Gigant likwiduje fabrykę w Polsce, setki osób do zwolnienia. "Byłem ogromnie zaskoczony"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Senator Kołacz-Leszczyńska: filiżanka symbolem upadku państwa PiS
Senator Kołacz-Leszczyńska: filiżanka symbolem upadku państwa PiStvn24
wideo 2/3
Senator Kołacz-Leszczyńska: filiżanka symbolem upadku państwa PiStvn24

Zgodnie z prawem rozpoczęliśmy proces zwolnień grupowych - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Levi Strauss & Co. W fabryce w Płocku pracę straci 650 osób. - To jest trudny moment dla pracowników, trauma również dla ich rodzin. Byłem ogromnie zaskoczony decyzją firmy - skomentował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

Biuro prasowe Levi Strauss & Co. w odpowiedzi na pytania biznesowej redakcji tvn24.pl poinformowało, że planuje zamknięcie swojego zakładu produkcyjnego odzieży w Płocku. Produkcja w tej lokalizacji ma zakończyć się do połowy czerwca 2024 roku.

"Zgodnie z prawem rozpoczęliśmy proces zwolnień grupowych, a firma w negocjacjach ze związkami zawodowymi zaproponowała już pakiet odprawowy wykraczający poza standardowe odprawy i ustawowe wymagania" - podano.

"Nic nie wskazywało na to, że dojdzie do takich dramatycznych decyzji"

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski 8 kwietnia zorganizował spotkanie z pracownikami zakładu, "aby porozmawiać o zaistniałej sytuacji, formach pomocy i możliwych rozwiązaniach w tej trudnej sytuacji".

- Chodzi o 650 osób, głownie mieszkańców Płocka. Byłem ogromnie zaskoczony decyzją firmy, bo widziałem na terenie wiele inwestycji w wyspecjalizowane maszyny. Do tego były robione remonty w halach, fotowoltaika, nowa brama. Nic nie wskazywało na to, że dojdzie do takich dramatycznych decyzji - przekazał po spotkaniu w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Nowakowski.

Jednocześnie zaznaczył, że ostatnie lata dla przedsiębiorców były bardzo trudne. - Chodzi o koszty pracy, rosnącą płacę minimalną, wysoką składkę zdrowotną, ceny energii. Oczywiście nie tłumaczę tej decyzji. Domyślam się tylko, że cena spodni wyprodukowana w Polsce przy takich kosztach pracy i energii jest wyższa niż w Azji - stwierdził.

Podkreślił w naszej rozmowie, że dla pracowników fabryki, "to jest trudny moment, trauma również dla ich rodzin". - Oni teraz skupiają się, aby wynegocjować jak najlepsze warunki odpraw - zaznaczył Andrzej Nowakowski.

- My z kolei jako miasto angażujemy wszystkie możliwości, żeby im pomóc. Począwszy od współpracy z przedsiębiorcami, którzy już nawet w tym momencie zgłaszają się z propozycjami pracy. W Levi najwięcej pracuje osób na stanowisku szwaczki. Takich pracowników potrzebują również firmy z okolic Łodzi, a nawet ze Śląska. Uruchamiamy cały aparat urzędu pracy i działania wsparcia w ewentualnym przekwalifikowaniu czy samozatrudnieniu - wymienił prezydent Płocka.

Czytaj również: Ważne zmiany dla pracowników w nowym roku. "Trzeba ich przypilnować"

Spotkanie prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego z pracownikami firmy Levi Strauss w PłockuPAP/Szymon Łabiński

"Nie podejmujemy tych decyzji pochopnie"

Biuro prasowe Levi Strauss & Co w odpowiedzi na nasze pytania odnośnie zamknięcia fabryki przekazało: "nie podejmujemy tych decyzji pochopnie, a przed podjęciem tej dokładnie przeanalizowaliśmy różne alternatywy".

"Wzięliśmy pod uwagę stale rosnące koszty produkcji, a także coraz trudniejszy rynek pracy w Polsce, który stanowi poważne wyzwanie dla zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania zakładu w pełnej wydajności" - wyjaśniło Levi Strauss & Co.

Tłumaczyło, że "biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny i ewoluujące potrzeby rynku, w LS&Co. pracujemy nad zmianami w całym łańcuchu dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne, co w tym przypadku oznacza poszukiwanie bardziej pionowego modelu działania".

Co to oznacza? "Wiąże się to z przeniesieniem w jedno miejsce wszystkich etapów produkcji, takich jak krojenie, szycie i procesy wykończeniowe, by nie było konieczności importowania materiałów do produkcji z innych lokalizacji lub krajów, jak to miało miejsce w Płocku" - podało biuro prasowe.

Poinformowało też, że "aby być konkurencyjnym, konieczne byłyby znaczące inwestycje w zakład, co sprawiłoby, że produkcja na tym rynku przestałaby być opłacalna". 

"Jeszcze przed Wielkanocą nic tego nie zapowiadało"

Pracownica płockiego zakładu Levi Strauss przyznała, że informacja o likwidacji fabryki była tam zaskoczeniem. - Jeszcze przed Wielkanocą nic tego nie zapowiadało. Było wiadomo, że jest gorzej, że sytuacja w Europie, na świecie, jest trudniejsza, że rosną koszty energii. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że może do końca roku, może jeszcze dwa lata. Na pewno nie było myśli, że to już, że wrócimy do pracy po świętach i dowiemy się, że zamykają fabrykę - stwierdziła.

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku został uruchomiony w 1992 r. Działa na terenie obejmującym 40 tys. metrów kw. należącym do miasta, dzierżawionym na preferencyjnych warunkach.

Czytaj też: Legendarna polska fabryka kończy działalność po 200 latach. Z jej produktów korzystał Barack Obama

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP