Orlen planuje zakończyć rebranding około 100 stacji paliw przejętych od Lotosu w styczniu 2023 roku - poinformował płocki koncern. Firma zapewniła, że nie planuje likwidacji żadnych stacji ze względu na lokalizację w pobliżu placówek Orlenu.
PKN Orlen przypomniał w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej, że przejął około 100 stacji paliw Lotosu, zarówno jego własnych, jak i franczyzowych.
"Kwestia konkurencyjności stacji Lotosu i Orlenu została już przeanalizowana przez Komisję Europejską (KE). Na tej podstawie KE określiła liczbę stacji, które mogą pozostać w Grupie Orlen. Dlatego koncern nie planuje likwidacji żadnych stacji Lotosu ze względu na lokalizację w pobliżu placówek Orlenu. Docelowo przejęte stacje Lotosu będą miały taką samą ofertę, jak pozostałe stacje w sieci Orlen" - przekazał płocki koncern.
Zgodnie z zapowiedziami, "do 2030 roku w regionie pod polską marką Orlen będzie działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji". "Rozwój sieci Grupy Orlen będzie mieć miejsce przede wszystkim za granicą – udział stacji zagranicznych w całej sieci wzrośnie z 37 proc. do powyżej 45 proc." - zaznaczył PKN Orlen.
MOL przejmie większość stacji Lotosu
Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, na koniec czerwca 2022 roku Grupa Lotos miała 522 stacje paliw, w tym 181 pod logo Optima.
W ramach środków zaradczych, związanych z fuzją Orlenu z Lotosem, węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw Lotosu za kwotę 610 mln dolarów. PKN Orlen nie udostępnia listy 417 stacji, które zostaną przejęte przez węgierski koncern.
Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka nie ma zagrożenia narodowego. - Stacje to jest najmniej niebezpieczny element. W Polsce mamy 8 tysięcy stacji, mówimy o 400 stacjach, których nabywca ma korzystać z rynku hurtowego naszych paliw, czyli do tych stacji mamy długoterminowe umowy, gdzie będą trafiać nasze paliwa, z naszych rafinerii. Tu nie widzę żadnego zagrożenia, wręcz widziałbym zagrożenie, jeżeli miałbym stację koło stacji. Wiele stacji jest w odległości kilometra, nawet 500 metrów jedna od drugiej - wskazywał na początku sierpnia br. prezes płockiego koncernu.
Z kolei Orlen kupi od koncernu MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji za około 229 mln euro.
PKN Orlen na koniec czerwca br. miał w Polsce 1819 stacji paliw.
Komisja Europejska 20 czerwca br. wydała Orlenowi zgodę na przejęcie Grupy Lotos. Na początku sierpnia br. połączenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock