Mamy spadki na giełdach w całej Europie. Na Zachodzie martwią się słabymi wskaźnikami PMI, a w Europie Środkowej tracą na wartości banki po tym, jak austriacki Raiffeisen ostrzegł, że będzie mieć w tym roku stratę. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch.
10 punktów bazowych, czyli spis treści dnia na rynkach:
Koniec sesji w Warszawie. WIG20 spadł o 1,21 procent do 2485,29 punktów.
Tymczasem w Europie:
Londyn -1,3%, Paryż -1,8%, Frankfurt -1,4%, Zurych -0,6%, Madryt -1,3%, Mediolan -1,2%
A w USA S&P500 spada o 0,2 procent.
Do końca sesji w Europie już niewiele czasu. Tymczasem spółka dnia, czyli Raiffeisen wciąż traci 9,1 procent
Polski rynek obligacji skarbowych:
rentowność dwuletnich bez zmian na poziomie 1,97 procent
rentowność pięcioletnich wzrosła z 2,36 procent do 2,38 procent
rentowność dziesięcioletnich spadła z 3,10 procent do 3,06 procent
James Bullard z Fed mówi, że wciąż wydaje mu się, że pierwsza podwyżka stóp w USA może nastąpić pod koniec pierwszego kwartału 2015. dodał, że obawia się, że jeśli Fed będzie działał zbyt wolno, to powstaną bańki spekulacyjne.
Wygląda na to, że w Fed wyrósł nam nowy jastrząb.
Światowa Organizacja Handlu (WTO) tnie swoje prognozy dotyczące wzrostu handlu na świecie.
W 2014 wartość handlu wzrośnie o 3,1 procent, a nie o 4,6 procent jako prognozowano wcześniej.
W 2015 wzrost wyniesie 4 procent, a nie 5,3 procent jak prognozowano wcześniej.
Sieć sklepów z odzieżą dziecięcą Cocodrillo zamierza pojawić się na giełdzie. Właściciel marki, firma CDRL jest od 3 lat notowana na New Connect, a teraz zamierza przeprowadzić nową emisję akcji i zadebiutować na głównym rynku giełdy.
W pierwszym półroczu CDRL miała 6,1 mln PLN zysku netto i 8,5 procent rentowności netto. Pod koniec 2013 miała 342 sklepy.
Sytuacja na rynkach europejskich:
Londyn -1,3%, Paryż -1,5%, Frankfurt -1,0%, Zurych -0,6%, Madryt -1,0%, Mediolan -0,8%
Moskwa +0,9%, Stambuł +0,5%, Warszawa -0,7%, Praga -1,1%, Budapeszt -0,9%, Kijów +0,7%
Wstępny odczyt PMI dla Stanów Zjednoczonych jest na poziomie tym samym co w sierpniu, czyli 57,9 punktów. Wyżej ten wskaźnik był ostatni raz w 2010 roku. Firmy przemysłowe w USA zaraportowały w badaniu największy przyrost zatrudnienia od marca 2012. wygląda na to, że amerykański przemysł jest w doskonałej kondycji.
Ruszyła sesja w USA. S&P500 spada o 0,3 procent.
W Dow Jonesie najbardziej tracą spółki farmaceutyczne - Pfizer spada o 1,8 procent, a Merck o 0,5 procent. Minimalne wzrosty o 0,1 procent notują McDonalds, Procter& Gamble i Chevron. Goldman Sachs rośnie o 0,3 procent.
Rosjanie jutro wypuszczą nowe obligacje, a my w czwartek wykupimy obligacje dolarowe, które zapadają dopiero w lipcu 2015. Ale stać nas na to, żeby wydać 400 mln USD na wykup części tego długu przed terminem.
#MF potwierdza, że w czwartek będzie aukcja odkupu obligacji serii USD20150716 o wartości 400 mln USD
— PAP Biznes (@PAPBiznes) September 23, 2014
Wspominaliśmy już o rekomendacjach walutowych Deutsche Banku. Teraz pełen zestaw ich rekomendacji okraszony uroczymi hasłami wywoławczymi
just in case you missed @katie_martin_FX 's tweets earlier, full list of "themes" from DB. pic.twitter.com/1tQBd8CJHi
— Jere Wilkinson-Smith (@JeremyWS) September 23, 2014
Na mocno spadkowej sesji pozytywnie wyróżniają się akcje Orange PL, czyli dawnej TPSA. Jeśli zakończą sesję powyżej poziomu 11,89 PLN zaliczą zamknięcie najwyższe od 1 lutego 2013.
Na razie akcje drożeją o 1,8 procent i kosztują 11,91 PLN. Od początku roku akcje Orange PL podrożały o 21,5 procent.
Bank centralny Ukrainy interweniował dziś na rynku w obronie hrywny. Sprzedał 112 mln USD.
Dolar kosztuje teraz na ukraińskim rynku międzybankowym 14,79 hrywny. Przed południem było 14,90 UAH. Wczoraj kurs wynosił 14,45 UAH.
Jutro odbędzie się aukcja obligacji w Rosji. To ciekawostka, bo w ciągu ostatnich dziesięciu tygodni Rosjanie za każdym razem odwoływali aukcje, tłumacząc się trudnymi warunkami na rynku. Niektórtzy analitycy tłumaczyli też, że Rosja nie musi organizować aukcji, bo dzięki słabszemu rublowi ma większe wpływy do budżetu ze sprzedaży ropy i gazu.
Jutro sprzedawane będą obligacje dziesięcioletnie za 10 mld RUB.
Deutsche Bank rekomenduje kupowanie polskiego złotego, a także meksykańskiego peso, kolumbijskiego peso i rupii indyjskiej. Niemcy doradzają tez zagranie na spadek tajwańskiego dolara, szekli izraelskiej, randa RPA i peso chilijskiego
Dziś złoty się umacnia. Euro kosztuje teraz 4,17 PLN, dolar 3,24 PLN, a frank 3,46 PLN
Węgrzy zostawili stopy procentowe bez zmian - na poziomie 2,1 procent. Zgodnie z oczekiwaniami.
Za kilka minut na rynek wchodzą Amerykanie, którzy mają dwa tematy do "ogrania":
- Departament Skarbu USA ogłosił nowe regulacje podatkowe, mające uniemożliwić przenoszenie się amerykańskich spółek do krajów z niższymi podatkami - inwestorzy mogą się nieco obawiać, że pokrzyżuje to plany niektórym spółkom giełdowym
- najbardziej jastrzębi członek Fed, Charles Plosser, zapowiedział, że odchodzi na emeryturę 1 marca. Biorąc pod uwagę, że w kwietniu odchodzi z Fed drugi jastrząb, czyli Richard Fisher oznacza to, że podwyżki stóp w USA wcale nie muszą nastąpić już w połowie 2015, jak oczekuje rynek, ale nieco później
Bardzo ładne powiązanie spadku cen rudy żelaza ze spadkiem dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej w Chinach
Uncertainty over the Chinese gov's willingness to add more stimulus are pushing iron prices lower: pic.twitter.com/5TcnFjppWO
— Michael McDonough (@M_McDonough) September 23, 2014
KNF ukarał Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa 20 tysiącami złotych kary za niepoinformowanie w terminie o zmianie zaangażowania w PGE. Chodzi o zejście Skarbu Państwa w tej spółce z poziomu 85% do 79,3% w 2010 roku.
Prognoza mBanku dla polskiej gospodarki: tempo wzrostu spowolni do 2,1% w pierwszym kwartale 2015, ale potem znów nastąpi przyspieszenie. W czwartym kwartale 2015 PKB ma rosnąć o 4,6 procent.
Co zatem z tą Polską? Spowolnienie, ale nie głębokie i krótkotrwałe. pic.twitter.com/g6weSfOPtS
— mBank Research (@mbank_research) September 23, 2014
Cena rudy żelaza spadła na rynkach światowych (dla których najważniejszy jest kierunek Chiny-Australia) poniżej 80 USD za tonę. To cena najniższa od września 2009.
To kolejne złe wieści dla JSW i innych producentów węgla koksującego. Odbiorcami tego węgla są bowiem huty, które produkują stal. Do produkcji stali wykorzystuje się właśnie rudę żelaza. skoro więc ruda tanieje, to jest to znak, że popyt na nią ze strony hut jest niski. Może to z kolei oznaczać, że huty będą potrzebować też mniej węgla, co z kolei może przełożyć się na spadek cen węgla.
98 procent rudy żelaza na świecie jest wykorzystywana do produkcji stali. Spadek ceny rudy świadczy więc o poważnym spadku aktywności gospodarczej na świecie.
Złoto ma dziś lepszy dzień. Drożeje o 1,2 procent. Ostatni raz taki podskok widzieliśmy półtora miesiąca temu.
#Gold rapidly surges towards $1235 in the spot market. RO pic.twitter.com/di68y1E4Z3
— IGSquawk (@IGSquawk) September 23, 2014
GPW na półmetku sesji:
- 104 spółki w górę, 198 spółek w dół
- WIG20 -0,78 procent
- największe obroty: KGHM (+0,8%), PKO BP (-2,5%), Pekao SA (-1,7%)
- największe wzrosty (spółki niegroszowe, z sensowną liczbą transakcji): Sobieski (+9,3%), Ursus (+4,9%), MNI (+4,0%)
- największe spadki: Elzab (-7,8%), Grupa Azoty (-4,5%), Atlantis (-3,8%)
W "lidze" dziesięciu walut rynków wschodzących złoty dziś na czwartym miejscu, za forintem, rublem i randem.
W stosunku do dolara:
- forint węgierski umacnia się o 0,7 procent
- rand RPA umacnia się o 0,6 procent
- rubel rosyjski i polski złoty umacnia się o 0,4 procent
- lira turecka i lej rumuński umacnia się o 0,3 procent
- korona czeska i peso meksykańskie umacnia się o 0,2 procent
- real brazylijski i juan chiński bez zmian
Na rosyjskim rynku międzybankowym kolejne rekordy.
Oprocentowanie pożyczek 3-miesięcznych wzrosło z 10,34% do 10,38%.
Oprocentowanie pożyczek 6-miesięcznych wzrosło z 10,56% do 10,58%.
Rosyjskie banki każą płacić sobie coraz więcej za pożyczki na dłuższy okres. Albo boją się wzrostu inflacji, albo może jakichś większych problemów w systemie bankowym.
Wczoraj o tej porze trzymaliśmy kciuki za utrzymanie się indeksu WIG ponad przebitym w piątek poziomem szczytu z listopada 2013. Nie udało się, już wczoraj na zamknięciu WIG wrócił poniżej tego poziomu. To wywołało u niektórych inwestorów wątpliwości i obawy o to, czy rynek ma siłę dalej iśc w górę. Dziś te obawy pchają ich do sprzedawania akcji. Wygląda na to, że warszawska giełda wchodzi w korektę całego trwającego miesiąc ruchu wzrostowego.
Można odnieść wrażenie, że inwestorzy przeceniają polskie banki przy okazji przeceniania wszystkich innych banków w Europie Środkowej.
Bank Erste na giełdzie w Pradze spada o 3,6 procent, OTP Bank w Budapeszcie spada o 2,9 procent, Raiffeisen na giełdzie w Kijowie spada o 0,1 procent.
No i co najważniejsze: na giełdzie w Wiedniu Erste spada o 3,6 procent, a Raiffeisen aż o 11,1 procent. Indeks giełdy w Wiedniu spada o 2,5 procent.
To wszystko to oczywiście wstrząsy wtórne po ostrzeżeniu Raiffeisena o tym, że bank będzie mieć w tym roku stratę ze względu na sytuację rynkową na Ukrainie i na Węgrzech.
Warszawska giełda radzi sobie coraz gorzej. WIG20 spada już o 0,65 procent. Tanieją głównie największe banki: PKO BP traci -1,9%, Pekao SA traci -1,2%
Z ankiety Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że odsetek gospodarstw domowych rozważających zakup samochodu w ciągu najbliższego roku wzrósł do 21,9 procent z 17,4 procent kwartał temu. to najlepszy wynik od dwóch lat.
Mamy dziś kolejny rekord na rynku międzybankowym. Stawka WIBOR 3M spadła do 2,38 procent z 2,40 procent wczoraj
Dziś na GPW dywidendę rozdzielają trzy spółki:
- CCC: 1,60 PLN na akcję, wypłata 10 października, stopa dywidendy 1,17 procent
- Protektor:0,27 PLN na akcję, wypłata 10 października, stopa dywidendy 8,11 procent
- TelForceOne: 0,10 PLN na akcję, wypłata 10 października, stopa dywidendy 1,72 procent
Marek Belka w rozmowie z PAP powtórzył swój pogląd o tym, że stopy w październiku zostaną zapewne obniżone:
Rzut oka na giełdę
Angela Merkel powiedziała, że przykład Grecji pokazuje, że zaciskanie pasa może prowadzić do sukcesu. Co ciekawe, chyba mówiła to zupełnie serio.
Sytuacja w Europie na półtorej godziny od rozpoczęcia handlu:
Londyn -1,0%, Paryż -1,2%, Frankfurt -0,8%, Zurych -0,4%, Madryt -0,9%, Mediolan -0,7%
Moskwa +0,5%, Stambuł +0,8%, Warszawa -0,2%, Praga -0,9%, Budapeszt -0,6%, Kijów +1,6%
Gazprom oczekuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie spadnie ani wolumen gazu sprzedawanego do Europy, ani jego średnia cena.
W tym roku Gazprom zamierza sprzedać do Europy 157 mld metrów sześciennych gazu po 350 USD za 1000 metrów sześciennych, co da 54,95 mld USD przychodu.
Nieco głębsza analiza sierpniowej sprzedaży detalicznej
Sprzedaż detaliczna po wyłączeniu żywności i paliw +3,6% (+3,7% w lip), po wyłączeniu żywności, paliw i samochodów +5,4% (+4,7%).
— mBank Research (@mbank_research) September 23, 2014
Najciekawsze spółki na GPW od strony analizy technicznej, według Pawła Szczepanika
No bo też nie ma za bardzo na co reagować...
EURPLN bez większej reakcji na dane. Stabilizacja przy 4,18 trwa. pic.twitter.com/8xlFeYwiOj
— Raiffeisen o Rynkach (@RaiffeisenRynki) September 23, 2014
Jest więcej zboża, będzie więcej żywności, więc chyba raczej nie podrożeje. Czyli nadal znikąd inflacji
Zbiory zbóż w '14 szacowane na 27,1 mln t, o ok. 11,6 proc. więcej rdr - GUS #rolnictwo #zboża
— PAP Biznes (@PAPBiznes) September 23, 2014
Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 1,7 procent. W lipcu był wzrost o 2,1 procent.
Stopa bezrobocia spadła do 11,7 procent z 11,8 procent w lipcu.
Dane raczej niczego nie zmieniają w obrazie polskiej, słabnącej gospodarki
Dane o sprzedaży i bezrobociu w PL pozytywnie zaskakują. Spowolnienie jednak jest faktem, więc nie oddalają one obniżek stóp proc.
— Rynki bez tajemnic (@analitycyFX) September 23, 2014
Niemcy ograniczyli plany emisji nowych obligacji w czwartym kwartale. Wyemitują je za 43 mld EUR, wcześniej planowali 47 mld EUR.
Dziś rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich spadła znów poniżej 1 procenta i wynosi teraz 0,99 procent.
PMI dla strefy euro:
- wstępny odczyt dla przemysłu spadł do 50,5 punktów z 50,7 pkt w sierpniu - to najniższy poziom od 14 miesięcy
- wstępny odczyt dla usług spadł do 52,8 pkt z 53,1 pkt
Wg firmy Markit liczącej wskaźnik dane sygnalizują wzrost PKB w trzecim kwartale w najlepszym wypadku o 0,3 procent. Niemcy mogą rosnąc o 0,4 procent, reszta strefy rośnie wolniej, a Francja jest w stagnacji. Sytuacje w strefie euro dodatkowo pogarszają sankcje nałożone na Rosję, których wpływ na gospodarkę jest coraz większy.
