TVN24 Biznes | Moto

Odcinek Via Baltica oddany do użytku. "Droga, która jest symbolem możliwości inżynierów w XXI wieku"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Kierowcy mogą już jeździć 17-kilometrowyn odcinkiem Śniadowo-Łomża Południe S61 Via Baltica. W oficjalnej uroczystości oddania drogi do użytku brał udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, projekt i budowa kosztowała około 340 milionów złotych.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk obecny na otwarciu drogi na węźle Śniadowo w pobliżu miejscowości Tyszki Nadbory (Podlaskie) przypomniał, że Via Baltica zaczyna się w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, jest w realizacji do granicy z Litwą w Budzisku (konieczny jest jeszcze ponowny przetarg na obwodnicę Łomży).

"To droga przewidywalna, komfortowa"

- Ta droga otworzy komunikacyjnie teren, region, po części komunikacyjnie wykluczony. To droga bezpieczna, to droga przewidywalna, to droga komfortowa. Można by powiedzieć, że droga, która jest takim symbolem możliwości inżynierów w XXI w. Możemy mieć i mamy olbrzymią satysfakcję, że w Polsce buduje się najnowocześniejsze drogi na świecie stosując najnowocześniejsze technologie - mówił Andrzej Adamczyk.

Prace nad projektem i budową odcinka Śniadowo (z węzłem drogowym) - Łomża Południe (bez węzła) trwały trzy i pół roku. Inwestycja kosztowała 380,4 mln zł. Wykonawcą była firma Polaqua.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Adamczyk powtórzył, że zrealizowana budowa to dotrzymanie danego wcześniej słowa przez rząd PiS. Decyzje ws. budowy S61 były ogłaszane przez rząd w 2016 r.

- Ta droga jest realizowana pomimo sceptycyzmu wielu tych, którzy nie wierzyli, że tak będzie - powiedział Adamczyk. Zaznaczył, że rząd PiS zabezpieczył środki finansowe w programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, zabezpieczył limit finansowy, który pozwala zrealizować także wiele innych dróg. Poinformował, że dzisiaj w Polsce budowie jest 1,5 tys. km dróg szybkiego ruchu.

Fragment Via Baltica oddany do użytkuGDDKia

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA