Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
W niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
Owsiak "powinien był w niezłej formie"
Profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP, został zapytany w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24, o samopoczucie szefa WOŚP Jerzego Owsiaka, który informował, że ma grypę i nie pojawił się w czwartek na konferencji prasowej.
- Mam dobrą wiadomość. Czuje się lepiej - powiedział. - Jurek zachował się bardzo racjonalnie. Po pierwsze, położył się, wziął leki, które doktorzy mu przepisali, dał się zbadać - mówił Maruszewski. Dodał, że w niedzielę "powinien być w niezłej formie".
Maruszewski: to bardzo wymierne korzyści, a konkretnie to jest życie tysięcy dzieci
Maruszewski pytany był także, dlaczego WOŚP gra po raz piąty na cel, jakim jest hematologia i onkologia dziecięca.
Podkreślił, że podejmując decyzję o wyborze celu, "kierujemy się przede wszystkim opinią ekspertów". Przypomniał, że pierwszy Finał w tej sprawie odbył się w 1996 roku. - Wtedy kupiliśmy rezonans magnetyczny dla Centrum Zdrowia Dziecka - powiedział.
Jak mówił, "od tamtej pory uzyskaliśmy bardzo wiele", ale podkreślił, że eksperci wskazują iż "rozwijają się dziedziny zabiegowe, a więc chirurgia, neurochirurgia onkologiczna i (...) tam pojawia się nowa technologia medyczna".
Maruszewski wskazał, że "w Polsce ponad 80 procent nowotworów u dzieci z charakterystyką szybkiego, wczesnego rozwoju nowotworu jest uleczalnych".
- W 2016 roku w Polsce udawało się wyleczyć 80 procent dzieci z ostrą białaczką - powiedział. Wspomniał, że wówczas spotkał się z ekspertami, między innymi profesorem Wojciechem Młynarskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
- Przekonali nas: jeżeli zainwestujecie w najnowocześniejsze techniki diagnostyczne, w medycynę molekularną, genetykę, to my jesteśmy w stanie w ciągu kilku lat poprawić przeżywalność u dzieci z ostrą białaczką o 10 procent - mówił. I to się udało.
- Warto inwestować w nowoczesny sprzęt, warto inwestować w medycynę, dlatego, że to są bardzo wymierne korzyści, a konkretnie to jest życie tysięcy dzieci - podkreślił współtwórca WOŚP.
- Rolą organizacji pozarządowych zajmujących się medycyną w najbogatszych krajach na świecie jest wprowadzanie innowacyjnych metod, najnowocześniejszych urządzeń, takich urządzeń, które nie mieszczą się w rozwiązaniach systemowych dopóki nie pokażemy, jak one zmieniają jakość leczenia - mówił.
Młynarski: potrzebujemy nowego sprzętu
Profesor Młynarski powiedział że "jesteśmy krajem, w którym leczy się bardzo dobrze, jeśli chodzi o choroby nowotworowe u dzieci".
- Oczywiście, cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży - podkreślił.
Dodał, że od ostatniego Finału WOŚP w tej sprawie "zmieniło się dużo".
- To, co robi Owsiak i cała grupa ludzi, wszyscy my, w ramach Finałów powoduje, że jesteśmy w stanie zawsze patrzeć trochę powyżej średniej, albo w ogóle przebijać jakiś szklany sufit, który widzimy w onkologii dziecięcej, ale prawdopodobnie w większości specjalizacji , (które są celem WOŚP - red.)- powiedział.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę, 26 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24