TVN24 Biznes | Moto

Odcinek Via Carpatia za ponad miliard złotych. "Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Prezydent Duda podczas otwarcia odcinka drogi ekspresowej S7
Prezydent Duda podczas otwarcia odcinka drogi ekspresowej S7TVN24
wideo 2/9
TVN24Prezydent Duda podczas otwarcia odcinka drogi ekspresowej S7

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica - Jawornik na Podkarpaciu. Złożyła ją firma Intercor - podała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Joanna Rarus.

Odcinek S19 Babica - Jawornik - osiem ofert w przetargu

Przedstawicielka GDDKiA dodała, że jeśli nie będzie odwołań od tej decyzji, to - po otrzymaniu pozytywnej opinii prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - możliwe będzie podpisanie umowy.

Rarus przypomniała, że w przetargu złożono w sumie osiem ofert. - Najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, które zaoferowało zrealizowanie tego odcinka za kwotę ponad 1,2 miliarda złotych - zaznaczyła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Złożone oferty były oceniane przy zastosowaniu kryteriów: cena (60 proc.), termin realizacji kontraktu (10 proc.) oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne (30 proc.).

Jak podała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA, wszyscy wykonawcy zadeklarowali przedłużenie okresu gwarancji jakości o 5 lat oraz skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące.

Blisko 12-kilometrowy odcinek S19 - część Via Carpatia

Odcinek S19, drogi która jest też częścią szlaku Via Carpatia, między Babicą a Jawornikiem będzie miał 11,6 km długości. W ramach inwestycji wybudowany zostanie też m.in. węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).

Powstać ma też siedem estakad na bardzo wysokich podporach, w tym największa estakada o długości ok. 1,15 km i filarach o wysokości ok. 100 m. Wybudowanych zostanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt.

Jak podkreśliła Rarus, powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik.

- Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki: Babica-Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z drogą krajową numer 19) oraz Jawornik-Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik – wyjaśniła

Via Carpatia - odcinek S19 Babica - Jawornik

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica-Jawornik przebiegać będzie przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. W związku z tym na etapie opracowania Koncepcji Programowej wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża.

Jak wyjaśniła Rarus, trasa przebiegać będzie na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym w ich dnie rzekami i potokami. - Prowadzenie prac geologicznych było więc bardzo dużym wyzwaniem i takim samym wyzwaniem dla wykonawcy będzie prowadzenie tu robót budowlanych - dodała.

Na terenie, na którym powstanie odcinek, występuje m.in. 13 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo. W ramach rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania.

Odcinek S19 Babica - Jawornikgov.pl/web/gddkia

Droga ekspresowa S19

Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Do tej pory oddano do ruchu ponad 30 km, ponad 64 km jest w realizacji, a ok. 74 w przygotowaniu.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Via CarpatiaPAP

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gov.pl/web/gddkia

Pozostałe wiadomości