Kierowcy muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. "Podwyżkom nie zapobiegł nawet spadek notowań ropy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Kostecki: w sytuacji słabego złotego rynek może żądać większej premii za ryzyko, mogą nas czekać podwyżki stóp procentowych
Kostecki: w sytuacji słabego złotego rynek może żądać większej premii za ryzyko, mogą nas czekać podwyżki stóp procentowych TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSKostecki: w sytuacji słabego złotego rynek może żądać większej premii za ryzyko, mogą nas czekać podwyżki stóp procentowych

Ceny paliw na stacjach w górę. Najmocniej w skali całego kraju podrożała benzyna bezołowiowa 95 - wynika z informacji portalu branżowego e-petrol. Analitycy zwrócili uwagę, że "podwyżkom nie zapobiegł nawet spadek notowań ropy naftowej", a powodem jest słaby złoty.

Rosną ceny paliw na stacjach - poinformował w środę portal e-petrol.pl. Analitycy zwrócili uwagę, że "koniec września przynosi nielubiane przez kierowców wzrosty cen paliw na stacjach". "Podwyżkom nie zapobiegł nawet spadek notowań ropy naftowej, bo w dużej mierze został on zniwelowany przez postępujące osłabienie złotego w relacji do amerykańskiego dolara" - napisali.

We wtorek wieczorem na parze USD/PLN po raz pierwszy w historii pokonano granicę 5,00 zł.

USD/PLN
ROPA (BRENT)

Ceny paliw w górę

Analitycy wskazali, że choć tankowanie w porównaniu do poprzedniego tygodnia jest droższe o "zaledwie kilka groszy", to korekty w górę dotyczą wszystkich gatunków paliw.

"Największa, 7-groszowa zmiana dotyczy średniej ogólnopolskiej ceny benzyny Pb95, która wynosi aktualnie 6,29 zł/l. O dwa grosze natomiast podrożały olej napędowy i autogaz, kosztujące dziś przeciętnie 7,16 zł/l oraz 3,09 zł/l" - czytamy w nowym raporcie e-petrol.

Z danych portalu wynika, że na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, gdzie najmniej płaci się za zakup litra benzyny Pb95 oraz oleju napędowego, odpowiednio 6,23 zł/l i 7,10 zł/l.

"Tyle samo co w Wielkopolsce tankowanie '95-tki' kosztuje w województwie śląskim. LPG z ceną 2,95 zł/l jest najtańsze w województwie łódzkim, poza którym już tylko w województwie świętokrzyskim średnia cena autogazu, wynosząca 2,99 zł/l, znajduje się poniżej poziomu 3 zł" - dodano.

Wskazano również, że w opozycji do wymienionych regionów Polski znajduje się Podlasie, gdzie tankowanie benzyny i oleju napędowego jest najdroższe. W województwie podlaskim ON kosztuje przeciętnie 7,23 zł/l, a benzyna 95-oktanowa - 6,32 zł/l. Tyle samo kosztuje Pb95 w województwie zachodniopomorskim. Zdaniem analityków za LPG najwięcej płaci się na Dolnym Śląsku - 3,28 zł/l.

Ponadto dobiegają końca promocje, umożliwiające zatankowanie ze zniżką. Rabaty w wysokości 30 groszy za litr do końca września obowiązują na stacjach Lotos oraz Shell.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości