Szwedzi pracują nad nowymi autami. Volvo zawiera kolejny sojusz

Moto

VolvoVolvo ma dostarczyć jesienią br. Uberowi 100 samochodów XC90

Firmy Volvo i Autoliv ogłosiły we wtorek, że zawiążą spółkę joint venture, której celem będzie opracowanie oprogramowania do obsługi autonomicznych samochodów. Firmy zakładają, że pierwsze produkty będą dostępne w sprzedaży w 2019 roku, a technologia autonomicznej jazdy do 2021 roku.

Siedziba firmy będzie się znajdować w Goeteborgu. Do prac nad nowym zadaniem firmy oddelegują około 200 osób, w przyszłości planują zwiększać zatrudnienie do ponad 600 osób.

Autonomiczne pojazdy

Prace będą dotyczyły zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) i technologii autonomicznej jazdy (AD), które będą następnie wykorzystywane w samochodach Volvo. Opracowane tam rozwiązania będą też sprzedawane przez Autoliv innym koncernom z branży motoryzacyjnej. Czerpane z tego zyski zostaną podzielone między obie firmy - podkreślono w komunikacie. W zeszłym miesiącu Volvo poinformowało o nawiązaniu wartego 300 mln dolarów partnerstwa z amerykańskim koncernem Uber. Na jego mocy producent motoryzacyjny ma dostarczyć jesienią br. Uberowi 100 samochodów XC90, w wersji autonomicznej jazdy. Volvo zapowiedziało też, że zatrudni około 400 inżynierów, którzy będą pracować nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy - główne prace mają się koncentrować na oprogramowaniu. Firma tworzona przez Volvo i Autoliv ma zacząć działać na początku przyszłego roku. Podmioty zakładają, że pierwsze produkty ADAS będą dostępne w sprzedaży w 2019 roku, a technologia autonomicznej jazdy dwa lata później.

Zobacz, Autonomiczne pojazdy Google wyjadą na drogi:

Autonomiczne pojazdy Google wyjadą na drogiTVN24BiS /

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Volvo