W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Oznacza to, że oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami wyznaczonymi na 15 października.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił dziś, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października tego roku. Prezydent zauważył, że "przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas". "Korzystaj ze swoich praw!" - zwrócił się do wyborców.
Wybory 2023. Ruszyła kampania wyborcza
Wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów. Oznacza to, że formalnie ruszyła kampania wyborcza.
Z postanowienia wynika między innymi, że partie polityczne muszą do 28 sierpnia zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września zbierane będą listy kandydatów na posłów i senatorów.
Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego, może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów.
Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.
Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.
W dokumencie czytamy także, że do 15 września podana zostanie informacja o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika.
Z kolei do 25 września powołane zostaną obwodowe komisje wyborcze. Od 30 września do 13 października będą rozpowszechniane przez publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycje wyborcze przygotowane przez komitety.
Kampania wyborcza zakończy się 13 października. Głosowanie odbędzie się 15 października w godzinach 7-21.
Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 procent.
Źródło: tvn24.pl, PAP