorku


Kolejne fatalne dane z niemieckiej gospodarki - zamówienia w prześle spadły tam o blisko 6 procent. Chińczycy kupują legendarny hotel Waldorf Astoria na Manhattanie. Giełda w Brazylii wpadła w euforię po I turze wyborów prezydenckich, a za dolara pierwszy raz w historii płacono dziś w Moskwie ponad 40 rubli. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch.

17:01

10 punktów bazowych, czyli podsumowanie dnia na rynkach:

17:00

Koniec sesji w Warszawie. WIG20 wzrósł o 0,12 procent do poziomu 2446,89 punktów

16:51

Rynki w Europie:

Londyn +0,7%, Paryż +0,4%, Frankfurt +0,5%, Zurych +0,5%, Madryt +0,9%, Mediolan +0,01%

Moskwa +2,4%, Warszawa +0,4%, Wiedeń +0,7%, Praga +0,2%, Budapeszt +1,0%, Kijów -0,1%

16:43

Polski rynek obligacji skarbowych:

rentowność dwuletnich spadła z 1,97 procent do 1,93 procent

rentowność pięcioletnich spadła z 2,36 procent do 2,30 procent

rentowność dziesięcioletnich spadła z 3,03 procent do 2,96 procent

16:40

Ciekawy wykres z Bloomberga. Poziom oczekiwań inflacyjnych w USA i momenty uruchamiania kolejnych rund skupu obligacji przez Fed. Działo się to zawsze wtedy, kiedy oczekiwania schodziły do tego samego poziomu, do którego schodzą teraz.

16:38

To, że wzrosty na giełdzie dziś trwały tylko do połowy sesji, a potem rynek osłabł raczej nie jest przypadkiem. Po prostu indeks WIG doszedł od dołu do linii oporu pociągniętej przez dwa wrześniowe dołki. wielu inwestorów podejmujących decyzje na podstawie wykresów uznało, że to dobry moment, aby zagrać tam na powrót do spadków, no i...mamy powrót do spadków.

16:18

Psuje się nieco obraz rynku na GPW. WIG20 rośnie, ale już tylko o 0,4 procent i jest najniżej jeśli chodzi o dzisiejsze notowania.

coraz bardziej przeszkadza taniejąca o 3,2 procent OrangePL. Z drugiej strony wzrosty podtrzymują KGHM (+2,2%), PZU (+1,2%) i LPP (+3,3%)

15:58

Coraz szybciej rosną ceny na Ukrainie. Wstępne dane za wrzesień wskazują inflację na poziomie 17,5 procent rok do roku. W sierpniu było 14,2 procent.

15:38

Ruszyła sesja w Nowym Jorku. S&P500 rośnie o 0,4 procent.

Hewlett Packard po zapowiedzi podziału drożeje o 4,7 procent

Hilton po dealu o sprzedaży Waldorf Astorii drożeje o 1,6 procent

Burger King po podniesieniu rekomendacji od Morgan Stanleya drożeje o 4 procent

McDonalds po obniżeniu rekomendacji od Morgana Stanleya tanieje o 0,5 procent

15:25

Po 20 minutach handlu indeks Bovespa w Brazylii rośnie już o blisko 8 procent

15:21

We wrześniu w Polsce zarejestrowano 27.614 nowych samochodów - wyliczył Instytut Samar. To o 10,6 procent więcej niż rok temu i o 18,3 procent więcej niż w sierpniu.

W całym trzecim kwartale zarejestrowano o 15,1 procent więcej aut niż rok wcześniej.

15:16

Z parkietu w Nowym Jorku o dwóch smacznych spółkach:

- Morgan Stanley obniżył rekomendację dla Mc Donald's do "równoważ"

- Morgan Stanley podwyższył rekomendację dla Burger King do "przeważaj"

Potwierdzenie dla trendów, Burger King dał zarobić w tym roku 33%, Mc Donald's +0,25%.

15:14

Dobre wieści dla zadłużonych w CHF. Frank ma szansę nieco potanieć.Jego słabość wobec euro powinna przekładac się także na słabość wobec złotego. Teraz CHF jest po 3,45 PLN

15:12

Ruszył handel w Brazylii. Po I turze wyborów prezydenckich indeks Bovespa rośnie o 2,1 procent.

15:03

Trzydziesty pierwszy dzień z rekordem z rzędu - stawka WIBOR 3M dziś spadła do 2,24 procent - najniżej w historii.

14:56

Warto spojrzeć na ostatnie korekty na indeksie S&P 500 amerykańskiej giełdy. Patrząc na korekty jakie rynek robił ostatnio z obecnych poziomów powinno dojść do odreagowania i wzrostów.

14:54

Słynny nowojorski hotel Waldorf-Astoria trafia w chińskie ręce. Dotychczasowy właściciele - Hilton Worldwide sprzedaje obiekt za 1,95 mld USD. Nabywcą jest chińska firma ubezpieczeniowa Anbang Insurance.

Zgodnei z umową codziennym zarządzaniem hotelem nadal będzie zajmować się Hilton i ma tak być jeszcze przez 100 lat

Wg internetowych wyszukiwarek najtańszy pokój w tym hotelu zarezerwowany na początek listopada kosztuje 1168 PLN za dobę.

14:44

Forint jest dziś najsilniejszy wobec euro od końca lipca. Złoty za to stoi w miejscu i się nie umacnia (4,1839 PLN za euro). No ale Węgrzy zapowiedzieli, że skończyli cykl obniżek stóp procentowych, a u nas ten cykl dopiero się w tym tygodniu rozpocznie.

14:33

W Rosji po porannym silnym osłabieniu, rubel odzyskuje siły. Giełda też ma się nieźle, RTS rośnie o 2,7%.

- Sberbank +3,2%

- VTB +3%

- Lukoil +2,7%

- Gazprom +2,3%

- Rosneft +1,9%

- Sistema +10%

14:10

Kontrakt terminowy na brazylijski indeks Bovespa rośnie o 7,7 procent.

14:07

Giełda w Sao Paolo startuje za godzinę, ale już ruszył rynek walutowy w Brazylii. Real umacnia się o ponad 3 procent. To oczywiście euforia po wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich, w których kontrkandydat obecnej prezydent zdobył znacznie więcej głosów niż w sondażach i ma szansę na zwycięstwo w drugiej turze

13:55

Ukraina oszczędza gaz. Albo to po prostu efekt recesji i zniszczenia części przemysłu w Donbasie. w każdym razie ukraiński minister ds. energetyki powiedział, że zużycie gazu w tym roku na Ukrainie spadło jak do tej pory o 15,5 procent, do 27,3 mld m3 z 32,4 mld m3.

Dla porównania: całoroczne zużycie gazu w Polsce to około 15 mld m3.

13:53

Dziś na Wallstreet największe rozczarowanie odczują posiadacze akcji Sunesis Pharmaceuticals. Akcje tanieją przed sesją o 63%. Spółka podała, że lek na raka nad którym pracowali nie wejdzie do produkcji i nie spełnił wcześniejszych oczekiwań.

13:50

Sieci telefonii komórkowej coraz szerzej będą wchodzić w oferowanie usług bankowych - zapowiada firma badawcza PMR. Z jej raportu wynika, że wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce w tym roku spadnie o 0,7 procent do 44,4 mld PLN. To kolejny rok stagnacji, bo w 2013 rynek ten spadł o 4 procent.

PMR zapowiada też, że sieci komórkowe w poszukiwaniu nowych sposobów zarabiania będą rozwijać ofertę telewizyjną w oparciu o własną infrastrukturę, wchodząc w bezpośrednią konkurencję z operatorami kablowymi.

13:32

Indeks zaufania konsumentów w Irlandii najwyżej od 7 lat. We wrześniu 92,9 pkt. wobec 87,1 pkt. w sierpniu.

To, że poprawia się w Irlandii nie jest zaskoczeniem. Regularnie wskaźniki wyprzedzające PMI dla sektorów przemysłowego i usługowego pokazują rozwój, ale to opinie zarządzających firmami z tych branż. Dzisiejsze dane pokazują też lepsze natroje wśród Irlandczyków jako społeczeństwa.

13:05

Dlaczego Komisja Europejska grozi zablokowaniem budżetu Francji ? Bo Francja nic sobie nie robi z uzgodnień o ograniczeniu deficytu sektora finansów publicznych

13:04

Dolar na rynkach światowych dziś nieco traci do euro. EUR/USD wrócił powyżej 1,2550.

Na słabszym momencie dolara korzysta większość walut wschodzących:

- lira turecka, rand RPA, peso meksykańskie umacniają się o 0,7 procent

- forint węgierski i rubel rosyjski zyskują 0,6 procent

- polski złoty umacnia się o 0,5 procent

- lej rumuński umacnia się o 0,4 procent

- korona czeska zyskuje 0,3 procent

- brazylijski real i juan chiński bez zmian

12:44

Hewlett Packard oficjalnie potwierdza wcześniejsze doniesienia o zamiarze podziału spółki na dwie mniejsze.

Jedną nową spółką będzie Hewlett-Packard Enterprise, zajmująca się infrastrukturą technologiczną, softwarem i usługami dla biznesu. Druga będzie HP Inc. zajmująca się drukarkami (także drukarkami 3D) i klientem detalicznym.

Obecna szefowa HP pozostanie prezesem Hewlett Packard Enterprises. W HP Inc. będzie szefem Rady Dyrektorów.