S&P ostrzegała dziś przed antyunijną AfD w Niemczech, a w najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Sterna i RTL partia ta jest już na trzecim miejscu:
Oto cały sondaż:
- CDU 42% (+1p.p.)
- SPD 22% (-2p.p.)
- Alternative fur Deutschland 10% (+3p.p.)
- Linke 9% (bez zmian)
- Grune 8% (-1p.p.)
- FDP 2% (-1p.p.)
Rada nadzorcza Unicreditu ma w tym tygodniu zaakceptować pomysł połączenia swojego towarzystwa funduszy Pioneer Investments z hiszpańskim Santander Asset Management - donosi Financial Times.
Taka fuzja stworzyłaby największa firmę zarządzającą funduszami w Europie i miałaby spory wpływ na rynek TFI w Polsce. Fundusze Pioneera i należące do BZ WBK (grupa Santander) fundusze Arki to liderzy na polskim rynku.
PMI z Niemiec - kolejne po Francji rozczarowanie
- wstępny wskaźnik dla przemysłu spada do 50,3 punktów z 51,4 pkt w sierpniu. To najgorszy odczyt od 15 miesięcy. Oczekiwano 51,2 pkt
- wstępny wskaźnik dla usług rośnie do 55,4 pkt z 54,9 pkt w sierpniu. Oczekiwano 54,6 pkt
Usługi wyglądają bardzo dobrze, ale sytuacja w przemyśle może niepokoić, bo w opartej o eksport gospodarce Niemiec to przemysł odgrywa ważniejszą rolę niż usługi.
Fragment komentarza Markit: "nowe zamówienia spadły pierwszy raz od ponad roku, pojawia się opinia o słabnięciu sytuacji gospodarczej"
Surowce, które wczoraj taniały przez wypowiedź chińskiego ministra finansów dziś drożeją po dobrym odczycie chińskiego PMI. Tak to już jest, że rynek surowców reaguje przede wszystkim na zmiany prognoz i oczekiwań dotyczących chińskiej gospodarki.
Miedź dziś drożeje o 0,3 procent
Ropa Brent drożeje dziś o 0,4 procent
Austriacki Raiffeisen ostrzega, że będzie mieć w tym roku stratę. Będzie ona efektem fatalnego dla banku rozwoju wypadków na Ukrainie (wojna i w efekcie głęboka recesja) i na Węgrzech (zmiany prawa wywołujące spore straty na kredytach w CHF)
Raiffeisen dziś traci w Wiedniu 12 procent
Shares in Austrian bank Raiffeisen (heavily exposed to Ukraine, E Europe) plunge 12% after profit warning: pic.twitter.com/ZwYLZ89eqO
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) September 23, 2014
Start notowań w Europie:
Londyn -0,5%, Paryż -0,6%, Frankfurt -0,4%, Zurych -0,3%, Madryt -0,5%, Mediolan -0,4%
Moskwa +0,4%, Stambuł +0,8%, Warszawa +0,1%, Budapeszt -0,5%, Praga -0,5%
PMI dla Francji wygląda słabiutko:
- wstępny odczyt dla przemysłu to wzrost do 48,8 punktów z 46,9 pkt w sierpniu
- wstępny odczyt dla usług to spadek do 49,4 punktów z 50,3 pkt w sierpniu
Licząca wskaźnik firma Markit pisze w komentarzu, że francuskie firmy ograniczają zatrudnienie w najszybszym tempie od lutego
Agencja Standard & Poors komentuje, że Niemcy mogą wkrótce zmienić swoją politykę wobec strefy euro na ostrzejszą, ze względu na coraz silniejszą pozycję w sondażach i w wyborach lokalnych antyunijnej partii AfD
Francja: PKB w drugim kwartale urosło o 0,1 procent rok do roku - to ostateczne potwierdzenie słabych danych, nie ma ttu żadnej niespodzianki.
Najważniejsza informacja poranka: wstępny odczyt PMI dla chińskiego przemysłu to 50,5 punktów - wzrost z 50,2 pkt w sierpniu. Obawiano się spadku poniżej 50 punktów, na rynkach słychać głosne uffffff.
Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock