Ile pieniędzy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała przez 30 lat i ile sprzętu zakupiła

Autor:
jdw//az
Źródło:
wosp.org.pl, tvn24.pl
Rekordowa zbiórka WOŚP. Podziękowania od Jurka Owsiaka
Rekordowa zbiórka WOŚP. Podziękowania od Jurka OwsiakaTVN24
wideo 2/5
TVN24Rekordowa zbiórka WOŚP. Podziękowania od Jurka Owsiaka

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspiera polską ochronę zdrowia od 1993 roku. Podczas ostatnich trzydziestu finałów zebrała ponad 1,75 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup blisko 70 tysięcy urządzeń i wsparcie placówek medycznych. Rekordową kwotę zgromadzono podczas ubiegłorocznego finału. A jak wyglądało to w poprzednich latach? 

Jak wspominają organizatorzy wydarzenia, początkowo WOŚP miał być jednorazowym "happeningiem". Szybko przerodził się jednak w coś więcej. "Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych" - zaznaczają na stronie wosp.org.pl. 

3 stycznia 1993 roku zebrano zawrotną jak na tamte czasy kwotę ponad 1,5 miliona dolarów, za którą zakupiono m.in. kardiomonitory, inkubatory, defibrylatory, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry czy respiratory. Od tego czasu WOŚP nieustannie bije ustanawiane przez siebie rekordy. 

Rekordy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W 1998 roku wartość wpłat po raz pierwszy przekroczyła 10 milionów, a już dwa lata później, podczas 8. finału, świętowano zebranie kwoty ponad 25 milionów złotych. Kolejny wielki kamień milowy pokonano w 2017 roku, kiedy to konto fundacji zasiliła zawrotna kwota 105,57 milionów złotych. Obecny rekord padł pięć lat później, w 2022 roku, podczas okrągłego 30. finału - zebrano wówczas dokładnie 224 376 706,35 złotych. 

W 1997 roku wprowadzono tzw. Złote Karty, które są przedmiotem Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców. Najwyższa kwota, jaką zaoferowano za jedną z nich, wyniosła dokładnie 600 001 złotych - w 2022 roku tak zawrotną sumę wydała na nią firma ITA TOOLS. Drugi z przedmiotów wystawianych w ramach Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, Złote Serduszka, najwyższą cenę osiągnął w 2019 roku, kiedy Bio-Gen Łódź zaoferował za niego 1,2 miliona złotych. 

WOŚP - 2022archiwum TVN24

ZOBACZ TEŻ: Kiedy 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Cel zbiórki, koncerty, sposoby wpłaty

Rekordy WOŚP to jednak nie tylko wyjątkowe sumy pieniędzy. To również zaangażowanie setek tysięcy wolontariuszy i jeszcze większej ilości darczyńców. Najmłodszy ze zbierających datki, który przygodę z WOŚP-em rozpoczął podczas 10. finału, miał zaledwie trzy miesiące. Z kolei jedna z najstarszych wolontariuszek - pani Józefa Zych - po raz pierwszy zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy w 2018 roku, w wieku 93 lat. 

Autor:jdw//az

Źródło: wosp.org.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości