Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu, by w rozporządzeniu zapewnił pracownikom kwotę 560 złotych miesięcznie na codzienny posiłek finansowany dobrowolnie przez pracodawcę. Zgodnie z propozycją bon miałby być zwolniony z podatku PIT oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Obecnie limit wynosi 190 złotych miesięcznie.
"Prawne umocowanie żywieniowych przedpłaconych kart i bonów jako sposobu realizacji świadczeń celowych w zakresie posiłku dla pracowników jest bardzo potrzebne. Dobrowolne zapewnienie pracownikom możliwości zakupu właściwych produktów przez pracodawcę, za pośrednictwem kart i kuponów żywieniowych, wpłynie pozytywnie na ich zdrowe, regularne posiłki w pracy, a skarbowi państwa przyniesie dodatkowe wpływy" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).
Jak zauważył, "takie działanie zabezpieczy także wydatkowanie środków finansowych jedynie na terenie Polski". "Bon 500+ na posiłki powinien być wolny od PIT i ZUS" - dodał.
Bony dla pracowników
Federacja Przedsiębiorców Polskich wyjaśniła, że obecnie pracodawca może zapewnić dobrowolnie pracownikowi benefit w postaci posiłków i artykułów spożywczych, wykorzystując do tego karty lub bony żywieniowe.
Wyjątkiem są przypadki, w których jest to obowiązek pracodawcy wynikający z przepisów. Zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek "zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych".
Dobrowolne finansowanie posiłków jest zwolnione ze składek jedynie do kwoty 190 zł miesięcznie na jednego pracownika. To około 9 zł w przeliczeniu na dzień roboczy. FPP zwróciła uwagę, że limit nie był zmieniany od 2004 roku.
Według Federacji obecnie z kart i bonów żywieniowych w Polsce korzysta 3 procent uprawnionych ze względu na nieprecyzyjność przepisów prawnych i niską kwotę zwolnienia. "W krajach Unii Europejskiej, gdzie benefity te korzystają z szerszego zakresu zwolnienia ze składek oraz PIT – np. Belgii, Słowacji, Rumunii – udział pracowników korzystających z kart lub bonów żywieniowych przekracza średnio 30 procent" - czytamy w komunikacie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM