Polacy kupują używane auta. Takie wybierają najczęściej

Moto

Samochody celebrytów na sprzedażTVN Turbo
wideo 2/5

Najpopularniejszym typem samochodu używanego w Polsce kolejny rok z rzędu jest srebrny hatchback z silnikiem benzynowym. Polacy wybierają też manualną skrzynię biegów. Nie zmieniają się także preferencje, jeśli chodzi o ulubioną markę - wynika z raportu dealera używanych samochodów Aaa Auto za 2017 rok.

W minionym roku w ramach całej Grupy Aaa Auto w Europie Środkowej sprzedano 75,4 tys. samochodów, w tym niemal 7 tysięcy w Polsce. Firma przygotowała zestawienie, co najchętniej kupowali Polacy.

Samochody używane

Wśród marek od 2015 roku na pierwszym miejscu zestawienie figuruje Ford. Kolejne miejsca na podium zajmują Opel i Volkswagen.

"Z analizy specyfikacji najlepiej sprzedających się samochodów używanych Aaa Auto Index wynika, że w ubiegłym roku prym wiodły auta z manualną skrzynią biegów, napędem na jedną oś i silnikiem 1.6 16 V. Liderem sprzedaży wśród samochodów używanych w roku 2017 był Ford Focus. Wyprzedził Opla Astrę i Skodę Octavię, stanowiąc wraz z nimi niezmienną od 2015 roku wielką trójkę. Najlepiej sprzedającymi się markami w minionym roku były z kolei: Ford, Opel i Volkswagen" - powiedział Frantisek Svec, dyrektor generalny Aaa Auto w Polsce, cytowany w komunikacie.

Tuż za podium wśród najpopularniejszych modeli znalazły się Volkswagen Golf, Skoda Fabia i Volkswagen Passat.

Ranking 10 najpopularniejszych modeli w PolsceAaa Auto

Samochód z nadwoziem typu hatchback w ubiegłym roku kupiło ok. 47 proc. klientów dealera w Polsce. Drugim najpopularniejszym nadwoziem było kombi, na które zdecydowało się ponad 17 proc. osób. Na trzecim miejscu znalazły się SUV-y, które zdeklasowały zajmujące w latach 2015-2016, trzecią pozycję sedany.

Manualna skrzynia

Podobnie jak w poprzednich dwóch latach najpopularniejszym silnikiem był benzynowy. Samochody z silnikiem tego typu wybrało w ubiegłym roku 68 proc. polskich kierowców.

Wiodącą pozycję zachowują samochody z manualną skrzynią biegów, na które w 2017 roku zdecydowało się w Polsce 88 proc. klientów. Nieznacznie wzrosło jednak również zainteresowanie samochodami ze skrzynią automatyczną.

Dominującą pozycję utrzymują też samochody z napędem na jedną oś (91 proc.). Polacy nie zmieniają też preferencji dotyczących kolorów aut używanych. Od trzech lat wybierają niezmiennie przede wszystkim samochody srebrne, czarne i szare.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock