Grosza rzuć Koziołkowi, czyli Orkiestra gra i w Świętokrzyskiem

TVN24

W Pacanowie kwestuje Koziołek Matołektvn24
wideo 2/4

"Zwykłym" wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trudno jest odmówić – a co dopiero temu konkretnemu! W niedzielę na ulice Pacanowa wyjdzie z puszką Koziołek Matołek. A co na ten dzień zaplanowały Kielce?

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w tym roku po raz 28. Dla dzieci – a dokładniej "dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". W Polskich miastach można wesprzeć tę zbiórkę na wiele sposobów – i nie inaczej jest w Kielcach.

Na kieleckim stadionie miejskim będzie można sprawdzić swoje brydżowe umiejętności. Wpisowe to minimum 15 złotych, a po rozgrywce uczestnicy będą mogli porównać swój wynik z najlepszymi rezultatami rozgrywek w Polsce i na świecie.

Kiedy jedni będą próbować swoich sił w grach karcianych, na rynku w Kielcach 100 osób wypuści w niebo czerwone, napełnione helem balony.

Orkiestra gra dla szpitali, a tego dnia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach będzie też miejscem zbiórki. W niedziele odbędzie się tam akcja bezpłatnych badań dzieci. Radiolodzy dziecięcy będą wykonywać USG brzucha, tarczycy i przezciemiączkowe u niemowląt. Konsultacji udzielać będą również uznani specjaliści: dr Wioletta Korzeluch - kardiolożka dziecięca, dr Beata Gładysiewicz – gastroenterolożka i specjalistka chorób dziecięcych oraz dr Przemysław Wolak - chirurg dziecięcy. Będzie też można skonsultować się z fizjoterapeutami dziecięcymi.

WOŚP po raz 28.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji". Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków