Jeden WOŚP to ponad 200 boisk. Cała Wołga. I dwa razy tyle, co ludność Kajmanów. Ciężko w to uwierzyć? A jednak - liczby nie kłamią.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy powiedziano już bardzo wiele i wciąż dostarcza nam pretekstów, by o niej mówić. I ciężko się nie zgodzić, że jest to przedsięwzięcie imponujące w swojej skali: co roku ponad sto tysięcy wolontariuszy rusza w Polskę, by pod koniec dnia dostarczyć do sztabów ciężkie od gotówki puszki. Pieniądze płyną wartkim strumieniem również za pomocą internetowych wpłat, esemesów, aukcji i opłat za atrakcje podczas finału. Ale ile to dokładnie jest?
Od początku swojego istnienia WOŚP zebrała 1 183 077 785 złotych (kwoty zebrane w latach 1993-2010 są na stronie Orkiestry podawane w dolarach, przeliczyliśmy je według obecnego kursu). Wydaje się, że to dużo? Tak – to 769 rocznych pensji prezydenta USA. Albo sześć razy więcej niż w 2019 roku zarobiła najlepiej zarabiająca osoba w branży muzycznej, Taylor Swift.
I prawie tyle samo, ile wynosił budżet filmu "Avengers: Endgame", czyli najbardziej kasowego obrazu w historii kina. Co ma dużo sensu – każdy, kto dorzuca się do zbiórki na chore dzieci, jest trochę superbohaterem.
Kosmos!
Zebranie tej imponującej kwoty nie byłoby możliwe, gdyby nie ci, którzy rano łapią za tekturowe puszki i poświęcają swój dzień na zapełnienie ich. W tym roku na rzecz Orkiestry kwestować będzie 120 000 wolontariuszy. Gdyby ustawić ich jednego na drugim, ta ludzka wieża miałaby około 200 kilometrów wysokości i zatrzymałaby się w połowie drogi między Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną (i byłaby kosmicznie niestabilna).
120 000 – to tak, jakby wszyscy mieszkańcy Elbląga lub Dąbrowy Górniczej chwycili za puszki i powiedzieli: "Do końca świata i jeden dzień dłużej". To dwa razy więcej niż cała populacja Kajmanów.
Od 2002 roku w WOŚP pojawiło się 2 185 000 wolontariuszy. Ta liczba robi wrażenie - to więcej niż wynosi populacja Słowenii lub Łotwy. Sześć razy więcej niż jest Islandczyków.
Gdyby wszyscy ci wolontariusze złapali się za ręce, utworzyliby ludzki łańcuch, który ciągnąłby się przez 3 605 kilometrów. To więcej niż potrzeba, by okrążyć Polskę. Mogliby też ustawić się na całej długości Wołgi, najdłuższej rzeki w Europie. Albo sięgnąć z Lizbony do Nowego Jorku – o ile znaczna część z nich nie miałaby nic przeciwko zmoczeniu się w Atlantyku. Mogliby też niemal dosięgnąć do wraku Titanica.
Wolontariusz WOŚP ma dwa ważne atrybuty – puszkę na datki i serduszkowe naklejki, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne naklejki w całej Polsce. Chociaż poza "sezonem" naklejkę Orkiestry najłatwiej można znaleźć na sprzęcie w dowolnym szpitalu, to widują je także ci, którzy w szpitalu nigdy nie byli. Bo co roku drukowanych jest 35 000 000 samoprzylepnych serduszek. To sto razy więcej niż jest eksponatów w Luwrze.
Serduszka drukuje się w arkuszach. Tymi, które będą w obiegu w tym roku, można przykryć 2,5 boiska piłkarskiego albo ponad 200 boisk do badmintona. Wystarczy dla każdego.
Puszki WOŚP przez lata się zmieniały, ale ich idea pozostała ta sama – mają wspierać tych, którzy potrzebują pomocy. Od 1993 roku udało nam się zapełnić aż 2 690 000 puszek. Każda z nich ma nieco ponad dwa litry pojemności – oznacza to, że gdyby każdą puszkę, od początku istnienia Orkiestry, napełnić wodą, moglibyśmy opróżnić półtora basenu olimpijskiego albo tatrzańskie jeziora: Czarny Staw pod Rysami w trzech czwartych lub Wielki Staw Polski do połowy.
Na razie pozostańmy jednak przy zapełnianiu puszek gotówką. Woda z tatrzańskich jezior jest mało przydatna dla dzieci czekających na operacje.
Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz 28.!
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Autor: Anna Winiarska/i/kwoj / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24