Prawo jazdy dla 17-latków? Ministerstwo odpowiada

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Długie kolejki do rejestracji samochodówTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboDługie kolejki do rejestracji samochodów

Czy do egzaminu na prawo jazdy kategorii B będą mogły przystąpić osoby, które ukończyły 17. rok życia? Pytanie w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury skierował poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak. Jest odpowiedź resortu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"W ostatnich dniach napływają do mnie oraz mojego biura poselskiego prośby o zainteresowanie się sprawą umożliwienia podejścia do egzaminu na prawo jazdy kat. B osobom, które ukończyły 17. rok życia, a co za tym idzie umożliwienie im prowadzenia pojazdów mechanicznych, które przewiduje zakres kategorii B" - wskazał w interpelacji poselskiej Andrzej Kosztowniak.

Poseł PiS zwrócił uwagę, że system jest coraz powszechniejszy w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. "W większości tych krajów, m.in. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy w Holandii, osoby, które w wieku 17 lat zdadzą egzamin na prawo jazdy, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, m.in. zakazem prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych, umożliwieniem kierowania pojazdem tylko na terenie danego kraju czy jazdą z osobami starszymi o określonym stażu jako kierowca" - wyjaśnił Kosztowniak.

W związku z tym parlamentarzysta zapytał, czy brana jest pod uwagę modyfikacja przepisów, tak aby umożliwić osobom, które ukończyły 17. rok życia, podejście do egzaminu na prawo jazdy kat. B.

Ministerstwo odpowiada

Odpowiedzi na interpelację, z upoważnienia ministra infrastruktury, udzielił Rafał Weber, wiceminister tego resortu.

Jak wyjaśnił, zgodnie z przepisem art. 4 ust. 6 dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 roku państwa członkowskie mogą obniżyć wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii B do 17 lat. "Należy mieć jednak na względzie, że tak wydane prawo jazdy może nie być uznawane przez pozostałe państwa członkowskie" - zaznaczył Weber.

Ponadto wiceminister zwrócił uwagę, że - zgodnie z informacją posiadaną przez Ministerstwo Infrastruktury - jedynie 4 kraje Unii Europejskiej z 27 zdecydowały o wprowadzeniu takiego rozwiązania do swojego porządku prawnego.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ

Rafał Weber wskazał, że w celu umożliwienia młodym ludziom uczestniczenia w ruchu drogowym wcześniej, zostały ustanowione inne kategorie prawa jazdy, takie jak kategoria AM, pozwalająca na kierowanie motorowerami i czterokołowcami lekkimi już w wieku 14 lat oraz kategoria B1, pozwalająca na kierowanie wszystkimi czterokołowcami już w wieku 16 lat.

W ocenie Ministerstwa Infrastruktury obecnie obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Według obowiązujących obecnie przepisów, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B należy mieć ukończone 18 lat.

"Ministerstwo Infrastruktury nie prowadzi prac zmierzających do obniżenia minimalnego wieku koniecznego do uzyskania uprawnień do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B oraz nie zamierza zmieniać przepisów w tym zakresie w przyszłości" - poinformował Weber.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24