Hymn WOŚP. Historia niezwykłej pieśni Voo Voo

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
#WOSPwTVN24. Stwórz z nami interaktywną Wielką Mapę Orkiestrowych Serc
#WOSPwTVN24. Stwórz z nami interaktywną Wielką Mapę Orkiestrowych SercTVN24
wideo 2/3
TVN24#WOSPwTVN24. Stwórz z nami interaktywną Wielką Mapę Orkiestrowych Serc

Hymn WOŚP - słowa i muzykę - napisał Wojciech Waglewski. "Orkiestrowa" wersja utworu została nagrana w 1998 roku przy udziale polskiego zespołu Jafia Namuel. Hymn WOŚP "Karnawał" grany jest przez Voo Voo tylko raz w roku - w trakcie Finału.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy 3 stycznia 1993 roku. Jednak na długo przed pierwszym Finałem, w 1991 roku, gdy zrodził się pomysł publicznej zbiórki pieniędzy na zakup płuco-serca dla kliniki kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Wojciech Waglewski - na prośbę Jerzego Owsiaka - napisał utwór "Łobi jabi". Później - w 1998 roku - utwór został nagrany jako "Karnawał". Piosenka stała się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a Waglewski zarejestrował w ZAiKS utwór w taki sposób, żeby tantiemy przechodziły bezpośrednio na konto Fundacji. 

W 2018 roku lider Voo Voo w rozmowie z Łukaszem Kamińskim dla Cojestgrane24.pl powiedział, że "sama kompozycja powstała o wiele wcześniej na potrzeby Lubelskiej Sceny Ruchu, choć sam motyw instrumentalny jest jeszcze starszy, sięgający początku lat siedemdziesiątych". - Przymierzając się do hymnu, wykorzystałem więc gotową już kompozycję i dopisałem do niej słowa - dodał Waglewski. 

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy - relacja na żywo w tvn24.pl

Hymn WOŚP - tekst

"Karnawał" wykonywany jest przez zespół Voo Voo tylko raz w roku - podczas występu w trakcie Finału WOŚP. "Orkiestrowa" wersja utworu została nagrana w 1998 roku przy udziale polskiego zespołu Jafia Namuel. W singlowej wersji wykorzystano również motyw z singla Jafii Namuel "Pozytywne myślenie".

Voo VooStanisław Wadas/WOŚP

Tekst autorstwa Wojciecha Waglewskiego, składa się z dwóch zwrotek. Oto on:

Myślę o nas a dusza ma bredzi, niczego nie można się od niej dowiedzieć Dialog był pełny, trzeba dusz dwu, życia bacik nie daje nam tchu Podobno ptaki upadły jak ludzie, a jednak bliżej są nieba Siedzę na tyłku z rękami w kieszeniach a duszy nie tego trzeba.

Dumam o nas, a głowa ma bredzi, na myśl o wieczorze nie mogę wysiedzieć Będzie pięknie, miło ogromnie, niezbyt cnotliwie i niezbyt też skromnie Podobno ptaki upadły jak ludzie, a jednak bliżej są nieba Siedzę na tyłku z rękami w kieszeniach a duszy nie tego trzeba.

Fragment instrumentalnej części ze wstępu "Karnawału", w którym słychać przede wszystkim sekcję dętą, stał się muzycznym motywem przewodnim Fundacji WOŚP.

WOŚP 2023. "Letnia zadyma w środku zimy" w walce z sepsą

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od trzydziestu lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, czyli Finałom, wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. 

WOŚP, odkąd gra, zebrała ponad 1,75 miliarda złotych i przeznaczyła je na zakup ponad 70 tysięcy sztuk najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko, fundacja wymieniła bowiem także wszystkie łóżka na oddziałach geriatrycznych w Polsce. 

W tym roku WOŚP gra dla wszystkich, małych i dużych, a zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na walkę z sepsą, która jest niebezpieczna niezależnie od wieku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Wadas/WOŚP

Pozostałe wiadomości