Obecna wartość rynkowa Hewlett Packard to 65,7 mld USD. 4 lata temu spółka była warta nieco ponad 100 mld USD.

12:27

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro wciąż spadają. Ostatnie ruchy ECB nie powstrzymały tego trendu.

W tej chwili różnica między rentownościami obligacji pięcioletnich o stałym oprocentowaniu i tych o oprocentowaniu indeksowanym inflacją to tylko 1,88 procent. Czyli inaczej mówiąc zdaniem rynku inflacja w strefie euro nie sięgnie nawet 1,9 procent w ciągu najbliższych pięciu lat.

Opadanie oczekiwań inflacyjnych jest o tyle groźne, że jeśli spadną one zbyt nisko, to mogą niegroźną deflację przekształcić w bardzo groźną spiralę deflacyjną.

12:20

Kontrakty terminowe na kawę drożeją dziś aż o 7,6 procent. Cena jest dziś najwyższa od lutego 2012.

Jednocześnie licząc od początku roku kawa podrożała już o 100,5 procent.

Przyczyna wzrostu ceny to susza w Brazylii. Meteorolodzy wycofali się z wcześniejszych prognoz opadów deszczu. Strach jest o przyszłoroczne zbiory. Po słabym tegorocznym sezonie wszyscy oczekiwali deszczu. Jak wskazują plantatorzy, żeby zbiory w przyszłym roku były lepsze, potrzebne jest obfite nawodnienie drzew już teraz, kiedy tworzą się pąki i kwiaty.

12:05

Sondaż Barclaysa wśród klientów. Większość uważa, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy najwięcej dadzą zarobić akcje. Mniej więcej jedna trzecia wskazuje na akcje amerykańskie i europejskie

11:15

Od dziś rozliczenia transakcji na giełdzie trwają dwa dni, a nie trzy dni

11:12

Polski rynek obligacji skarbowych:

rentowność dwuletnich spada z 1,97 procent do 1,93 procent

rentowność pięcioletnich spada z 2,36 procent do 2,33 procent

rentowność dziesięcioletnich spada z 3,03 procent do 3,00 procent

11:11

GPW wykluczyła z obrotu giełdowego spółkę GreenEco w upadłości likwidacyjnej. Wykluczenie to standardowa procedura, kiedy od uprawomocnienia się decyzji sądu o upadłości likwidacyjnej mija pół roku.

Wykluczenie wchodzi w życie jutro, więc akcje GreenEco dziś będa w obrocie ostatni raz. Są notowane w systemie podwójnego fixingu,na razie więc nie ma na nich obrotu, ale ze złozonmych zleceń wynika, że szykuje się na nich spadek o 31 procent.

11:01

Pojawia się coraz więcej pogłosek o tym, że Komisja Europejska korzystając z nowych uprawnień zablokuje w tym miesiącu budżet Francji na 2015 rok i odeśle go do poprawek do Paryża. Oj, będzie z tego jeszcze gruby skandal...

10:56

Ciekawe dane z opracowania Credit Suisse. Okazuje się, że w drugim kwartale bardzo silnie wzrósł na kredyty konsumpcyjne we Włoszech i w Hiszpanii. Rośnie też popyt na kredyty na kupno domów. Zupełnie inną sytuacje mamy za to we Francji i w Niemczech.

10:35

Indeks Sentix mierzący nastrój wśród inwestorów w strefie euro spadł z -9,8 pkt do -13,7 pkt, czyli do poziomu najniższego od maja 2013. Oczekiwano spadku do -11 pkt.

10:34

WIG20 rośnie już o 1 procent. Do góry ciągną go PZU (+1,5%) i KGHM (+1,8%).

Na szerokim rynku mamy 172 spółki w górę i 95 w dół

Największe obroty poza PZU i KGHM mamy na akcjach OrangePL (-1,6%)

Największe wzrosty (spółki nie groszowe): Elkop (+16,3%), Elzab (+7,8%), Atlantis (+7,4%)

Największe spadki (spółki nie groszowe): Eurotel (-4,6%), Wojas (-3,6%), Krezus (-3,1%)

10:28

Rekomendacje giełdowe

mBank - Goldman Sachs podniósł rekomendację do neutralnej, ze "sprzedaj"

CCC - DM BOŚ obniżył do "trzymaj" z "kupuj". Cena docelowa 135,4 PLN, to o 4,3 procent powyżej ceny rynkowej

10:21

Pomimo fatalnych danych z niemieckiej gospodarki, giełda we Frankfurcie nie traci wigoru. DAX rośnie teraz o 1,5 procent. Najlepsze w tym indeksie Continental i Lufthansa drożeją o ponad 3 procent.

Możliwe, że DAX po prostu nadrabia zaległości z piątku, kiedy rynek niemiecki był nieczynny z powodu święta. Ciekawe byłoby też, gdyby się okazało, że inwestorzy reagują według schematu: im gorsze dane z Niemiec, tym lepiej, tym większa bowiem szansa na to, że Bundesbank zgodzi się na skup obligacji przez ECB.

10:18

Rynek walutowy coraz bliżej przygląda się dziś parze EUR/CHF. Zdaniem analityków z Commerbanku, jeśli kurs zakończy dziś dzień powyżej 1,2130, wtedy będzie miał otwartą drogę do 1,2180.

\Na razie mamy 1,2118

10:13

Grecki parlament dziś obraduje nad budżetem na 2015. Co ważne, w budżecie zapisano, że w 2015 gospodarka Grecji urośnie o 0,6 procent. W końcu wzrost po sześciu latach recesji.

10:10

Minister finansów Mateusz Szczurek kolejny raz potwierdził, że zamierza w 2015 sprowadzić deficyt sektora finansów publicznych znacznie poniżej poziomu 3 procent PKB

Szczurek dodał, że zapowiedzi nowych wydatków z expose premier Kopacz będą w 2016 kosztować mniej niż szacowane początkowo 3,2 - 3,6 mld PLN. Zasugerował, że wprowadzenie nowych ulg podatkowych może wiązać się z wygaszaniem ulg dotychczasowych. Finansowanie nowych wydatków ma nie stanowić problemu, bo znacznie niższe są obecnie koszty obsługi długu.

09:59

Wracając do najważniejszego jak dotychczas wydarzenia dnia, czyli poważnego spadku w zamówieniach w Niemczech, okazuje się, że to spadek największy od 2009 roku, a ykres nie wygląda zbyt optymistycznie

09:56

O 15 startuje giełda w Brazylii i zobaczymy reakcję na wynik wyborów prezydenckich. Nielubiana przez rynki obecna prezydent nie wygrała w pierwszej turze, a w drugiej może przegrać. Dziś więc indeks Bovespa może zaliczyć dobrą sesję

09:24

Początek notowań w Europie. Same wzrosty.

Londyn +0,4%, Paryż +0,6%, Frankfurt +1,2%, Zurych +0,5%, Madryt +0,9%, Mediolan +0,4%

Moskwa +1,2%, Warszawa +0,6%, Wiedeń +0,9%, Praga +0,3%, Budapeszt +0,5%, Stambuł jest dziś nieczynny.

09:14

do rozpoczęcia notowań w USA jeszcze kilka godzin, ale ciekawie może dziś się zachowywać kurs Hewlett Packard

09:11

Na warszawskiej giełdzie pojawiła się dziś spółka Polwax. Jej kurs na otwarciu wzrósł o 1,3 procent.

Polwax do 2012 roku był częścią Grupy Lotos, potem został wykupiony przez menedżerów wspartych przez fundusze private equity. Spółka jest jednym z największych w Europie producentów i dystrybutorów parafin i wosków parafinowych. Ma fabryki w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

09:08

Sprzedaż detaliczna w Czechach w sierpniu wzrosła o 2,7 procent rok do roku. Oczekiwano wzrostu o 3,5 procent.

09:02

Jeszcze ciekawszy od coraz słabszego rubla jest coraz słabszy frank szwajcarski

09:01

Rubel pobił kolejny rekord. Dziś z samego rana za dolara płacono ponad 40 rubli. W tej chwili mamy kurs 39,94 RUB za 1 USD

Od początku roku rubel stracił do dolara już 22,5 procent.

08:30

Z chińskiej zadyszki może być zadowolony dolar:

08:20

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na rynkach spekuluje się, że OPEC nie obniży dostaw ropy z kartelu, aby zredukować nadpodaż ropy na rynkach paliw:

- West Texas Intermediate 89,56 dol., po zniżce o 18 centów;

- Brent zniżkuje o 53 centy, do 91,78 dol. za baryłkę;

08:18

I kolejne niepokojące dane od naszych zachodnich sąsiadów: w sierpniu zamówienia w przemyśle -5,7 proc. m/m wobec prognozowanych -2,5 proc..

08:17

Chińska gospodarka też:

08:13

Niemcy spowalniają:

08:11

Dzień dobry, oto jak startujemy:

- waluty: euro 4,1887 (+0,05 proc.), dolar 3,3443 (-0,011 proc.), frank 3,458 (+0,02 proc.), funt 5,3453 (+0,03 proc.);

- Azja: Japonia +1,16 proc., Hongkong +1,29 proc.; Korea -0,49 proc.

CZYTAJ, CO DZIAŁO SIĘ NA RYNKACH W PIĄTEK, 3 PAŹDZIERNIKA

Autor: Rafał Hirsch, Radosław Fellner / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET